Просмотр содержимого документа
«Кенелер. Мекен ортасы,паразиттік тіршілік етуі.Кенелердің ауру қоздырғыштарын тасымалдауы.Кенелер энцефалит ауруы.»
Cабақ тақырыбы: Кенелер. Мекен ортасы,паразиттік тіршілік етуі.Сыртқы құрылысының және мінез –құлығының ерекшеліктері.Кенелердің ауру қоздырғыштарын тасымалдауы.Кенелер энцефалит ауруы.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға өрмекші класына жататын кенелер және олардың ауыл шаруашылығының келтіретін зияны жөніндегі, түрлері, ерекшеліктер бойынша түсінік қалыптастыру. Дамытушылық: өзіндік, ойлау салыстыруды қолдана білуге, басқаны тыңдауға және біліктілігін көрсетуге топта жұмыс жасау белсенділігін арттыра отырып дамыту. Тәрбиелік: Ауыл шаруашылығын зиянкестіктің түрлілігін білуге, адамгершілікке тәрбиелеу. Сабақ типі: Аралас сабақ. Сабақ түрі: Дәстүрлі Әдістері: иллюстративтік Құралдар – жабдықтар: суреттер, кестелер
Ұйымдастыру: сыныпты түгелдеу, топқа бөлу, топ басшы сайлау. Сабақ барысы: “Биологиялық пошта” ойыны “Мұғалім сұрағы” “Анықтап жаз” “Танып ал” “Венн диаграммасы” “Бағалау” “Қорытынды” “Үйге тапсырма” 1) Биологиялық пошта” ойыны: 1. Шаянтектестер класына тән белгілерді жинау. 2. Өрмекшітектестер класына тән белгілерді жинау. 1. Баскөкірек және құрсақ бөлімдер бар 2. Қантарату жүйесі – ашық 3. Жабыны 3 қабат 4. Жүйке жүйесі күрделі 5. Жүретін 8 аяқты 6. Құрт, балық, өсімдіктер қорек етеді 7. Кей құрттың дамуына аралық 8. Демтүтік арқылы 9. Желбезек туыныдысы - өкпе 10. Табиғатта санитар рөлін атқарады 11. Сатанбез, мальпигит тамырлары бар 12. Түйінді жүйек жүйесі бар 13. Зәр шығаруы бездер арқылы жүзеге асады 14. Жынысты жолымен көбейеді 15. Кейбір өкілдері балықтарға жем болады 1. Шаянтектестер класына тән белгілерді жинау. 2. Өрмекшітектестер класына тән белгілерді жинау. 2) “Мұғалім сұрағы”
Кенелер туралы не білесіңдер?
Кенелердің қандай ерекшеліктерін білесіңдер?
Кенелерді неге буынаяқтыларға жатқызады?
3) “Танып ал”
Кенелерге жалпы сипаттама беру. Мекен ортасы,паразиттік тіршілік етуі.Сыртқы құрылысының және мінез –құлығының ерекшеліктері.Кенелердің ауру қоздырғыштарын тасымалдауы.Кенелер энцефалит ауруы.
Білімділік. Жаңа білім беру. Қанның кұрамы, ағзаның ішкі ортасы туралы ұғым қалыптастыру.
Дамытушылық. Оқытудын жаңа элементтерін пайдаланып, оқушы беленділігін арттыру. Оқушылардың іс-әрекетін басқару арқылы ой таласын туғызу, оқу материалдарының мазмұнын өмірмен байланыстыру арқылы оқушылардың білім-біліктігін дамыту.
Тәрбиелік. Оқушы бойына ұлттық рухты сіңіріп, өз ұлтының әдет-ғұрпын, салт-санасын құрметтеуге тәрбиелу.
Организмнің ішкі ортасы деп ... айтады. Қан организмдегі ... ұлпаға жатады. Қан жасушаларына .., .... , ... жатады. Эритроциттің қызметі ... тасымалдау. Лейкоциттер организмге түскен ... өзіне сіңіріп қорытады. Қан жасушалары ... жасалады.
Көп нуктенің орнына қоятын создер: сүйек кемігінде, дәнекер. лейкоцит, эритроцит, тромбоцит,қан, лимфа,жасуша сұйыктығы, О2, бөгде заттарды.
3. Жаңа тақырып
Қанның ұюында тромбоциттердің рөлі.
Қан жасушалары
Эритроцит Лейкоцит Тромбоцит
Тромбоциттер-қанның ұйығыш. қамтамасыз ететін жасуша деп аталады. Түссіз, домалак пішшді. 2-5мкм келетін ядросыз жасуша. Қаның 1мм3 250-400 мың болады, тіршілігі-7-10 күндей.
4.Бекіту.
1) Ой козғау : Биологиялык, диктаңт
Биологиялық диктант өткізіледі. Адам ағзасының ішкі ортасына ..., ..., ..., жатады.Ағзаның ішкі ортасының физикалық және химиялық тұрақтылығын ... және эндокриндік жүйе арқылы сақтау ... деп аталады. Қан бұл ... мен қан жасушалары: ..., ..., ... тұрады. Плазма ... судан тұрады. Қан адам дене салмағының 7,7% құрап, ... денеде ... қан болады.1м3 қанда ... эритроцит, ... лейкоцит, ... тромбацит бар. Адам организімінде қан басты ... , ..., ..., .... міндеттерді атқарады. 2) Ой толғаныс
1. Тақтаға ілінген сандарға анықтама беру:
І20/80мм, 75-76 рет, 5л, 4топ, 50есе, 100 мың км, 4-9мың.
Анықтама. Қан кысымы, 1 мин. жүректің соғысы, қан мөлшері, қан тобы, қылтамырдың шаштан 50 есе жіңішкелігі, қылтамырұзындығы, 1мм лейкоциттің саны.
3) Кесте 6 толтыру. Ағзаның ішкі ортасының ерекшеліктерін анықтау.