Сабақтың тақырыбы: Генетика және эволюциялық теория
Сабақтың мақсаты:1. .Заңдардың органикалық дүниенің эволюциялық даму процесіндегі ролін түсіндіру
2.Есептер шығаруда логикалық ойлау қабілетін дамыту
3. Ғалымдар еңбегіне өзіндік зерттеулер жүргізу
Оқу нәтижесі: 1.Тұқым қуалаушылық, өзгергіштік және сұрыпталу эволюцияның қозғаушы күштері болып табылатынын біледі.
2.Табиғи сұрыпталудың түрлерін мысалдар келтіре отырып, бір бірінен ажыратады
3.Популяция ұғымын, оның генетикалық құрылымын бойынша жүргізілген зерттеу жұмыстарын зерделейді
4.Харди- Вайнберг формуласын пайдалана отырып фенотип пен генотиптің таралу жиілігін анықтайтын есептер шығарады.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
2.Харди - Вайнберг заңының практикалық маңызын атап көрсетіндер?
Әдіс- тәсілдер: Ашық сұрақтар, миға шабуыл, деректі баяндау ретін құру, АКТ, есептер шығару
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру .
психологиялық ахуал қалыптастыру. Дөңгеленіп тұрып, көршіңе жақсы тілек айту.
2.Үй тапсырмасын тексеру:
1-тапсырма: жақын түрлер мен ауыспалы туыстардың генетикалық құрылымының ұқсастығы және олардың шығу тегінің бір екендігін дәлелдеу. Келешекке көмек ойыны
2. тапсырма: Ұқсас қатарлар заңының іс жүзіндегі пайдасы неде деп ойлайсыңдар?
Анализ құру.
3. Жаңа сабақ: Генетика және эволюциялық теория
Мұғалім жаңа сабақты түсіндіру. Слайдтар арқылы
4.Ашық сұрақтар: Бағалау түрі мадақтау
1. Гендік қор дегеніміз не?
2.Популяцияның генетикалық құрылымын кім зерттеді?
3. Табиғи сұрыпталудың қандай түрлері бар?
4. Харди-Вайнберг қандай формула ұсынды?
4 Жыл мезгілдері бойынша топтарға бөлу
Миға шабуыл . Топтарға берілген тапсырмалардың негізгі мәнін параққа түсіру. Бағалау минуттық шешім
1. Популяцияның құрылымының зерттеудің жолын атап, жекеленген гендер бойынша гомозиготалы мен гетерозиготалы даралардың сипатын анықтау
2.Харди - Вайнберг заңының практикалық маңызын атап көрсетіндер?
3.Табиғи сұрыпталудың түрлеріне сипаттама беріңдер.
4.Алуан түрлердің пайда болуы мен сақталуы қандай заңдылықтарға байланысты екендігін анықта.
5. Есептер шығару. Бағалау түрі: жеке парақ
1.Популяциядағы бір геннің екі түрі өлшем бойынша гетерозиготалы Аа және даралары аа сан жағынан бірдей. Нәтижесін есептеңдер
2.Ірі қараныңбір популяциядағы сүттілері 25 пайыз, ал еттілері 75 пайыз. Сүттілер доминанты А гені, Еттілер рецессивті а гені анықтайды. Генотиптің таралуын есептеңдер.
6. Берілген тапсырмаларға постер дайындау арқылы деректі баяндау ретін құру. Бағалау түрі: қол шапалақтау
1. Табиғи сұрыпталудың формаларына мысал келтіре отырып, түрдің тұрақталуына әсерін ,және эволюциялық және экологиялық маңызы
2.Харди- Вайнберг заңының практикалық маңызы
3. Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің органикалық дүниенің ламу процесіндегі ролі
4. Популяцияның генетикалық құрылымын зерттеудің практикалық маңызы
7. Сабақты қорытындылау . Стикерге .swot анализ жасау. Сабақтың күшті жағы,мүмкіндік болатын жағы, әлсіз жақтарын жазу.
8. Сабақты бағалау: өзара бағалау, суммативті бағалау. Үйге кроссворд дайындау. Дарынды оқушыларға есеп жазу.Қоршаған ортаға табиғи сұрыпталудың түрлерінің әсері.