Бөлім: | 11.2 Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
Педагогтің аты-жөні: | Жунусова Б.М. |
Күні: | 13.12 |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы арасындағы байланысын табу |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар үшін: Биологиядағы «мутация» ұғымын біледі. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. | (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.
| Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. | Оқулық, жұмыс дәптері
| |
Жаңа сабаққа кіріспе | «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақ қою. 1.Кездейсоқ мутагенез дегеніміз? 2.Кездейсоқ мутациялар нешеге бөлінеді? 3.Мутагенездің эндогендік механизмдерін анықта? | Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын, мақсатын қояды. | «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Оқулық |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 26 мин. | Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді | Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. | Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Мутацияның пайда болу себептерін мен механизмдерін анықтайды | Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру. |
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. | 1-тапсырма
Экзогендік және эндогендік мутациялардың айырмашылығын Венн диаграммасы арқылы салыстырады. | Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Деңгейлік талдау жасап, айырмашылық -тарын анықтайды. | 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. | |
Жеке жұмыс | Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. | 2-тапсырма Мутагенездің эндогендік механизімін анықтайды. 3-тапсырма ДНҚ репарациясына мысалдар келтіреді. | Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тапсырмаларды орындайды. | ДК экраны 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. | ҚБ |