Просмотр содержимого документа
«Адамның жоғары жүйке әрекетінің ерекшеліктері. Сөз, сана, еңбек әрекеті. Адамның қоршаған ортаға тәуелділігін жеңуі және оның салыстырмалылығы.»
Абай Құнанбаев атындағы №2 жалпы орта
білім беретін мектептің
биология пәні мұғалімі :
Ахметова Айтжамал Қапашқызы
Биология 8в сынып
Сабақтың тақырыбы: Адамның жоғары жүйке әрекетінің ерекшеліктері. Сөз, сана, еңбек әрекеті. Адамның қоршаған ортаға тәуелділігін жеңуі және оның салыстырмалылығы.
Сабақтың мақсаты:Адамның жоғары жүйке әрекетінің ерекшеліктерімен таныстыру .Сөз, сана, естің маңызы, құрылысы мен қызметі туралы жаңа білім, түсінік беріп, ұғымдар қалыптастыру
Оқытудың нәтижелері: Адамның жоғары жүйке әрекетінің ерекшеліктері. Сөз, сана, естің қызметін білу және қызметі туралы ұғымдары қалыптасады.Зейінді анықтай алуы . Есті жаттықтыру жолдарын білу .
Пән аралық байланыс :
Музыка
Өзін –өзі тану
Әдебиет
Сурет
Негізгі дерек-көздер: Оқулық, маркер, интербелсенді тақта
Модульдің кіріктірілуі: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
Оқыту үшін бағалау және оқу үшін бағалау
Ақпараттық-коммуниациялық технологияларды қолдану
Оқытудағы басқару және көшбасшылық
Сабақ барысы :
Кіріспе
Амандасу, оқушыларды түгендеу
Оқушыларды топқа бөлу : Сөз, Сана ,Зейін, Ес
Үй тапсырмасын тексеру / сұрақ – жауап ретінде /
- Ұйқы дегеніміз не ?
- Жас ерекшелігіне байланысты адам неше сағат ұйықтау керек ?
- Ұйқы кезеңдерің ата ?
- Баяу ұйқының физиологиялық белгілері қандай ?
- Жаңа туған нәресте неше сағат ұйықтайды ?
- Қандай рефлекс түрлерін білесің ?
- Рефлексті зерттеген ғалым кім ?
Бағалау : / жұпта бір –бірін бағалайды /
7 тапсырма дұрыс болса -7 ұпай
6 тапсырма дұрыс болса -6 ұпай
4 тапсырма дұрыс болса -4 ұпай
Жайлы музыка қойып оқушыларды тыныштандыру . Бәрі сенің қолында атты әңгімені оқу.Ендеше балалар бүгінгі сабақтың қалай өтетіні ол сендердің өз қолдырында екен .
Жаңа музыка естігенде қандай сезімде болдың ?
Ол саған қалай әсер етті ?
Көрдіндер ме балалар бұл біздің сана сезімнің жоғары екендігін , біздің жүйке жүйеміздің ерекшелігін көрсетеді .
Ендеше бүгінгі сабақ тақырыбы : Адамның жоғары жүйке әрекетінің ерекшеліктері. Сөз, сана, еңбек әрекеті. Адамның қоршаған ортаға тәуелділігін жеңуі және оның салыстырмалылығы.
Оқушылар мақсатын қояды . : / құзіреттілік проблеманы шешу
Топпен жұмыс / топ басшылығы , көшбасшылық/
Сыни тұрғыдан ойлау модульі қолданылады /
Бағалау / топтық бағалау /
Егер топ жақсы жауап берсе бас бармақты жоғары көтер
- Егер орташа болса жанына көрсет
Толық болмаса болса төмен түсір
1 топқа :
Алты айлық сәбидің тамақ ішкісі келеді , тамақ әлі дайын емес . Мұндай жағдайда анасы не істейді ?
Көбінесе қолына ойыншық ұстатады . Сәби жылағанын қойып , ойыншыққа мұқият қарайды .Бұл кезде не болады ?
Ойыншық байқаусызда қолынан түсіп кеткен кезде бала қайтадан жылай бастайды .Неге ? / бұл жерде балада уақытша шартсыз тежелу пайда болады жүйке жүйесінің ерекшелігімен байланысты /
2 топ:
Көшеде жаяу жүргінші келе жатыр . Бір машина бірден сигнал берді дейік . Жүргінші бірден жүрісін күрт баяулатып , көбінесе тоқтап қалады . Неге? / бұл шартсыз рефлекс/
3 топ:
Сәби емізігі бар бөтелкемен тамақ әшу сигналы болады . Яғни ол бутылканы көргенде қолын созып оны алып тамақ ішуге талпынады .Содан кейін сәби қасықпен тамақ ішуге үйренеді . Кейін сәби бөтелкені көргенде оған мән бермейді .неге ? / яғни балада тіршілікте маңызы жоқ шартты рефлекстер жойылады /
4 топ :
Адам өміріндегі сөздің мағынасын , рөлін түсіңдіріп бер
Пікір- талас туғызу мақал- мәтел арқылы іске асады :
Бағалау шкаласы : / топпен бағалау /
Егер топ жақсы жауап берсе бас бармақты жоғары көтер
- Егер орташа болса жанына көрсет
Толық болмаса болса төмен түсір
Топтарға мақал мәтелдерді беріп мағынасын ашып беру :
Жақсы сөз , жарым ырыс
Жылы жылы сөйлесен , жылан інінен шығады
Адамды екі нәрсе қартайтпайды , бірі- жақсы мінез, екіншісі – жақсы сөз
Орынсыз айтылған бір сөзбен жүректі жаралауға болады
/ оқушылар талдап оз ойларын ортаға салады /
Сөз құзыреттілігіне байланысты видеоролик көрсету : «шегенің ізі .» /ақпараттық технология қолданылады /
Оқушылардың зейінділігі және байқағыштығын анықтауға арналған танымдық тапсырма : Суретті қарап тез арада қандай заттар жасырынғанын табу ./ Өзін-өзі бағалау /
Бағалау :/ өз-өзін бағалау /
5 тапсырма дұрыс болса -5 ұпай
4-3 тапсырма дұрыс болса -4 ұпай
2-1 тапсырма дұрыс болса -1 ұпай
Егер зейін төмен болса жақсартудың қандай жолдарын ұсынасың ?/ сұрақ /
7.Адамның жүйке жүйесінің ерекшеліктері тақырыбына эссе жазу
Бағалау : / бірін – бірі бағалау/
Бағалау :
Эссе ұнаса бас бармақты көтер
Ұнамаса бас бармақты төмен түсір
«Тұлға » постерге түсіріп , қорғау / топтық бағалау /