Просмотр содержимого документа
«Буылты? ??рттар типіне жататын ж?ндіктерді? негізгі ерекшеліктері.»
7 сынып Биология
Сабақтың тақырыбы: Буылтық құрттар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшеліктері.
Мақсаты:Білімдік: Буылтық құрттардың құрылысын біліп, олардың жалпаққұрттардан, жұмырқұрттардан ерекшелігін және кластарын бір-бірінен ажыратуды үйренеді және құрылысының күрделенгенін байқайды, түсінеді. Типке тән белгілерді талдауды үйренеді.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Таблица, плакаттар
Қолданылатын әдістер: Жекелей-іздену, эвристикалық, пікірлесу, жобалау, проблемалық, интерактивтік.
Сабақтың барысы : Ұйымдастыру 2 мин
Жаңа сабақ. ( Үй тапсырмасын сұрау) 37 мин
Бекіту. 3 мин
Бағалау. 2 мин
Үйге тапсырма беру. 1 мин
Оқушылармен сәлемдесу. Түгелдеу. Сыныптың өз топтарында отыруын қамтамасыз ету . Топ жетекшісін сайлап алу.
Сергіту жаттығуын өткізу.
Буылтық құрттар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшеліктері
Сұрақтар бойынша оқушылар ойын білу.
Шұбалшаң туралы не білесіңдер? Сүлік туралы естігендерің бар ма? Шұбалшаңның ішкі құрылысы қандай?
Жаңа тақырыпты бастамай тұрып, жауап беріңдерші.
Балалар бүгінгі тақырыптан не білеміз, нені үйренеміз деп ойлайсыңдар?- деп сабақ мақсатын оқушылардың өздеріне айтқызу.
Буылтық құрттардың құрылысын білу, олардың жалпаққұрттардан, жұмырқұрттардан ерекшелігін, құрылысының күрделенгенін және кластарын бір-бірінен ажыратуды үйренеміз және маңызын түсінеміз. Типке тән белгілерді талдаймыз. Ендеше, біз бүгін сол құрттармен танысамыз. Жаңа тақырыпты жазыңдар: Буылтық құрттар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшеліктері.
Сабақ тақырыбы: Буылтық құрттардың көптүрлілігі.
Сабақ мақсаты: Білімділік. Оқушыларға буылтық құрттардың бұған дейінгі жәндіктерден ерекшеліктері туралы түсіндіру.
Дамытушылық. Оқушылардың сабаққа деген ынтасын арттыру.
Күтілген нәтиже. Оқушылар өз ойларын еркін жетік жеткізе білу. Берілген тапсырма бойынша толық әрі нақты жауап беру. Оқушылардың ынтасы арту.
Ұйымдастыру кезеңі. I Оқушылармен сәлемдесу
II Сынып тазалығына көңіл аудару.
III Оқушыларды түгендеу.
IV Үй тапсырмасы.
V Сергіту сәті.
VI Жаңа сабақ
VII Рефлекция
VIII Қорытынды бағалау
Жаңа сабақ. Буылтық құрттар – денесі шұбалаңқы, үш қабаттан тұратын көпжасушалы жәндіктер. Денесі сақина тәрізді буылтықтарға бөлінгендіктен, бұлар буылтық құрттар типі деп аталады. Бұлардың 9000-ға жуық түрлері теңіздерде, тұщы суларда, құрлықтарды мекендейді.
Соңғы қуыс – целом (грекше «цейлома» - қуыс) деп аталады.
Шұбаршаң
Буылтық құрттардың
Сүлік
сан алуандығы
Нереида
Буылтық құрттарда қантарату жүйесі жақсы дамыған.
Буылтық құрттардың жүйке жүйесі жұтқыншақ маңындағы бірімен-бірі жалғасқан екі жұп жүйке түйінінен және қатарлас созылған құрғақ жүйке тізбегінен тұрады.
Буылтық құрттардың имек түтікше тәрізді зәршығару мүшелері эктодермадан түзіледі. Құрттардың тіршілік ететін ортасына байланысты сезім мүшелері әр түрлі деңгейде дамиды. Өте сезімтал болғанымен де топырақта тіршілік ететін шұбалшаңның көзі де, қармалауыштары да жоқ. Құрттардың жарық сезгіш жасушалары бүкіл денесінде шашыраңқы орналасқан. Су түбінде өмір сүретін және суда еркін жүзетін көпқылтанды құрттарда жақсы жетілген көздері және қармалауыштары болады.
Рефлекция. Оқушылар буылтық құрттарды зерттеу барысында бір-бірімен қарым-қатынастары нығаяды.
Қорытынды. Үйге тапсырма. Алтыншы сыныптың материалдарын пайдаланып, шұбалшаңның тіршілік әрекетін баяндау. Буылтық құрттардың мекен ететін орны, құрылысы, тіршілік әрекеті.