Здраствуйте? Меня зовут Катила. Мне 44 лет. Я мать 4 детей. Я очень люблю свою профессию, потому что мне нравится работоть с детьми.С одной стороны - знания и умение быстро найти ответ. С другой - социальная сеть и возможность общаться с другими участниками. Ещё люблю готовить манты, катлеты и бешбармаки. Зарание спасибо вам, за ваших работ. желаем вам успехи в творческих работе.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ч.Дарвин іліміні? негізгі ?а?идалары»
Ақмола облысы
Еңбекшілдер ауданы
Невский ауылы
Невский орта мектебі
Тақырыбы:
11 «А» сынып
Биология пәнінің мұғалімі:
Асгат Катила
Монтевидео
1832 шілде
Азор аралдары 1836 ж қыркүйек
Англия 1836 ж
Монтевидео
мамыр 1834
Жасыл мүйіс
тамыз 1836
Жасыл мүйіс
қаңтар 1832
Байя
қаңтар 1832
Байя
тамыз1836
Тауешкі тропигі
1834 маусым
Тайти аралдары
1835 қараша
Жаңа Зеландия
1835 желтоқсан
Кепитаун
1836 маусым
Маврикий
1836 сәуір
Кокос аралдары
1836 наурыз
Тауешкі тропигі
1835 шілде
Сидней
1836 қаңтар
Әулие Елена
1836 шілде
Англия 1831ж ж
Сабақтың тақырыбы: Ч. Дарвин ілімінің негізгі қағидалары
Сабақтың мақсаты
Білімділік: Оқушыларға Ч. Дарвин ілімінің шығуы, алғышарттары, ғылыми жетістіктерімен таныстыру.
Дамытушылық:
Оқушылардың сабаққа белсен-ділігін, ойлау қабілетін, жеке тұжырым жасай білу қабілетін дамыту.
Тәрбиелік:
Оқушыларды іздемпаздыққа, өз бетінше еңбектенуге және адалдыққа, қоршаған ортаны қорғай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. ІІІ. Жаңа білімді меңгерту. IV. Жаңа сабақты бекіту. (Биологиялық диктант, Венн диаграммасы). V. Бағалау. VI. Үйге тапсырма.
Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу.
2. Психологиялық ахуал
Мен жамбасам лапылдап,
Сен жанбасаң лапылдап.
Біз жанбасақ лапылдап,
Аспан қалай ашылмақ.
3. Сабақтың эпиграфы
Біліп айтқан сөзге құн жетпейді,
Тауып айтқан сөзге шын жетпейді.
Өзің білмесең, білгендерден үйрен,
Үйренгеннен ештеңең кетпейді.
Төле би
Үй тапсырмасын сұрау:
а) (Ой шақыру)
Қазіргі кезде тірі организмдердің қанша түрі болады?
Эволоюция деген ұғым нені білдіреді?
Аристотель жануарларды қандай топтарға бөлді?
К. Линнейдің «Табиғат жүйесі» деген еңбегі қай жылы жарық көрді?
Ж.Б. Ламарктің 1809 жылғы еңбегі?
Ч. Дарвиннің еңбектерін атау
Ә) оқушыларға жеке тапсырма
Суреттер сөйлейді: Әр ғалымның суретін тану және өмір баяны мен еңбегіне қысқаша шолу
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту
ЧарлзРоберт Дарвин 1809 жылы 12 ақпанда Шрусбериде дәргер отбасында алты баланың бесіншісі болып дүниеге келді.
Әкесі : Роберта Дарвин дәрігер.
Анасы: Сьюзанн Дарвин қаржыгер болды.
1817 жылы мектепке барды. Сегіз жасар Дарвинді жаратылыстану қатты қызықтыратын. Осы жылы шілде айында анасы Сьюзанн Дарвин қайтыс болды. 1818 жылы ағасы Эразм бірге жақын маңындағы Шюсбери ағылшын мектебіне барды.
1826 жылы Эдинбург дәрігер мектебіне түсіп, екі жылдан соң Кембридж университетіне ауысады.
«Бигль» кемесімен саяхат
1831 ж Кембридж университеттін бітірген Дарвин сол университеттің профессоры Генсолдан «Бигль» кемесінің Жер шарын айналу саяхатына шығатыны және осы саяхат кезінде табиғат зерттушісі болып жұмыс атқаратындығы жайлы шақыру хат алады. Ол 22 жасында 5 жылға созылған саяхатқа қатысып, өте көп мәліметтер жинайды.
«Бигль» кемесі Оңтүстік Американың шалғай жатқан жағалаулары мен Тынық мұхит аралдарының картасын жасауды мақсат етіп қойды.
Ч.Дарвиннің еңбектері
«Табиғи сұрыпталу жолымен түрлердің шығуы” (1859)
“Үй хайуанаттары мен мәдени өсімдіктердің өзгеруі” (1868)
“Адамның шығу тегі және жыныстық сұрыпталу” (1871) және т.б.
“Сандар сөйлейді” ойыны
Ч. Дарвин органикалық дүниенің тарихи
дамуы эволюцияның 3 факторына
байланысты екендігін анықтады.
Табиғи сұрыптау
Тұқым қуалаушылық
Өзгергіштік
Ч.Дарвин ілімінің алғы шарттары:
Қоғамдық-экономикалық: -Англияда ХІХ ғасырдың алғашқы жартысында өнеркәсіп пен ауыл шаруашылығы қарқынды дамыды. -Жергілікті мамандар жануарлардың қолтұқымдары мен өсімдіктердің өнімді іріктемелерін көптеп шығара бастады. Ғылымдағы жаңалықтар: -жасуша теориясының; -тірі организмдердің ұрықтарының ұқсастығының; -өлі және тірі табиғаттың химиялық біртұтастығының; -аралық формалардың;
Оқулықтан Дарвиннің негізгі принциптерін оқу
Дарвин мен Уолестің теориясы ілімінің негізгі қағидалары
1.Қандай да болмасын тірі организмдерге өзгергіштік тән . 2.Барлық тірі организмдерге көп мөлшерде ұрпақ қалдыруға бейім келеді . Бірақ табиғатта осынша көп мөлшерде ұрпақ дамып жетілмейді . Өйткені олардың басым көпшілігі қоректің , судың , жарықтың жетіспеушілігінен т.б. себептерден тіршілігін жояды . 3.Организмдердің шексіз көбеюге бейімділігі мен кеңістік және тіршілік ресурстарының арасындағы қарама – қайшылық тіршілік үшін күресті туғызады .
4.Тұқым қуалайтын өзгергіштігі бар даралар тіршілік еткен орта жағдайларына бейімделіп , ал ондай өзгергіштігі жоқтары жойылып отырады (табиғи сұрыпталу ). 5.Түрлердің көбейіп , ұрпақ қалдыруы – пайдалы өзгерістердің организмде ұрпақтан – ұрпаққа беріліп бекітілуі . Осының нәтижесінде ұрпақ пен тектін арасында бірсыпыра алшақтық пайда болады
Ч.Дарвин қолдан сұрыптау туралы
Үй жануарларының қолтұқымдары мен мәдени өсімдіктер іріктемелерін ғалым қолдан сұрыптау нәтижесі деп есептеді.
Сұрыптауды:
- мақсатсыз және
-әдістемелік сұрыптау
деп екіге бөлді.
Биологиялық диктант
1.Ч.Дарвиннің 1859 жылы жарық көрген еңбегі ………………………………………………………….деп аталады
2.Ч.Дарвиннің 1868 жылы жарыққа шыққан еңбегі ………………………………………………деп аталады.