Дамытушылы?ы: Биология саласын одан ?рі дамытып, жан-жа?ты зерттеу.
Т?рбиелілігі: Таби?атты ?ор?ауды? ?ажеттілігін ??ынып, ту?ан жеріне, оны? таби?атына деген с?йіспеншілігіне, оны аялап са?тау?а деген ынтасына жол ашу;
Саба?ты? к?рнекілігі: Видеороликтер, плакаттар.
Саба?ты? т?рі: жа?а саба?
Саба?ты? ж?ру барысы:
?йымдастыру кезе?і.
- сынып тазалы?ын тексеру
-о?ушылармен с?лемдесу
-о?ушыларды т?гендеу
-о?ушыларды? зейіндерін жа?а саба??а аудару
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Мақсаты: Оқушыларды алған білімдерін тиянақтау, ата-аналарға көрсету, эстетикалық талғамдарын тереңдете түсу, оқушыларды өзін-өзі басқаруға үйрету.
Дамытушылығы: Биология саласын одан әрі дамытып, жан-жақты зерттеу.
Тәрбиелілігі: Табиғатты қорғаудың қажеттілігін ұғынып, туған жеріне, оның табиғатына деген сүйіспеншілігіне, оны аялап сақтауға деген ынтасына жол ашу;
Сабақтың көрнекілігі: Видеороликтер, плакаттар.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың жүру барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
- сынып тазалығын тексеру
-оқушылармен сәлемдесу
-оқушыларды түгендеу
-оқушылардың зейіндерін жаңа сабаққа аудару
Жаңа сабақты түсіндіру
Адамдар ертеден-ақ тіршілік әрекетінің табиғатпен, тірі ағзалармен тығыз байланысты екенін жақсы түсінген. Табиғатта қандай өсімдіктер, жануарлар бар, олардың құрылысы, тіршілігі қандай екенін білуге ұмтылған. Пайдалыларын сақтап, көбейтуге, зияндыларының санын азайтуға тырысқан. Осылайша тірі ағзалар туралы адамның білімі молайып, биология ғылымы қалыптасты.
Биология (грекше: «биос» - тіршілік, «логос» - ғылым) – тірі ағзалар туралы көп салалы ғылым.Кез келген адам өзінің туған жерінде кең таралған тірі ағзалар, олардың тіршілігі жайлы білуі керек. Сонда ғана адам табиғат қорғау ісіне белсенді қатысады. Туған жеріне, табиғатына зор пайда келтіреді.
1920-1930 жылдары «Өсімдіктану» оқулығын Ж.Күдерин жазды. Биология ғылымдарының докторы, академик Н.И.Павлов Қазақстан Республикасының өсімдіктерін зерттеді. Өсімдіктің жаңа 130 түрін ашты. Өсімдіктер туралы «Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын» В.П.Голоскоков, М.С.Байтенов жазған, А.Ы.Жандеркин, Б.М.Мусин, К.Мыңбаев, Қ.Дүйсембин және т.б. ғалымдар биология ғылымына көп еңбек сіңірді.
Ұрпақ тәрбиелеуде қай халықтың болмасын еңбек тәрбиесін сырт қалдырмайтыны белгілі. Өйткені адам үшін еңбексіз өмір жоқ. Еңбек – тіршілік көзі, адамзат ғұмырының мәні.
«Қызғалдақ» үйірмесінде мектептегі биология пәні бойынша үйірмеге қатысқан оқушыларға қызықты биология пәнін жете түсіндіріп, қызықты сабақ ұйымдастыру арқылы, оқушылардың өз білген ойларын ашық жеткізіп, ортаға салады. Қызықты биология біріншіден оқушылардың табиғатқа деген зейінін ашса, екіншіден, олардың бойына адамгершілік ізгілік пен өмірге деген құштарлығын арттырып, сезімдерінің сергек болуына тікелей әсер етеді.
Үірменің мақсаты ата бабаларымыздың ғасырлар бойы қалыптасқан өмір тәжірибелерінен алынған асыл мұраларының бір тобына өсімдік атаулының тіршілігі, түрлері, пайдасы, зиянын жете түсініп, оқып білу. Сонымен қатар, Дәстүрлі жануарлар әлеміне байланысты халықтың даналық қағидалары, тұжырымдар, маңызы терең мақал мәтелдер, сөзжұмбақтардың, басқатырғыларды ойланып дұрыс жауаптарын таба білу.
ХІХ ғасырдың алғашқы жартысында өмір сүрген өз заманымыздың көзі ашық, көкірегі ояу азамат болған Сегіз сері шақшақұлының «Нулы, сулы болмаса, қоныс – әсем болар ма? Орман тауы болмаса, жердің көркі болар ма? Тоғайы қалың болмаса, Өлкенің көркі болар ма? Тобылғылы болмаса, сайдың көркі болар ма? Жайқалмаса жапырақ, талдың көркі болар ма?» деген терең толғауы табиғаттың таңғажайып көркі өсімдік екені айқындай түседі. Табиғаттың ең әсем гүлі, ерте көктемде гүлдеуге асығатын қызғалдақ гүлі сияқты сендер де сабақты үйренуге, қоғамдық жұмыстарға етене қатынасып, еңбекке ерте шыңдалсын деген оймен үйірменің атауын «Қызғалдақ» деп атадым.
Жаңа сабақты бекіту
Биология саласы бойынша анықтамаларға жауап таба отырып, өсімдіктану оқулығын пайдаланып, сөзжұмбақ құрастырып, жауаптарын табу. Төмендегі схема арқылы мысал келтіріп, Тірі табиғат дүниесін толықтай игеру.