Просмотр содержимого документа
«Будова головного мозку,функції»
Тема. Головний мозок. Будова головного мозку, функції
Лабораторна робота №6 “Будова головного мозку людини”
(вивчення за муляжами, таблицями)
Мета:
Освітня: Продовжити формувати знання учнів про нервову систему;
навчальна: ознайомити із будовою та функціями великих півкуль; особливу увагу звернути на будову кори головного мозку; розкрити локалізацію функцій у корі;
Розвивальна: Розвивати уміння учнів порівнювати будову та біологічне значення всіх відділів головного мозку людини та визначати провідну роль великих півкуль; уміння виділяти головне та робити висновки;
Виховна: Виховувати бережливе ставлення до нервової системи свого організму, близьких та оточуючих людей.
Тип уроку: комбінований.
Місце уроку в навчальній темі: Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником, з картками.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний:
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, муляжі, таблиці,
Основні поняття та терміни: головний мозок, кінцевий мозок, проміжний відділи головного мозку, епіфіз, гіпоталамус, таламус, нервові зони.
Хід уроку
I.Організаційний момент.
Перевірка присутності, створення позитивної атмосфери.
II. Актуалізація опорних знань.
Ми знову вирушаємо в країну, яка забезпечує людині розум, мислення, пам'ять і керує усіма процесами життєдіяльності. Нашими орієнтирами будуть здобуті раніше знання.
1.Що таке нервова система?
2.Що є основною структурною одиницею нервовою системи?(нейрон)
3.З чого він складається?
4.Яка будова нерва?
4.Яка будова нервової системи?
5.Яка будова спинного мозку?
6.На які відділи поділяється спинний мозок?
6. Які функції спинного мозку?
III.Мотивація навчальної діяльності.
«Найдосконаліше і найскладніше творіння земної природи — це мозок», — говорив лауреат Нобелівської премії І. Павлов.
Чи справді мозок є найвдосконаленішим і найскладнішим органом? Завдання для вас: через вивчення сьогоднішньої теми уроку, або спростіть це твердження,або його підтвердіть.
IY.Вивчення нового матеріалу
Повідомлення теми і завдань уроку
Завдання уроку:
-ознайомимось із особливостями будови головного мозку;
-розглянемо будову проміжного і кінцевого мозку;
-дослідимо частини півкуль головного мозку;
Невеличка історична довідка:
Люди з давніх-давен хотіли знати, яка будова і функції головного мозку. Батько медицини Гіппократ досліджував зв’язки між мисленням і мозком.
У Дрездені є модель жінки, через тіло якої просвічуються внутрішні органи. З допомогою цієї моделі можна побачити діяльність майже всіх систем — травної, кровоносної, дихальної. Як ви думаєте, чи можна подивитися, як працює нервова система?
Виклад матеріалу вчителем
З середини XIX ст. вивчення мозку відбувалося експериментальним шляхом, з використанням тварин. Великі півкулі головного мозку – це передній відділ мозку або кінцевий відділ. Основну масу півкуль становить біла речовина, а вкриті вони сірою речовиною – корою, товщина якої у різних відділах коливається від 1,3 до 4,5 мм. Поєднуються дві півкулі мозолистим тілом – це утвір, що побудований з нервових волокон, які забезпечують зв’язок і взаємоузгоджену роботу лівої та правої півкуль. Поверхня півкуль має борозни і звивини, які значно збільшують площу кори. Півкулі поділяються на такі частки:
- лобові;
- тім’яні;
- скроневі;
- потиличні.
Межею між частками є найвиразніші борозни – центральна, бічна та тім’яно-потилична. У них ніби сховано 2/3 поверхні кори. Права півкуля керує органами лівої частини тіла і отримає інформацію зліва. Ліва півкуля, навпаки, регулює роботу органів правої частини тулуба і сприймає інформацію справа. У корі виділяють давню і стару кору, що відіграють вирішальну роль у регуляції вегетативних функцій, інстинктивній поведінці, виникненні емоцій і нову кору, що відповідають за виконання моторних, сенсорних та асоціативних функцій.
Окрім кори, у глибині кожної півкулі є скупчення сірої речовини у вигляді окремих ядер. Вони розташовані у товщі білої, ближче до основи мозку, тому їх називають базальними або підкорковими ядрами. До підкоркових ядер належать смугасте тіло та мигдалеподібне тіло Крім всього, що ми розглянули у головному мозку наявні ще шлуночки, які заповнені рідиною – ліквором.
Про важливість і швидкість проходження біохімічних процесів у головному мозку говорить такий факт, що кожної хвилини через мозок протікає 3/4 л крові, а загальна довжина всіх судин півкуль становить 560 км.
Мікроструктура головного мозку: є сіра і біла речовина. Біла — утворює провідні шляхи для зв’язування відділів головного мозку між собою та спинним мозком, а сіра речовина у вигляді окремих ядер (скупчень) міститься всередині білої речовини. Сіра речовина також утворює кору великих півкуль.
Заповнення таблиці.
Проміжний мозок — кінцевий стовбур мозку
Ділянка проміжного мозку
Функції та регулювання процесів
Зорові горби (таламус)
Провідникова (виняток — імпульси від нюхових рецепторів). Центр больової чутливості
Підзоровогорбова ділянка (гіпоталамус)
Регуляція діяльності гіпофіза. Підтримує гомеостаз. Контролює інстинктивні реакції організму. Сон. Бадьорість. Емоції.
Шишкоподібне тіло (епіфіз)
Секреторна. Регуляція утворення пігментів шкіри.
(Виконання лабораторної роботи на індивідуальних карточках)
Лабораторна робота № 6
Тема. Будова головного мозку людини (вивчення за муляжами, моделями і пластичними препаратами)
Очевидно, найбільший головний мозок є у найбільшої тварини — кита. Маса його близько 7 кг. В індійського слона — 5 кг, у дельфіна афаліни — 1 кг 735 г.
Мозок людини важить від 1020 г до 1970 г (в середньому). Однак у багатьох талановитих людей мозок мав масу не дуже велику. У Анатоля Франса — 1017 г, Вітмена — 1282 г; Юлія Цезаря — 1100 г. У Байрона була вага мозку 2237 г, у І.С. Тургенєва — 2012 г.
Результати розтинів свідчать, що з 1850 р. до 2000 р. середня маса мозку чоловіків і жінок збільшилась на 52 г.
Аналізуючи сказане, можна зробити висновок: розумові здібності людини не залежать від маси мозку.
2. «Цікаво знати» Група вчених –експертів працюють над питанням:
А) Як можна тренувати мозок і яких змін у діяльності мозку відбудуться?
Тренуйте свій мозок, збільшуйте його.
1.Проста пробіжка кілька разів за тиждень підвищує кількість протеїну в мозку, а це — захист нервових клітин від пошкодження, тих клітин, які пов’язані з вашими здібностями до пізнання.
2.Тренування збільшує потік крові до мозку, і ріст нейронів відбувається не лише на тих ділянках, які несуть відповідальність за рухову функцію, а й на ділянках, які контролюють логіку, мислення, пам’ять, навчання.
3. «Вчені дієтологи»
1.Що ж нам необхідно їсти, щоб оживити свій мозок?
Мільйони троків тому природа розрахувала потребу нашого мозку в поживних речовинах.
Щоб мозок працював на найвищому рівні, потрібно, аби у раціоні харчування були натуральні продукти.
Упродовж трьох останніх мільйонів років людський мозок ріс і розвивався. Його клітини розросталися на жирах, біологічно сумісних, утворювалися системи зв’язку на ферментах з поживних речовин фруктів, горіхів, овочів та інших рослин. Таким чином, захисні системи для нейронів з поживних білків, створення генів для керування життям організму збудували ідеальний мозок — ідеальний союз генетики та раціону харчування.
Наразі між харчуванням та вимогами мозку — гігантська несумісність. Гени змінилися частково, а їжа — повністю. Тому й не дивно, що мозок людини «дає збої»: депресії, стреси, психоз, високий кров’яний тиск тощо.
Мозок потребує простої їжі, яка зберігається в його еволюційній пам’яті.
Люди далекого минулого вживали здебільшого фрукти, ягоди, коренеплоди, бобові, горіхи, полювали на диких птахів та ловили рибу.
Якщо взяти за факт раціон харчування людини кам’яного віку, то це 65% — фрукти, овочі, горіхи, бобові, мед; 35% — м’ясо дичини, яйця, риба, ракоподібні.