Ш.Т.Еркінов атындағы орта мектебі
Сабақтың тақырыбы:
«Гүл және жеміс тарауын қорытындылау»
Өткізген: Қарағожина Кенжегүл
2015
Сабақ тақырыбы: Гүл және жемістер тарауын қорытындылау
Мақсаты:
А)Білімділік: Оқушылардың гүл құрылысы, гүлшоғырлар, тозаңдану мен
ұрықтану, жеміс түрлері туралы білімдерін бекіту.
Жемістердің түрлерін ажырата білуге үйрету;
Ә)Дамытушылық: Оқушылардың гүлдің жеке бөлімдері, жемістер туралы
алған білімдерін кеңейту;
Б)Тәрбиелік: Оқушыларды табиғатты аялауға, көркейтуге, әсемдікке,
сұлулыққа тәрбиелеу;
Сабақтың әдісі: жеке, топтық, топтастыру, сауалнама, биологиялық диктант,
семантикалық карта, венн диаграммасы;
Сабақтың түрі: қорытындылау, қайталау сабағы;
Сабақтың типі: Дәстүрлі емес, сайыс сабақ;
Сабақтың жүру барысы:
Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасып, түгендеу. Оқу құралын тексеру.
І. «Қызығушылықты ояту».
«Ой қозғау» стратегиясы
Көбеюге қажетті жыныс мүшелері бар бұтақтанбайтын, қысқарған өркен не деп аталады? (гүл)
Тостағанша жапырақшалардан кейін орналасқан қандай гүл бөлімі? (күлте)
Сыртқы және ішкі қабықшасы бар жасуша. (тозаң)
Бір гүлде аталық пен аналық болса, не деп аталады? (қос жынысты)
Бір гүлдің аталық тозаңының сол гүлдің аналығының аузына түсуі. (өздігінен тозаңдану)
Қосарлы ұрықтануды ашқан кім? (Навашин)
Ұрықтану дегеніміз не? (аталық және аналық жыныс жасушаларының қосылуы)
Жеміс серігінің біраз бөлігі жұқарып қанатқа айналған қандай жеміс? (қанатты жеміс)
Аналықтың еі жуан бөлігі (Жатын)
Жазықтығында бірден артық сызық жүргізуге болмайтын гүл «бұрыс гүл)
ІІ. «Мағынаны тану» бөлімі.
І. Биологиялық диктант.
Гүл – тек _______________________________ ғана тән, одан ________________ дамиды.
Тостағанша жапырақша мен күлте жапырақшаны ______________ дейді.
Гүл шығаратын өркенде _______________________ орналасатын ұсақ гүлдер тобы______________________ деп аталады.
ІІ.Тест тапсырмалары.
1. Жіпше мен тозаңданудан тұрады? А) аналық; Ә) аталық; Б) Гүл;
2. Гүл бөлімдерінің сыртын қаптап тұрады.
А) Гүл сағағы; Ә) Тостағанша; Б) гүл табаны;
3. Аталық гүлдер мен аналық гүлдер бір өсімдікте болса,
А) Бір үйлі; Ә) Қос үйлі; Б) Дара жынысты;
4. Күрделі масақ гүл шоғыры бар өсімдік.
А) тары; Ә) бақбақ; Б) бидай, қара бидай;
5. Күнбағыс жемісі қалай аталады?
А) Жолжелкен; Ә) Себет; Б) Сәбіз, аскөк;
6. Дара жарнақты өсімдіктегі тұқым жарнағының саны.
А) Біреу; Ә) екеу; Б) көп;
7. Аналықтың аузы мен жатынын жалғастырып тұратын
А) Тозаң; Ә) Аналық мойны; Б) Аналық аузы;
8. Ұрықтану тозаңданудан бұрын ба, әлде кейін бе
А) Бұрын; Ә) Кейін; Б) Қатар;
9. Терек тұқымы не арқылы таралады?
А) Ә) Б)
10. Тұқымдары майда жеңіл құрғақ қалай таралады?
А) жел арқылы; Ә) су арқылы; Б) Өздігінен;
ІІ. Жеке оқушымен жұмыс.
Гүл құрылысын құрастыру.
ІІІ. Семантикалық картамен жұмыс.
ІІІ. Ой толғаныс бөлімі.
1. Венн диаграммасы
2. Кестемен жұмыс.
Өздігінен тозаңданатын өсімдіктер | Айқас тозаңданатын өсімдіктер |
1,3,5,7,8, | 2,4,6,9,10 |
1. Жер жаңғағы 6. Қызғалдақ
2. Қара бидай 7. Бетеге
3. Шегіргүл 8. Тары
4. шие 9. Орман жаңғағы
5. саумалдық 10. Қалақай
«Гүл өссе жердің көркі» тақырыбында ойтолғау жазу
«Биологиялық пошта» ойыны.
Гүлге және жеміске тән белгілерді бөліп жинаңыз.
Мына берілген гүлшоғырлар сызбасының астына аттарын жазыңдар
Сабақты бекіту
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма