Биология | Мектеп:Ломоносов атындағы мектеп-гимназиясы |
Күні: | Мұғалімнің есімі: Джанбирова Джамал Адиловна |
Тақырыбы | Эволюция нәтижелері: тірі табиғат құрылым деңгейінің күрделенуі, түрлердің алуан түрлілігі, бейімделудің салыстырмалы сипаты |
Мақсаты | Тірі табиғат құрылым деңгейлерінің күрделенуі, түрлердің пайда болуы, бейімделудің салыстырмалы сипатта болуы эволюция нәтижелері екендігіне көз жеткізу |
Міндеттері | 1.Тіршілік деңгейлерінің күрделену сатысы және биологиялық алуан түрлілік ұғымы туралы түсінік қалыптастыру 2.Эволюция туралы түсініктерін дамыту 3.Бірлесіп жұмыс істей отырып, ұйымшылдыққа, бір- бірін құрметтеуге тәрбиелеу |
Күтілетін нәтиже | Бірлескен ортақ жұмыс арқылы ынтымақтастық атмосферасы құрылады. Талқылау арқылы тақырыпты игереді |
Қажетті құралдар | Интербелсенді тақта, оқулық, флипчарт, стикерлер, түсті маркерлер |
Кіріктірілген модульдер | Диалогтік оқыту, көшбасшылық , СТО, АКТ, ТжДБО, ООЖТ |
Сабақ кезеңдері Уақыты | Мақсаты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин | Ұйымшылдық пен топтасып жұмыс істеуге жетелеу | Сергіту сәтін жүргізіп, смаиликтер арқылы топқа біріктіреді, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады Бағалау парағы таратылады | Оқушылар топқа бірігіп, бір-біріне сәттілік тілейді |
Білу «Плюс-минус» стратегиясы 5 мин | Оқыған материалды еске түсіру, қайталау | 1.Макроэволюция – ірі жүйелік топтардың қалыптасу процесі 2.Эволюциялық процестің барын дәләлдейтін қатарды филогенетикалық қатар дейді 3.Жылқының қазба қалдықтарын зерттеп, бірізділік қатарын ашқан – Ч.Дарвин 4.Гомологтік мүшелерге – көбелек пен құстық қанаты жатады 5,Анологтік мүшелерге –сарыағаш, кактус, итмұрынның тікенектері мен асбұршақтың мұртшасы жатады 6.үйрек тұмсық пен түрпі төменгң сатыдағы сүтқоректілерге жатады 7.Биогенетикалық заңды ашқан – А.Н.Северцов пен И.И.Шмальгаузен 8.Жүйелік топтағы организмдер санының көпболуы, таралу аумағының кеңеюі – биологиялық прогреске жатады 9.Жыныстық көбею ароморфозға жатпайды 10. Организмдердің жеке бейімделушілігі дегенерацияға жатады 11.Катагенез – идиоадаптация 12.Туыс формалардағы белгілердің ажырауы дегенерация деп аталады 13. Пааллелизм – туыстық жағынан өте жақын организмдердің ұқсас белгілерінің бір-біріне тәуелсіз дамуы 14.Эволюция – қайтымсыз әрекет | Тұжырымдардың дұрыс, бұрыстығын анықтап, «+» немесе «–» белгілерін қояды |
Түсіну, қолдану Топтық жұмыс «Кубизм» әдісі 10 мин | Негізгі түсініктерді ажырата білу | Мәтінмен жұмыс І топ – тірі табиғат құрылым деңгейінің күрделенуі ІІ топ – түрлердің сан алуандығы ІІІ топ – бейімделудің салыстырмалы сипаты | «Кубизм» әдісі арқылы постерге түсіреді Зерттеңіз Сипаттаңыз Салыстырыңыз Суреттеңіз Қолданыңыз Талқылаңыз |
Талдау 10 мин | | «Ақылдың алты қалпағы» | Тақырыпты талдайды |
Жинақтау «5+5+1» әдісі 2.Эволюция сөзіне «синквейн» құрастыру 10 мин | Бүгінгі сабақ бойынша алған білімдерін жинақтау | 1. Бүгінгі сабақтан негізгі деген 5 сөйлем Оны негізгі 5 сөзге азайту Оны ең негізгі 1 сөзге азайту «Синквейн» Зат есім Етістік Сын есім 4 сөзден тұратын сөйлем Синонидар | Топпен бірігіп жұмыс жасап, алған білімдерінің ең негізгі түйіндерін айқындайды |
Сергіту сәті «Жұмбақ сурет» | | Оқушы өз маңдайына жапсырылған ғалымның суретін сұрақтар қою арқылы кім екенін сұрайды және табады | Оқушылар суретке байланысты қойылған сұрақтарға «я» немесе»жоқ» деп жауап береді |
Бағалау Кері байланыс 3 мин | Оқушылардың сабақ туралы ойын, алған әсерін білу | «Екі жұлдыз бір тілек» | Оқушылар ойларын стикерге түсіреді |
Үйге тапсырма 2 мин | | §31 Сұрақтарға жауап беру | |
Оқу үшін бағалау 3 мин | Алған білімдері мен сабаққа қатысу белсенділігін саралау | Бақылайды, жинақтық баға қояды | Топ мүшелерін топ басшысы бағалайды |