Просмотр содержимого документа
«Ай??ла? (немесе інжуір) ж?не мидиялар Оларды? тіршілік орталары»
Бекітемін:
Сабақтың өтілетін мерзімі:
Сыныбы:7
Сабақтың тақырыбы: Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар Олардың тіршілік орталары.Құрылысының ерекшеліктері.Қозғалуы.Қоректенуі.тыныс алуы.Көбейуі.Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар Олардың тіршілік орталары.Құрылысының ерекшеліктері.Қозғалуы.Қоректенуі.тыныс алуы.Көбейуі.Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы туралы мәліметтер беру.
ә) дамытушылық: Белсенділік қабілеттерін, зейіні мен дағдысын қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, сызба қағаздар, электронды оқулықтар.
Сабақтың типтері:
1.Ұйымдастыру кезеңі
2. Өтілген материалдарды қайталау
3. Үй тапсырмасын сұрау
4.Жаңа тақырыпты түсіндіру
5.Сабақты қорытындылау, бағалау.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Журнал бойынша түгендеп, оқушы зейінін сабаққа аудару.
Жаңа сабақты түсіндіру
Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар Олардың тіршілік орталары.Құрылысының ерекшеліктері.Қозғалуы.Қоректенуі.тыныс алуы.Көбейуі.Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы.
Бұлар-жер шарында кең таралған көпжасушалы жәндіктер.Олар мұхитта,теңізеде,тұщы суқоймаларында,өзендерде тіршілік етеді.Қосжақтаулы ұлулар класының өкілі айқұлақ.Денесі тек тұлға және аяқтан ғана құралады.
Мысалы:айқұлақтың ауыз аяғының қасында орналасқан.Айқұлақта бас болмағандықтан,оның тілі де,жұтқыншағы да жоқ. Сондықтан қорек тікелей өңешке түседі.Одан қарынға өтіп,ішекке барады.Қосжақтаулы ұлулар –дара жынысты жәндіктер.
Теңізде тіршілік ететін кейбір қосжақтаулы ұлулар ( мидия,устрица,гребешок) тағам ретінде пайдаланылады.
Бекіту:биологиялық диктант
1. Қосжақтаулы ұлуларда ......................... жойылып кеткен.
2. Кальмарлар өте жылдам реактивті...........................
жасайды.
3. Басаяқты ұлулардың алдыңғы бөлігінде орналасқан аяқтары түрін өзгертіп...................... ....... айналады.
Үйге тапсырма: Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар Олардың тіршілік орталары.Құрылысының ерекшеліктері.Қозғалуы.Қоректенуі.тыныс алуы.Көбейуі.Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы оқу. Бағалау:Оқушыларға баға қою