Пәні
Биология.
Сыныбы
8
Сабақтың тақырыбы
Сүйек типтері және олардың байланысуы.
Мақсаты
Адам қаңқасындағы сүйектердің типтерімен байланысу түрлерін, олардың атқаратын қызметін, маңызын оқып үйрену.
Күтілетін нәтижелері
Сүйек типтері туралы түсініктерін кеңейтеді; Олардың байланысу ерекшеліктерін ажыратады; Омыртқаның қисаюы, жалпақтабандылық туралы салыстыра отырып,маңыздылығын талдай алады.
Керекті жабдықтар
Е.Очкур, Л.Аманжолова, Р.Жұмабаева «Биология» 8-сынып Алматы «Мектеп» 2012ж, флипчат, маркер, слайд, «Адам қаңқасы» суреті,стикер,интербелсенді тақта, қаңқа макеттері,бояулар,қағаздар, рефлексия парағы, қорапша
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
Ұйымдастыру бөлімі:
Оқушылармен амандасып, сыныптын сабаққа дайындығын қадағалау.
*Топқа бөлу:«Мүшелер жүйесі» әдісімен топқа бөлу.
І топ: «Асқорыту жүйесі» -өңеш, ауыз қуысы, асқазан, жұтқыншақ, ішек, сілекей безі, бауыр.
ІІ топ: «Эндокиндік жүйе»-гипофиз, қалқанша без, бүйрек үсті без, ұйқы без, жыныс бездері, қалқанша маңы без, эпифиз.
ІІІ топ: «Тірек-қимыл жүйесі»-бас, жамбас, қаңқа, бұлшықет, жілік, омыртқа, қол. Назарын сабаққа аудару
Оқушыларға бағалау парақтарын таратамын.
*Үй тапсырмасын тексеру: «Қобдишадағы сұрақтар» тәсілімен тексеру. Мұғалім оқушыларға үй тапсырмасы бойынша 8 сұрақтар дайындап, қобдишаға салады.
«Венн диаграммасы»
органикалық минералдық заттар заттар
«Сандар сөйлейді» Мұғалім осы тарау бойынша берілген сандарды тақтаға жазып,шығарады.
Амандасады.
«Мүшелер жүйесі »әдісінде оқушылар тақтадағы стикерлерді алып, ұқсас қызмет атқаратын мүшелер бойынша 3 топқа бөлінеді. Топ басшыларын сайлайды. Топ ережелерін бекітеді, назар салып тыңдайды.
Оқушылар қобдишадан сұрақтар алып, сұрақтарға жауап береді.
Бір-бірін қол шапалақтау арқылы бағалайды.
Оқушылар сүйектің химиялық құрамы, органикалық және бейорганикалық заттардың маңызын атайды.
Оқушылар тарау бойынша сандарға сипаттама беріп, сандарды сөйлетеді.
Тұсаукесер
Қызығушылықты ояту.
«Құпияхат » әдісі.Тапсырмадағы сандардың орнын әріптермен алмастырып, сөздер шығару. Және жаңа тақырыпты ашу.
Дарынды және талантты оқушылар сұрақтарға белсене жауап береді.
Интербелсенді тақтадағы сөздерді шешеді.Жаңа тақырып «Сүйек типтері, байланысуы » туралы екенің айтады.
Негізгі бөлім
Жаңа тақырыпты өздігінен меңгеру.
*«Ойлан, жұптас, бөліс » әдісі арқылы жүзеге асырылады.
І-топ: «Сүйек типтері»
ІІ-топ: «Сүйектердің байланысуы»
ІІІ-топ: «Сүйек аурулары, сымбаттылық»
1)Тақырыпты өздігінен оқуға тапсыру.
2)Әр топқа тапсырма беру.
3)Тақырып бойынша постер құру.
4)Термин сөздерді дәптерге жаздыру.
Әрбір топ кезектесіп постерлерін қорғау.
Формативті бағалау:
І топ: «Бармақ бағыты»
ІІ топ: «Екі жұлдыз, бір тілек»
ІІІ топ: «Смайлик
Зертханалық жұмыс№8 «Омыртқа жотасының иілгіштігін, бұлшық еттер мен сүйектерінң орналасуын анықтау»
Оқушылар мәтінмен жеке мәтінді оқып, жұпта бөлісіп, топта талқылайды.
Оқулықпен жұмыстана отырып термин сөздерді дәптерге жазып алады.
Топта талдап, ең үздік жазылған мәліметті атап көрсетеді.Сосын постер құрады.
Әрбір топтын мүшелері кезектесіп басқа топ мүшелеріне постер қорғайды.
Топтар бір-бірінің жұмысына «Бармақ бағыты», «Смайлик», «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды.
Оқушылар зертханалық жұмыс орындайды. Нәтижесін формулаға қойып, қорытынды жасайды.
Қорытынды
Сабақ соңындағы рефлексия:
Үйге тапсырма:
1)
І топ: « Сызықтық диктант»
ІІ топ: «Сәйкесін тап»
ІІІ топ «Ассоциация» 2)Оқулықпен жұмыс. «Кесте толтыру»әдістері арқылы сабақты бекіту. Слайд арқылы сабақ қорытындыланады.
«Бағалау парағы» арқылы топ басшылары бағалайды.
«Мен үшін бүгінгі сабақ» атты рефлексия қалдырады.
§ 23тақырыптарын оқу, мәлімет жинау.
59-61суреттерді дәптерге салып келу.
Әрбір топ оқушыларына бүгінгі сабақты қалай меңгергендерін анықтау үшін бекіту тапсырмалары беріледі.
Топ басшылары бағалайды
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін рефлексия қағазына жапсырады.
Күнделіктеріне жазу.