Қысқа мерзімді жоспар |
Сабақ: №18 | Мектеп: № 47 М.В.Ломоносов атындағы қазақ орта мектеп- лицейі. |
Күні: 1.10. 2016 ж. | Мұғалімнің есімі: Смаилова Шолпан |
Сынып: 7 «А» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Губкалардың құрылысы мен маңызы |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары ) | Губкалар типін таниды және сипаттайды. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
|
Тілдік мақсат | Оқушылар: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
губка, минералды қаңқа, органикалық қаңқа, әктестек губкалар, әйнекті губкалар т.б. |
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: |
губкалар туралы не білесін? |
Сіз неліктен ......... екенін айта аласыз ба ? |
губкаларды не үшін жуынуға қолданады деп айта аласыз ба? |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
эктодерма, энтодерма, регенерация, жүйке торы, гермафродит деген сөздердің анықматасын жазу. |
Алдыңғы оқу | ішекқуыстылар типімен ең алғаш рет танысу. |
Жоспар | |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Баста луы | 3 мин 5мин 2мин 8 мин | І. ТБ. Жәндіктер суретімен топқа бөлінеді. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:Тест 1. Ішекқуыстылар типіне жататын ағзалар: а) бірқабатты б) екіқабатты с) үшқабатты д) төртқабатты 2. Гидраның бүршіктенуі: а) жынысты көбею б) жыныссыз көбею с) регенерация д) гидраның өсуі 3. Гермафродит ағзаларға тән белгі: а) аналық ағза б) аталық ағза с) қосжынысты д) даражынысты 4. Гидраның қозғалуына көмектесетін жасушалар: а) апта жасушалары б) асқорыту жасушалары с) аралық жасушалары д) тері - бұлшықет жасушалары 5. Су астына ішекқуыстылардың қаңқа үйіндісінің түзілістері: а) рифтер б) бүрмелер с) планулалар д) табақшалар 6. Сәулелі симметриялы жәндіктерге тән белгі: а) белсенділік б) аз қозғалу немесе полип с) сол және оң жақтары бар д) құрсақ және арқа бөлігі бар 7. Гидраның пішіні қандай? а) цилиндр тәрізді б) табақша тәрізді с) шатырша тәрізді д) дөңгелек 8. Ауыз бөлігі денесінің астында орналасқан ішекқуыстылар: а) медузаларда б) гидраларда с) актинияларда д) маржан полиптерде 9. Медузалар: а) өсімдікқоректі б) сапрофитті с) паразитті д) жыртқыштар 10. Гидра эндотермасындағы жасушалар: а) апта жасушалары б) жүйке жасушалары с) тері - бұлшықетжасушалары д) асқорыту жасушалары 11. Тұщы су гидрасындағы қармалауыштар саны: а) 1 - 2 б) 3 - 4 с) 5 - 18 д) 100 12. Гидра құрылысында капсула мен жіпшеден тұратын жасушалар: а) апта жасушалары б) асқорыту жасушалары с) жыныс жасушалары д) тері - бұлшықет жасушалары 13. Жарық пен дыбысты сезетін ішекқуыстылар: а) актиниялар б) маржан полиптер с) гидралар д) медузалар 14. Бүрмелену ( стробиляция) кезеңі болатын ішекқуыстылар: а) актинияларда б) медузаларда с) гидраларда д) маржан полиптерде 15. Гидрада күз кезіндегі көбею түрі: а) жынысты б) жыныссыз с) бүршіктену д) бүрмелену ІІІ. ФБ: тақтада кесте жауаптары (балдық жүйе) | Себет Қима қағаздар Қима сөйлемдер Интербелсенді тақта Слайдтар |
Орта сы | 13 мин 5 мин | ІҮ. ТЖ. Губкалар типі (Spongіa немесе Porіfera) (презентация арқылы) 1. губкалар типіне жалпы сипаттама. 2.Әктектес губкалар класы 3.Кәдімгі губкалар класы 4.әйнектәрізді губкалар класы ФБ: екі жұлдыз, бір ұсыныс Кері байланыс. 1.Топтық жұмыс жүргізу ұнадыма? 2.Негізгі идеяны жеткізуде не қиын болды? | Сурет,ҚМ плакат, стикер, маркерлер, Биология 7сын Қ.Қайым. Р.Сәтімбеков. Ә.Әметов. Бағалау |
Аяқта луы | 8 мин 3 мин 1 мин | ҮІ. ТЖ "Ыстық кортошка"(тез тез ойланып, сұрақтарға жауап беру) 1. Рефлексия. Бүгінгі сабақта не ұнады? Не ұнамады? Бағалау. Топ басшыларына сөз. ҮІІ. ҮТ. Сабақ аяқталды. Рахмет! Сау болындар! §41. Гидраның ішкі құрылысы. Денесінің қосқабаттылығы. Эктодерма және энтодерма. Жасушаларының әртүрлілігі. | Үлестірме Парақшалары Рефлексия тақташасы Стикер |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ- мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
| | Ынтымақтастық орнатады Бір-бірінің құнды пікірлерін тыңдай біледі Өзара жағымды қарым – қатыс орнатады Құрдастар арасындағы әңгіме орнатады |
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |