Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1D Қоректену | Мектеп: «Қызылтөбе лицейі»ММ |
Күні:17-18.10.2018ж | Мұғалімнің аты-жөні: Байназарова М.Д |
Сынып:8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Дәрумендер. Vitamins (жаңа тақырыпты меңгерту) |
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 8.1.2.5 адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттау 8.1.2.5 describe the importance of vitamins in the human body. |
Сабақтың мақсаты | |
Бағалау критерийлері | |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Дәрумендердің маңыздылығын сипаттайды Дәрумендердің жоғары құрамы бар тамақ өнімдерінің тізімін құрып жазады. Таныстырылымда дәрумендердің жетіспеушілігінен туындаған аурулардың белгілері мен алдын алу жолдарын тиісті терминологияны қолдана отырып, ауызша жазбаша сипаттайды Пәнге қатысты лексика мен терминология Дәрумендер,А, В, К, Е, С, D дәрумендері, авитаминоз, гиповитаминоз, гипервитаминоз, ақшам соқыр, бери-бери, цинга, рахит, пеллагра. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы С дәрумені жетіспегенде ...ауруы туындайды. Рахит ауруы... дәруменінің жетіспеуіне байланысты. В дәрумені жетіспегенде ...ауруы туындайды. Авитаминоз ...байланысты. |
Құндылықтарды дарыту | Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділік, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. Рөлдік ойын арқылы өзіне рефлексия жасау, өз ісіне жауапкершілік таныту, тілектестікте болу, қоғамдық өмірге дайындық құндылықтары дамытылады. |
Пәнаралық байланыс | |
Алдыңғы білім | Оқушылар қоректену тірі ағзаларға тән негізгі қасиеттердің бірі болып табылатынын біледі (6 сынып). Ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметі арасындағы байланыс, қорытылу үдерісі, ассимиляция, сіңірілу (8 сынып). |
Сабақ барысы |
Сабақ қезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Оқыту көздері мен ресурстар |
Сабақтың басы |
0-8мин | Greeting -Hello, everybody! How are you? Үй тапсырмасын тексеру(терминдерді жатқа сұрау) «Ортадағы қаламсап», «Рen in the center» What does English mean to thе «асқазан? What does English mean to the «тіл? What does English mean to the аш ішек? What does English mean to the тоқ ішек? What does English mean to the тік ішек? «COMPLETE THE WORDS» t...e...h di...rr...ea h...p...titis ... ...olera Hy... ...ene Тақырыптың өзектілігін ашу үшін оқушылардан дәрумендер туралы видеоматериалды тамашалау сұралады. «Авитаминоз» видео материалы бойынша мына төмендегі сұрақтар қойылады. 1.Дәрігер-эпидемиолог Джозеф Гольдбергерг ауруға себеп болатын қай дәруменді анықтады (В3 дәрумені. Ниацин.) 2.What are the symptoms of Pellagra? (Skin rash, stress and vibration) 3.Сдәруменінің жетіспеуінен қандай ауру туындайды. (цинга ауруы) 4.What is the problem with the lack of Vitamin D? (rachitis) Сонымен сабақтың тақырыбы не туралы деп сұрау арқылы сабақтың тақырыбы анықталады. Дәрумендер туралы қандай білім қажет сұрағын талқылай отырып, сабақтың мақсаттарын оқушылармен бірге анықтап, бағалау критерийлері таныстырылады. | https://www.twig-bilim.kz/kz/film/vitamin-deficiencies
1-3слайд
|
Сабақтың ортасы |
9-19 мин | Оқушыларға дәрумендердің түрлері, қасиеттері, ағзадағы физиологиялық маңызы, жетіспеушілігі кезінде туындайтын аурулары, олардың белгілері, алдын алу үшін қажетті мөлшері жеткілікті кездесетін тағам түлері туралы ақпарат парақшалары ұсынылады. Мүмкін болған жағдайда оқушылар ноутбуктерді қолдана отырып, «Дәрумен көздері» видеосын қарап, интернет көздерінен қосымша ақпараттарды пайдалана алады. Оқушылар барлық ресурстарды пайдалана отырып ақпарат жинақтайды. | 1 - қосымша
3-10 слайдтар |
20-35мин | Жинақтаған ақпаратты түсінгенін көрсету үшін, алған білімді қолдана білу үшін оқушыларға рөлдік тапсырмалар беріледі. Ол үшін оқушылар екі топқа бөлінеді. І топ: Пациент картасын әзірлейді. ІІ топ: Пациент картасымен танысып, нақтама (диагноз) қойып кеңестер ұсынады. Пациент карталары нақты әрі түсінікті болуы шарт, себебі бұл тек жаңа ғана қызметке орналасқан, тәжірибесі аздау жас маман дәрігерлерге арналады. І топтың жұмысы: 1.Аурудың туындау себептері (ағзада қандай процесстер бұзылатынын) 2. Аурудың белгілері (кем дегенде 2) ІІ топтың жұмысы: 1. Аурудың атауы 2. Аталған ауруға қатысты дәруменнің адам ағзасындағы маңызы 4. Тәуліктік мөлшері, ерігіштігі 5. Мөлшері көп азық-түліктердің тізімі (кем дегенде 3) 6. Авитоминоздың алдын алу жолдарын қамтиды. Жұмыстың соңында пациент карталары оқылғанда тиісті кеңестер берілу арқылы өзара бағалау жүргізіледі. Әрбір дұрыс сәйкестік үшін топқа 1 ұпай беріліп отырады. | 11Слайд |
36-38мин | «Words to know» сөздікпен жұмыс Vitamin - дәрумен Rachitis - мешел Scurvy – құрқұлақ Pellagra – пеллагра Sunlight – күн сәулесі | |
Сабақтың соңы |
39-40 мин | Кері байланыс: «Үш әрекет» І. Мен үшін жаңалық ІІ. Мен үшін өте қызықты ІІІ.Сабақ барысында ... туралы түсініктер қиындық тудырды. Үй тапсырмасы:Тағамды дайындау, сақтау кезінде оның құрамындағы дәруменнің мөлшерін сақтау жолдары туралы ақпараттар жинап келу. Төмендегі сөздерді аудару: Дəрумен – Биологиялық белсенділігі жоғары, ағза үшін маңызды органикалық заттар. Авитаминоз –Нехватка одного или нескольких витаминов Hypovitaminosisis deficiency of one or more vitamins | 12 слайд |
Қосымша ақпарат |
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Пациенттік карталар мен кеңес беруші дәрігердің рөлін таңдаған кезде оқушылар өздерінің қабілеттері мен дағдыларына сай жұмыс істеуге мүмкіндік алады. |
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Жеке жұмысты бағалау – мұғалімнің тарапынан кері байланыстар арқылы жүзеге асырылады Өзара бағалау-оқушылардың стикерлер арқылы топтық жұмыстарды бағалауы кезінде жүзеге асырылады |
Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері | Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. Партада дұрыс отыруына назар аудару. Топтық жұмыс кезінде оқушылар белсенді қозғалады. |