Дамытушылы?: о?ушылар?а адам а?засында?ы жеке м?шелер ж?йесі ?ызметіні? ?йлесімділігі мен реттелуін ай?ындау. ішкі секреция бездеріне жататын ?ал?анша безіні? ??рылысы мен ?ызметін, сондай-а? ауыт?улар бол?ан жа?дайда пайда болатын аурулар туралы о?ушылар?а т?сінік беру.
Т?рбиелік: О?т?стік ?аза?стан облысыны? ?зекті, шешуін талап ететін с?ра?тарды? бірі – йодтапшылы?ы м?селесіні? ма?ыздылы?ын о?ушылар?а т?сіндіру.
Просмотр содержимого документа
«йодтапшылы?ын алдын-алу. 8 »
М.Маметова атындағы
№ 35 орта мектеп
Жаңа технология бағытымен
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы:
Оңтүстік өлкеміздің өзекті мәселесінің бірі
йодтапшылығын
алдын-алу.
Орындаған: Беркинбаева А.Н.
биология пән мұғалімі
Шымкент
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың биологиялық сөздік қорын байыту, салауатты өмір салтын қалыптастыру, тазалыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: оқушыларға адам ағзасындағы жеке мүшелер жүйесі қызметінің үйлесімділігі мен реттелуін айқындау. ішкі секреция бездеріне жататын қалқанша безінің құрылысы мен қызметін, сондай-ақ ауытқулар болған жағдайда пайда болатын аурулар туралы оқушыларға түсінік беру.
Тәрбиелік: Оңтүстік Қазақстан облысының өзекті, шешуін талап ететін сұрақтардың бірі – йодтапшылығы мәселесінің маңыздылығын оқушыларға түсіндіру.
Сабақтың әдісі: қорытындылау
Сабақтың көрнекілігі: қалқанша безі макеті, тәжірибе жасау үшін зерзаттар, кесте, тірек-сызбалар,
Қалқанша маңы безінің қызметінің ауытқуы нәтижесінде пайда болатын аурулар.
ҮІІ. Венн диаграммасы
ҮІІІ. Тәжірибе жасау
ІХ. Ой қорыту. Ауруларды емдеу жолдары
ХІ. Үйге тапсырма Инсерт стратегиясы түртіп алу әдісі.
Жалпы қалқанша маңы безі және иодтапшылығы тапсырмасынан алған білімдерін қорытындылап бекіту.
ХІІ. Бағалау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
а) Психологиялық дайындық
б) Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.
ІІ. Миға шабуыл стратегиясы –
Сабақ сыныптағы оқушыларды 3 топқа бөліп, топтық жұмыс жасау арқылы өткен сабақты пысықтау арқылы басталады.
Гормондар мен ферменттер – екеуі де биологиялық активті әрекетшіл заттар. Екеуінің қандай ұқсастық айырмашылықтары бар ?
Ішкі секреция бездерінің қызметінің бұзылуына байланысты болатын ауруларды емдеуге болама ?
Бұл ауруларды қандай жолдармен емдейді деп ойлайсыздар ? Өз ойларыңызды айтып мысал келтіріңіздер?
ІІІ. Ой қозғау стратегиясы
Блиц-турнир:Қалқанша бездің құрылысын қысқаша сұрақ-жауап арқылы ой қозғау.
Гормон дегеніміз не ?
Қалқанша безі қандай гормон бөледі ?
Тироксин қай бездің гормоны ?
Қалқанша безде қандай элемент көп болу керек ?
Кретинизм қандай гормонның бөлінуіне байланысты ?
Бақшаңкөз ауруы қай кезде пайда болады?
Қалқанша бездегі қуыстарда не орналасқан?
Ересек адамның қалқанша безінің пішіні мен салмағы қандай ?
Қай жастан бастап қалқанша бездің салмағы мен мөлшері кішірейеді?
Жаңа туған баланың қалқанша безінің салмағы ?
Қалқанша без көлемі жағынан қандай без ?
ІҮ.Топтастыру стратегиясы.
Ішкі секреция бездерінің қызметін топтастыру.
Ү. Диагностика
Компьютер экранында Базедов, алқымның ісуі, Кретинизм, микседема аурулары мен ауыратын адамдардың суреттері көрсетіледі.
І топ- аурудың атын, ІІ топ-аурудың белгілерін, ІІІ топ- пайда болу себептерін, ІҮ топ- емдеу жолын түсіндіреді, соңынан бекіту мақсатында симантикалық карта толтырылады.
ҮІ.Симатикалық карта –стратегиясы
Әрбір оқушы жеке дәптерге қалқанша маңы безінің қызметінің ауытқуы нәтижесінде пайда болатын ауруларды сипаттап жазады.
Ауру
Пайда болу себептері
белгілері
Емдеу жолы
Алқым ісуі
Микседема
Кретинизм
Базедов ауруы
Соңынан тақтаға дрыс жауабы ілініп оқушылар бірін-бірі тексереді.
ҮІІ. Венн диаграммасы
ҮІІІ. Тәжірибе жасау
Ас тұзы құрамын тексеру.
Тәжірибе жасамас бұрын Елбасымыз Н.Назарбаевтың жолдауынан үзінді келтіріп өттім: «Үстіміздегі жылдан бастап, біз жекелеген сырқаттар бойынша 5 жасқа дейінгі балаларды дәрілермен, ал жүкті әйелдерді құрамында темір мен иод бар препараттармен амбулаториялық деңгейде тегін қамтамасыз ететін боламыз»
Тәжірибе: Оқушылар тұздың құрамындағы иодттың бар не жоғын арнай реагент тамызу арқылы анықтайды.
Х. Ой қорыту
ІХ. Үйге тапсырма
Инсерт стратегиясы түртіп алу әдісі.
1) Жалпы қалқанша маңы безі және иодтапшылығы тапсырмасынан алған білімдерін қорытындылап бекіту.
+ - Білемін
V- Білдім
? –Сұрақ туды
2) Газет –журналдардан оңтүстік өңіріндегі йодтапшылығы туралы реферат, баяндамалар жазып келу.
Х. Шыңға жету.
Сабақты бағалау.
А
Б
В
Г
Д
Е
1
2
3
4
5
Бұл оқушылардың сыныптағы отыратын орнына тікелей байланысты. Әрбір оқушының жеке сайты бар. Оқушыны өз уақытында бағалау, оның жетістігін көре білу бұл оқушыға берілген дұрыс баға деп ойлаймын. Әр тапсырмадан соң оқушының өз сайтына ∆-3, □-4, ☺-5 тиісті бағасын қойып отыру керек.
Симатикалық карта –стратегиясы
Ауру
Пайда болу себептері
Белгілері
Емдеу жолы
Алқым ісуі
Микседема
Кретинизм
Базедов ауруы
Симатикалық карта –стратегиясы
Ауру
Пайда болу себептері
Белгілері
Емдеу жолы
Алқым ісуі
Микседема
Кретинизм
Базедов ауруы
Симатикалық карта –стратегиясы
Ауру
Пайда болу себептері
Белгілері
Емдеу жолы
Алқым ісуі
Микседема
Кретинизм
Базедов ауруы
+
Білемін
V
Білдім
?
Сұрақ туды
1. Гормондар мен ферменттер – екеуі де биологиялық активті әрекетшіл заттар. Екеуінің қандай ұқсастық айырмашылықтары бар ?
2. Ішкі секреция бездерінің қызметінің бұзылуына байланысты болатын ауруларды емдеуге болама ?
3. Бұл ауруларды қандай жолдармен емдейді деп ойлайсыздар ? Өз ойларыңызды айтып мысал келтіріңіздер?