kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект уроку з біології на тему " Урок -дослідження класу павукоподібних: загальна характеристика"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Під час проведення цього уроку   учні засвоять знання про особливості організації та процеси життєдіяльності павукоподібних на прикладі павука хрестовика, з’ясують подібність та відмінність у будові й життєдіяльності павукоподібних і ракоподібних як представників типу Членистоногі; продовжать формувати вміння знаходити причинно-наслідкові зв’язки, узагальнять й проаналізують отримані знання, збагатяться інформацією,  розвиватимуть здатність до самостійної роботи;  будуть вражені цікавими фактами, розвиватимуть вміння запам’ятовувати, виділятимуть головне, здійснюватимуть самооцінювання та взаємоперевірку. На цьому уроці будуть використані методи та прийоми інтерактивного навчання: «Лови помилку»,   «Бліцопитування», «Вірю – не вірю», «Я так вважаю».

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку з біології на тему " Урок -дослідження класу павукоподібних: загальна характеристика" »

Амвросіївська загальноосвітня школа-інтернат №4

Донецької обласної ради



Розробка уроку з біології

у 8 класі з теми



Клас павукоподібні:

загальна характеристика



Підготувала Білик Л. М.,

вчитель біології та хімії






Цілі: створити умови для засвоєння учнями знань про особливості організації та процеси життєдіяльності павукоподібних на прикладі павука хрестовика, з’ясувати подібність та відмінність у будові й життєдіяльності павукоподібних і ракоподібних як представників типу Членистоногі; продовжити формування вмінь знаходити причинно-наслідкові зв’язки, узагальнювати й аналізувати отримані знання, збагачувати учнів інформацією, сприяти самостійному мисленню, розвивати здатність до самостійної роботи; сформувати в учнів мотиви для вивчення нової теми, вразивши школярів цікавими фактами, розвивати вміння запам’ятовувати, виділяти головне, здійснювати самооцінювання та взаємоперевірку; розвивати в учнів рефлексію, формувати навички комунікативні взаємодії; виховувати культуру праці, здійснювати естетичне виховання, виховання доброзичливості, привітності; розвивати творчий потенціал учнів, сприяти формуванню комунікативних, соціальних компетентностей, духовної та емоційної сфери.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок-дослідження.

Методи:

Інформаційно-рецептивний: мовний (бесіда); наочний (мультимедійні засоби навчання); метод самостійної роботи (робота з підручником).

Пошуковий: розв’язування творчих задач, проблемного питання, парна форма роботи, взаємопов’язані запитання.

Методи та прийоми інтерактивного навчання: «Лови помилку», «Бліцопитування», «Вірю – не вірю», «Я так вважаю».

Форми навчальної діяльності: індивідуальна, парна, загальнокласна (колективна), групова.

Засоби: підручник, комп’ютер, план «Учись навчатися», тести, дидактичний матеріал.

Міжпредметні зв’язки: математика (багатокутники), українська мова (узагальнюючі слова, слова-синоніми).

Поняття й терміни: хеліцери, ногощупальці, мальпігієві судини, легені, трахеї, гемолімфа, головний мозок.


ХІД УРОКУ


І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ (СЛАЙД 1)


Створення психологічного мікроклімату на уроці

У ч и т е л ь. (Слайд 2)У Ліни Костенко є такі поетичні рядки:

Мене сьогодні голуб розбудив:

Він прилетів і плакав на балконі.

Я не прошу поблажливості долі:

Хіба то мало – неповторна мить.

Наше життя, діти, таке багатогранне і складається з неповторних миттєвостей: одні з них бувають сумними, інші – радісними.

Деякі з них минають швидко, ледь залишивши слід у наших душах, інші оселяються там надовго, й ми час від часу повертаємося до них. Діти, а чи були у вашому житті такі хвилини життя, які запам’яталися вам надовго? Чи можете ви поділитися з нами, які саме миттєвості життя вам запам’яталися?

Наша зустріч сьогодні – це теж якась мить: вона є зараз, а за декілька десятків хвилин її не стане. Чи залишиться вона в нашій пам’яті: вашій, моїй? Від чого це залежить, як ви вважаєте? (Висловлювання дітей)

Вправа «Мої очікування»

У ч и т е л ь. У запропоновані сердечка напишіть відповідь на питання: Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Відповіді дітей)

Прийом «Зацікав»

У ч и т е л ь. Одним із найчисельніших типів тварин є тип Членистоногі. Чи не пригадаєте ви, діти, скільки видів тварин належить до цього типу? (1, 5 млн. видів) І серед них виділяють групу тварин чисельністю 20 000 видів, які першими перейшли від водного до наземного способу життя. Їх можна побачити скрізь: у лісі, степу, на березі річки або озера й навіть у воді. Їх не можна назвати довгожителями, бо живуть лише один сезон, а в кінці літа, відклавши яйця, гинуть. Серед них є чудові ткачі. За давньогрецькою легендою, лідійська дівчина Арахна наважилися викликати саму Афіну на змагання у ткацтві, за що й була жорстоко покарана: ображена богиня перетворила рукодільницю на павука. У Греції павук так і називається – арахна.(СЛАЙД 3) А ми завдяки цій легенді маємо змогу на уроках біології вивчати тему «Клас Павукоподібні», що отримав свою наукову назву на честь Арахни – Арахніди.


ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ


У ч и т е л ь. Завдання нашого сьогоднішнього уроку:

• ознайомитися з основними особливостями класу Павукоподібні, або Арахніди, звернувши увагу на сегментацію тіла;

• виділити характерні ознаки внутрішньої будови: розвиток легеневих мішків і трахей, складну будову видільної та нервової системи, значний розвиток органів чуттів;

• указати на характерну роздільностатевість та, в основному, прямий тип розвитку порівняно з Ракоподібними.


ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ


У ч и т е л ь. Урок наш матиме дослідний характер, а інструментом дослідження буде підручник (§ 21 на ст. 77 – 80).(СЛАЙД 4)

Працювати будемо всім класом, індивідуально й у парах. І нехай у роботі нам допоможе девіз: «Ми разом розумніші, ніж кожен окремо».

Вправа «Словограй»

У ч и т е л ь. Працюємо в парах. Я пропоную вам з певної різноманітності слів обрати представників класу Ракоподібні: омар, лангуст, краб, креветка, рак-самітник, мокриці; павук хрестовик, косарик, кліщі, сріблянка, скорпіон, сольпуга, каракурт, тарантул.

Прийом «Бліцопитування»

  • Який спосіб життя ведуть ракоподібні? (Водний спосіб життя)

  • Їх органи дихання… (Зябра)

  • Тіло рака складається з… (Головогрудей і черевця)

  • Скільки члеників мають головогруди?

  • Скільки пар ходильних ніг? (5 пар)

  • Якого відділу не вистачає в травній системі: рот, шлунок, кишка, анальний отвір?

  • З перелічених органів виділення виберіть ті, що характерні для річкового рака: протонефридії, шийна залоза, зелена залоза.

  • Якого кольору кров у рака? (Безбарвна)

  • Скільки вічок входить до фасеткового ока рака? (3 тисячі вічок)

  • Який рак потребує охорони? (Прісноводний)

  • Який рак ховає черевце в черепашку молюсків? (Рак-самітник)

Прийом «Лови помилку»

Под водой живет народ, ходит задом наперед.

• Як би ви змінили цю загадку? (Під водою ходить головою вперед, а на суходолі задкує.)

Прийом «Вірю – не вірю»

Чи вірите ви, що…

  • Омари живуть до 50 років? (Так)

  • Серед раків, як і серед людей, є правші й лівші? (Так, найчастіше трапляються раки-правші.)

  • Що краб пальмовий злодій може розкусити кокосовий горіх? (Ні, розкусити великі кокосові горіхи не може й задовольняється невеликими плодами, які збирає на пляжах)

  • Що камчатський краб – це краб? (Ні,це рак самітник)

  • Що раки вилазять на берег і закопуються в пісок перед дощем? (Так)

  • Що рак іде в лазню чорний, а виходить червоний? (Так. У разі дії високої температури його колір змінюється.)

  • Що річковий рак їсть тільки рослинну їжу? (Ні, не відмовиться від мертвої риби й жаб)

  • Чи вірите ви, що річковий рак і славнозвісно відомий павук хрестовик багато в чому схожі? У чому ви вбачаєте схожість? А в чому проявляється відмінність між ними? Давайте спробуємо розв’язати ці питання під час вивчення нового матеріалу.

  • Спробуйте підібрати узагальнююче слово до всіх тих тварин, яких ми не віднесли до Ракоподібних. (Павукоподібні, або Арахніди)

Проблемне питання

Чи були предки сучасних павуків багатоногими істотами? Спробуймо знайти підтвердження цьому судженню в ході вивчення теми ( СЛАЙД 5) «Клас Павукоподібні: загальна характеристика».


ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


Вправа «Найкраща пам’ять, або Вищий пілотаж»

Спробуйте пригадати й відтворити інформацію про павукоподібних, яку я заховала, розповідаючи легенду про Арахну. (60 000 видів, поширені на суходолі, живуть у лісах, степах, на берегах річок)

Вправа «Я так вважаю»

Пам’ятайте про нашу умову: вивчаючи павукоподібних, установлюємо родинні зв’язки між павукоподібними на прикладі (СЛАЙД 6) павука хрестовика та річкового рака.

  1. Як ви вважаєте, з яких відділів складається тіло павука хрестовика? ( Головогруди й черевце). А в річкового рака?

  2. Як ви вважаєте, скільки пар ходильних ніг у павука? (4). А в річкового рака? (5)

  3. Як ви вважаєте, скільки пар вусиків має павук? (Жодної)


Самостійна робота з підручником (підзаголовок «Будова тіла», с. 78) (СЛАЙД 7)


Вправа «Підбери слова-синоніми»

  1. Видозмінені кінцівки, що виконують роль щелеп, якими павук захоплює здобич, - хеліцери. (Міцні щелепи, кіготь, ногощелепи)

  2. Видозмінені кінцівки, що є органами дотику й смаку, - ногощупальці. (Органи дотику, смаку)

  3. Видозмінені кінцівки, розташовані на черевці павука біля заднього кінця, крізь які павук виділяє павутину, - павутинні бородавки (три пари). (Видозмінені кінцівки – усе це «колишні ноги»


Самостійна робота з підручником (підзаголовок «Покриви тіла», с. 78) (СЛАЙД 8) (На партах у дітей лежать кольорові листочки зі схематичним зображенням павука. В голівці – покриви, в черевці – травна система, за лапками – видільна система)

Тіло павука хрестовика вкрите зверху кутикулою, яка складається з вапна, а зверху ще й шаром водонепроникної речовини. Такі покриви тіла на забезпечують збереження води в тілі, тому павукоподібні можуть жити у зволожених місцях.


Самостійна робота з підручником (підзаголовок «Травна система», с. 78)

(СЛАЙД 9)

Вправа «Вилучи зайве»

Травна система павука складається з таких органів: рот, глотка, стравохід, шлунок, кишечник, анальний отвір.

Слинні залози, підшлункова залоза, печінка.


Самостійна робота з підручником (підзаголовок «Видільна система», с. 78)

Вправа «Слово – речення – запитання – відповідь»

Мальпігієві судини – слово; словосполучення.

Мальпігієві судини – це органи виділення павука – речення.

Куди впадають мальпігієві судини? – питання.

Мальпігієві судини впадають у кишечник – відповідь.


Вправа «Тривожний дзвінок» ( СЛАЙД 10)

Я хочу ознайомити вас зі своєрідним кодом: букви позначені цифрами.


Л – 1

А – 2

Е – 3

Г- 4

Р – 5

І - 6

Н - 7

Х – 8

Ї – 9

Т - 0




Нам надійшов телефонний дзвінок, який повідомив нам органи дихання павука: 134376 – 052839. (Легені – трахеї)

Розшифруйте його й дайте відповідь на запитання: Як називаються органи дихання павука?


Самостійна робота з підручником (підзаголовок «Дихальна система», с. 79) (СЛАЙД 11)

А тепер перевірте себе самі: Чи правильно ви розшифрували телефонний дзвінок?

Цікава інформація: легені павука утворилися від зябер, які мали деякі предки павукоподібних, а їхні зябра виникли з кінцівок.


Психологічна хвилинка для зняття втоми та приведення організму в бадьорий стан

Добре те, що сонце світить! (Підняти руки вгору)

Добре те, що вітер віє! (Відтворити рухи коливання дерев від вітру)

Добре те, що ось цей ліс! (Присісти)

Разом з нами ріс і ріс! (Повільно підводитися)

Добре те, що в нашій річці! (Зобразити хвильку руками)

Чиста – не брудна вода! (Долонями – горизонтальні кола)

І мене яскраве сонце після школи обійма! (Міцно обійняти себе)

Добре гратися надворі! (Стрибки на місці)

Добре вчитися у школі! ( Руки перед собою, як за партою)

Добре плавати в ставку! (Рухи, ніби пливеш стилем «брас»)

Добре те, що я живу! (Показати на себе, потім підвести руки вгору і підстрибнути)

Самостійна робота з підручником (підзаголовок «Кровоносна система», с. 79) (СЛАЙД 12)

Я говорю слова, а ви шукаєте відповідні «статті закону», тобто речення або фрази, які підтверджують слова.

Незамкнена – кровоносна система павуків незамкнена.

Гемолімфа – безбарвна рідина, яка циркулює судинами кровоносної системи, а потім потрапляє безпосередньо в порожнину тіла.

Серце – серце павука розташоване на спинному боці черевця.

У ч и т е л ь.(СЛАЙД 13) Нервова система павука хрестовика має таку саму будову, як і в рака: черевний нервовий ланцюжок і навкологлоткові ганглії зливаються, утворюючи головний мозок.


Самостійна робота з підручником (І група: підзаголовок «Органи чуття», с. 79; ІІ група: підзаголовок «Розмноження і розвиток», с. 80). Самоперевірка (самі себе оцінюють)


Вправа «Один за всіх і всі за одного»

Прочитавши цю частину тексту, виберіть одного свого товариша, щоб він зробив повідомлення про органи чуття павука. Але якщо ваш товариш дещо забудеться, ви прийдете йому на допомогу.(СЛАЙД 14)

(Органи дотику – ногощупальці, чутливі волоски на кінцівках і на тулубі сприймають дотикові подразнення. Органи нюху містяться в клітинах кутикули. Органи смаку – на ногощупальцях і в глотці. Органи зору – вісім простих очей.)


Вправа «Кошик загадок»( СЛАЙД 15)

Сидить у куточку і тче сорочку.

Не руками снувалося, не руками і ткалося,

Десь далеко вродилося, у куточку вмостилося.

Сидить злодій тихо-тихо, буде мухам лихо-лихо.

Без прядива пряде нитку і без глиці в’яже сітку.

У ч и т е л ь. Про кого йдеться в цих загадках? За якою ознакою ми здогадалися про це?

Усі павуки мають на черевці від двох до чотирьох пар павутинних бородавок. Кожна з них великою кількістю проток сполучена з павутинними залозами. Густа рідина, витікаючи з них і проходячи трубочками та протоками, формується в нитку і швидко застигає на повітрі. Є загадка. «Що в хаті найтонше?». Безумовно, павутина. 340 г павутини вистачить, щоб обперезати Землю. У кожного павука своя технологія виробництва. Я буду вам розповідати, як будує свою ловильну сітку павук хрестовик, а ви намалюйте її, прислухаючись до моєї розповіді. (СЛАЙД 16) Павук хрестовик починає будувати сітку з трикутної або чотирикутної рамки. Після цього прокладає кілька ниток, що перетинаються в центрі рами, а потім тягне від центра до сторін рамок 30 радіальних ниток. На них він кладе допоміжну спіральну нитку. Ловильна спіраль покривається липким павутинним секретом і замінює допоміжну нитку, яку павук відшукує частинами й викидає. Дуже цікаво спостерігати, як хрестовик з’єднує дві точки. Коли відстань невелика, павук кидає в ціль клейкий клубочок або переповзає туди, тягнучи за собою нитку. Інколи він спускається на довгій нитці, гойдається, як маятник, і чіпляється куди потрібно. (СЛАЙД 17)У павутині 120 000 липких вузликів. Коли сюди потрапляє здобич, павук миттєво мчить, впорскує в неї отруту з травними соками, обмотує павутиною й залишає на деякий час.

Отже, засвоївши інформацію, давайте повернемося до проблемного запитання. Тож які підтвердження того, що предки павукоподібних були багатоногими тваринами, ви знайшли? (Відповідь: хеліцери, ногощупальці, павутинні бородавки, легені)

А для вас я маю творче завдання:

Група 1. Чому павук хрестовик щоночі створює ловильну сітку, навіть у тому випадку вона залишається непошкодженою? (Допоміжні слова: висихання, пил)

Група 2. Чому метелики ніколи не потрапляють у тенета павука хрестовика? (Допоміжні слова: луски)

Отже, засвоївши інформацію, давайте повернемося до проблемного запитання. Тож які підтвердження того, що предки павукоподібних були багатоногими тваринами, ви знайшли? (Відповідь: хеліцери, ногощупальці, павутинні бородавки, легені)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Закінчити речення

  1. Тіло павука складається з … (головогрудей, черевця)

  2. До головогрудей приєднуються 8… (пар кінцівок)

  3. Перша пара кінцівок павука називається… (ногощупальця або педипальти)

  4. Друга пара кінцівок називається… (хеліцери)

  5. На черевці розташовуються… (видозмінені кінцівки, павутинні бородавки, легеневі мішки)

  6. За типом живлення… (хижаки)

  7. Павуки дихають за допомогою… (легеневих мішків)

  8. Органи дотику у павуків… (щетинки, очі, нюх, смак)

  9. Основна функція павутинних бородавок – це… (павутина)


VІ. РЕФЛЕКСІЯ

Вправа «Самооцінювання»

Критерії оцінювання

  • Активно працював: слухав, думав, обговорював (0 – 3 бали)

  • Працював із підручником (0 – 3 бали)

  • Відповідав на запитання вчителя, доповнював (0 – 3 бали).

  • Робив висновки, надавав пропозиції, розв’язував тести (0 – 3 бали).


Вправа «Подаруй радість»

У ч и т е л ь. Сьогодні ми не тільки вивчали новий матеріал, але й училися спілкуватися.

Щирість, доброзичливість, привітність є необхідними умовами приємного спілкування. Дарувати людям радість спілкування – це щастя. Ви сьогодні подарували мені незабутні миттєвості життя. (СЛАЙД 18) І я щаслива від цього. М. Реріх (російський та український філософ і етнолог) зазначав: «Співчувати може й людина, а співрадіти – тільки ангел».

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

  • Чиї відповіді вас сьогодні порадували?

  • Чи справдилися ваші сподівання щодо уроку?

  • Мене зацікавило, що…

  • Ці знання мені знадобляться…

Тож давайте, піднявши руки долонями до сонця, подаруємо радість тим, кому сьогодні не вистачає щастя, тепла, радості.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (СЛАЙД 19)

Опрацювати § 21 на с. 77 – 80 (до різноманітності павукоподібних).

Дати відповіді на запитання з рубрики «Перевір себе» (даючи відповіді на запитання, ми можемо виявити прогалини в знаннях).

Записати нові терміни в зошит.

Достатній і високий рівні: скласти два – три тести.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Автор: Білик Лілія Миколаївна

Дата: 25.01.2015

Номер свидетельства: 161262


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства