kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?МЖ. 8 сынып. ??старды? ??рылыс ерекшеліктері мен тіршілік орта жа?дайларына бейімделуі. ??старды? экологиялы? топтары.

Нажмите, чтобы узнать подробности

А. ??старды? т?рлерін біледі.100%

В.??стар класыны? т?рлерін ерекшеліктеріне ?арай отырып ажырата алады.70%

С.??старды? т?рлерін талдап, мысалдар келтіру ар?ылы ерекшеліктеріне сипаттама беріп,  ба?алай алады. 30 %

??старды? к?пт?рлілігі. Т?йе??стар (?ырт?ссіз ??стар). Пингвиндер. ?ырт?сті (?шатын) ??стар. Таралуы. ??рылыс ерекшеліктері мен тіршілік орта жа?дайларына бейімделуі. ??старды? экологиялы? топтары.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?МЖ. 8 сынып. ??старды? ??рылыс ерекшеліктері мен тіршілік орта жа?дайларына бейімделуі. ??старды? экологиялы? топтары.»

Құстардың көптүрлілігі (7 сынып)


А.А.Амангалиева

биология пәнінің мұғалімі,

Жалпы орта білім беретін Ақтау мектеп – балабақшасы,

Тасқала ауданы

Үшінші (негізгі) деңгей бойынша сертификатталған мұғалім

Сабақ: 54

Күні: 06.04.15

Сабақтың тақырыбы

Тақырыбы: Құстардың көптүрлілігі. Түйеқұстар (қыртөссіз құстар). Пингвиндер. Қыртөсті (ұшатын) құстар. Таралуы. Құрылыс ерекшеліктері мен тіршілік орта жағдайларына бейімделуі. Құстардың экологиялық топтары.

Мақсаты

Мақсаты: Қыртөсті және қыртөссіз құстар туралы білімдерін қалыптастыру.

Күтілетін нәтижелер

А. Құстардың түрлерін біледі.100%

В.Құстар класының түрлерін ерекшеліктеріне қарай отырып ажырата алады.70%

С.Құстардың түрлерін талдап, мысалдар келтіру арқылы ерекшеліктеріне сипаттама беріп, бағалай алады. 30 %

Қолданылатын әдіс- тәсілдер

«Саяхатқа шығу», «5 қадам», «инсерт» «Сұрақты ұстап ал»

Керекті жабдықтар

Оқулық, дәптер, постерлер,маркерлер,мәтін, ресурстық парақ

Сабақ барысы: Сындарлы оқыту бағдарламасы бойынша 7 модулді ықпалдастыру.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

3-5 мин






- оқушылармен амандасу;

- сыныпты түгендеу;

- кезекшілік қызметін қадағалау;

- оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

Топқа бөлу.

Құстардың көптүрлілігіне байланысты Түйеқұстар (қыртөссіз құстар), Пингвиндер, Қыртөсті (ұшатын) құстар топтарына бөлу.

-мұғаліммен сәлемдесу;

- кезекшілік қызметін атқару;

- сабаққа зер салу.


Тұсаукесер

5-10 мин

Үй тапсырмасын тексеру


«5 қадам» әдісі арқылы

үй тапсырмасын тексеру.


  1. Қазақстанда құстардың неше түрі мекендейді? (500)

  2. Орнитология ғылымы нені зерттейді? (құстарды)

  3. Құстардың денесі қандай бөлімдерге бөлінеді?(бас, мойын, тұлға)

  4. Құс қаңқасының өзіне тән қандай ерекшелігі бар ?(алдыңғы аяғы қанатқа айналған)

  5. Қозғалу әрекетіне байланысты құстарды неше топқа бөледі?(3)


  1. Қыртөстілер қандай құстар ?(ұша алатын құстар)

  2. Қыртөссіз құстарға мысал келтіріңдер (түйе құстар, нанду, страус)

  3. Жүзгіш құстарды ата (пенгвиндер)

  4. Құстардың жүрегі неше қуысты ?(4)

  5. Тыныс шығару жүйесі (қосарлы тыныс алу)


Әрбір топтан бір оқушы шығып әрбір сұраққа жауап бере отырып, бір қадам алға жылжиды.



Негізгі бөлім

20-25 мин

«Түртіп алу» әдісімен тақырыпты талқылау, «көршіңе әңгімелеп бер» әдісі арқылы жаңа тақырыпты меңгеру.

Оқушылар оқулықтағы 200 беттегі материалдарды өз бетімен оқып, жұп болып, одан кейін топ болып талқылайды.

Құстар қалай топқа бөлінеді, қайдан пайда болды деп ойлайсыңдар?

Алдын жекелей, жұптасып, содан топтасып тадау тапсырады.

Одан кейін әрбір топ постер қорғайды.

Түсінгендігін көрсету үшін бағдаршамды пайдалану.




Маршруттық карта (АББҚ балаларға жеңілдетілген тапсырмалар)



Әрбір топ өз тобының атына «Ассоциация құру»










«Шапалақ соғу» арқылы өзара бағалау, «Бағалау ағашында» өзін бейнелеу.

Бірінші оқушы жеке ойлана ды, сосын жұптасып талдайды,одан соң топ болып талдап,ортақ бір шешімге келеді де алдарындағы постерге жазып қорғайды.



Топтағы  оқушылар өз қабілеттерін танытуға тырысып,жұмысты өз ара бөліседі, бірі сурет салады,бірі баяндауға дайындалады,бірі ұйымдастырады,бірі басқа топтан ақпарат жинайды,бірі уақытты өлшейді,бірі хатшы болып жазады жиналған және өздері оқып үйренгендерінен.


Қорытынды

3-5 мин

«Сұрақты ұстап ал» әдісі,

1.Ширақ балапандар қандай құстарда болады ?(үй құстарында)

2. Жұмыртқаның сырты немен қапталған ?(әкқабық)

3. Мекиен дегеніміз не?(құстың аналығы)


4. Құстардың кеңірдегі неше ауа тамырға

тармақталады ?(2)

5.Жұмыртқадан шығатын балапандарды қандай топтарға бөледі ?(ширақ, қызылшақа)

6. Ірі құстарда қанша жұмыртқалар болады ?(1,2)

7. Түйеқұстардың аяқтарында неше саусақ болады ?(2)

8. Тауық жұмыртқасынан неше тәуліктен соң балапан шығады ?(21)

Оқушылар сұрақтар дайындап, сұрақ қояды, жауап алады


Оқушылар тақырып бойынша алған білімдерін жазады.







Сабақ соңындағы рефлексия

Кері байланыс әдісімен рефлексия парағы

Мен сабақта …… (қалай) … болдым.

2. Мен өзіме тиісті тапсырманы …

3. Сабақ маған … (қалай) … көрінді

4. Сабақтан кейінгі әсерім …

5. Көңіл-күйім


Үйге тапсырма

§60 оқу, «Құстар» тақырыбында эссе жазу.

























Дәптермен жұмыс

Тақырып соңындағы терминдермен жұмыс.

  1. Орнитология –

  2. Күрделі сегізкөз –

  3. Қыртөс (киль) –

  4. Жіліншік –

  5. Ауа қапшықтары–

  6. Қосарлы тыныс алу –

  7. Қызылшақа балапан –

  8. Ширақ балапан –

  9. Археоптерикс –

  10. Протоавис –


































Маршурттық карта


Өздік жұмыс

Уақытқа сай

жұмыс


жаса

Практикалық жұмыс жаса

Дос көмегін пайдалан


Топтық жұмыс

Мұғалім нұсқауын тыңда

Есіңде болсын, назар аудар!

Б

Өзіңді бағала

ағалау парақшасын қолдан



І-тапсырма. «Сұрақтарға жауап бер» (5 минут)

1. , өзіне берілген тапсырма бойынша өзің , тапсырманы орында, көмек қажет болса

,




1. Құстар дүниесінде таралған түр саны

2. Құстарды зерттейтін ғылым саласы

3. Жыл маусымдарына сәйкес қоныс аударатын құстар

4. Қосарлы тынысалу дегеніміз не?

5. Құс өңешінің кеңейген бөлігі

6. Ірі қауырсындардың теріге еніп тұрған бөлігі

7. Құстардың дене температурасы

8. Бұдан 150 млн жыл бұрын тіршілік еткен құстардың арғы тегі

9. Құстардың жүрегі неше бөлімнен тұрады?

10. Ең кішкентай құстың салмағы қандай, бұл қандай құс?

11. Ең ірі құс және оның салмағы қандай?

12. Ең ұзақ жұмыртқа басатын құс

2 тапсырма

Асыранды үй құстарының түрлерін ата.

3 тапсырма. Үй құстарының адам үшін маңызы?

3. Үй құстарының белгілі бір мақсатқа сай қолдан сұрыптау арқылы шығарылған тобы қалай аталады?_______________________________________________________________________________________________

4. Мексика мен Американың оңтүстігінде алғаш рет қолға үйретілген асыранды құс: _____________________________________________________________________________________

5. Құйрық қанаттары ұзын, әр түрлі әсемдік бұйым ретінде қолдану үшін қолда өсірілетін құс: ____________________________________________________________________________________


. Құстар дүниесінде таралған түр саны (8 600-ге жуық)

2. Құстарды зерттейтін ғылым саласы (орнитология)

3. Жыл маусымдарына сәйкес қоныс аударатын құстар (жыл құстары)

4. Қосарлы тынысалу дегеніміз не? (ауа қапшығы және өкпе)

5. Құс өңешінің кеңейген бөлігі ( жемсау)

6. Ірі қауырсындардың теріге еніп тұрған бөлігі (қаламша)

7. Құстардың дене температурасы (+410С, +430С)

8. Бұдан 150 млн жыл бұрын тіршілік еткен құстардың арғы тегі (көнеқұс немесе археоптерикс)

9. Құстардың жүрегі неше бөлімнен тұрады?

10. Ең кішкентай құстың салмағы қандай, бұл қандай құс? (1,5грамм –колибри)

11. Ең ірі құс және оның салмағы қандай? (түйеқұс, салмағы 90 кг)

12. Ең ұзақ жұмыртқа басатын құс (кезеген альбатрос 75-85күн)



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Автор: Амангалиева Алия Аймухамбетовна

Дата: 14.12.2015

Номер свидетельства: 265921


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства