kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бездер ж?йесі та?ырыбына арнал?ан орта ж?не ?ыс?а мерзімді саба? жоспарымен жыныс м?шелеріні? ??рылысы та?ырыбын ?орытындылау?а арнал?ан тест тапсырмалары

Нажмите, чтобы узнать подробности

П?ні:Биология

Сыныбы:8

Тарау аты:Адам а?засында?ы жеке м?шелер ж?йесі ?ызметіні? ?йлесімділігі мен реттелуі. Эндокриндік м?шелер ж?йесі. Ішкі ж?не сырт?ы секреция бездері.

Са?ат саны:4

Ма?саты: Секреция бездерімен таныстыру, ?зіне байланысты ат?аратын ?ызметін ажырату, сыни т?р?ыда ойлау мен диалогты? о?ытуда о?ушыларды? ?зіндік к?з?арасын ?алыптастыру, ?ызы?ушылы?ын арттыру;

К?тілетін н?тиже:Топты? ж?мыста секреция бездеріні? т?рлері мен ат?аратын ?ызметін ажыратады, ауыру т?рлерімен танысады. Диалогты? о?ыту кезінде ?з ойларын бас?алармен б?лісіп, пікір алмасады ж?не секреция бездеріне деген т?сінік ?алыптасады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«8-сынып ОМЖ,__МЖ жоспары»



3-сабақ

Қалқаншамаңы, айырша және бүйрек үсті бездері.

Бездердің құрылыс мен қызметін зерделеу арқылы, ағзаға тигізетін әсерін толық білуге жағдай жасау

1.Оқушыларды сыни ойлауға дағдыландыру.

2.Топта бірлесіп жұмыс жасау арқылы ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

3.Салауатты өмір салтын қалыптастыру.

Венн диаграммасы, жұптық жұмыс, Миға шабуыл,

1.Оқушылар сыни ойлауға дағдыланады.

2.Топта бірлесіп, ұйымшылдықпен жұмас жасайды.

3.Алған білімдерін өмірмен байланыстырады.

Электронды оқулықтар, бағдарлама картасы, слайдтар, таратпа материалдар

4-сабақ

Аралас бездер. Ұйқыбезі. Жыныс бездері. Гуморальдық және жүйкелік- гуморалдық реттелу.

сыни тұрғыдан ойлауын дамыта отырып, оқушылардың өз ойларын жеткізуін, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру

1.Оқытуда бездердің қызметін салыстыраотырып,ауырудың алдын алу және ауру себептерін топтық жұмыс жасай отырып дәлелдеу.

2.Оқушылардың іс-әрекетін бақылау.

3.Тақырып бойынша рефлексия жасау.

Сұрақ –жауап,Семантикалық карта,Блум таксономиясы, сыни тұрғыда ойлау, рефлексия, бағалау

1.Топтық жұмыс жасай отырып, бездердің қызметін салыстырып, аурудың алдын алу және ауыру себептерін айқындай білді.

2.Жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырмаларды орындайды.

3.Өз ойларын жан

-жақты тұжырымдай алды.

Ватман, стикерлер, маркерлер, Электронды оқулықтар, тест тапсырмалары, тірек сызба

Просмотр содержимого документа
«__МЖ 8 сынып»

Әзірлеген : Қарағанды облысы, Қарқаралы ауданы, Талды ауылындағы №19 орта мектептің биология пәнінің мұғалімі Оспапнкулов Мақсат Зейнелұлы


Тақырыбы:Ішкі секреция бездері. Гормондар. Гипофиз. Эпифиз.

Мақсаты: Секреция бездері туралы түсінікті қалыптастыру

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды психологиялық дайындау, өзін-өзі реттеу.

Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алады.

Сәлемдесті, сабаққа назар аударады.

Білу

Тақырыпты меңгеру бойынша Кім? Не? Қандай? Қалай? Сияқты сұрақтарға жауап беретін толық ақпарат іріктелінуі қажет

1.Без деген не?

2.Без не бөледі?

3.Қандай бездерді білесіңдер?

4.Гормон қандай зат, қайдан бөлінеді, қандай қызмет атқарады?

5.ІСБ нің қызметі бұзылса ауыру қалай аталады?

Түсіну

Мәтінмен жұмыс. Салыстыр. Бағдарлама картасымен жұмыс жасау, кесте толтыру т.б

Оқушыларға бағдарлама картасы таратылады, тапсырма орындайды.

1.ІСБ немесе эндокриндік мүшелер жүйесі, гормондар тақырыпшаларын оқып түсініп, бағдарлама картасын толтырады..

2.Гипофиз тақырыпшасын оқып, бағдарлама картасын толтырады.

3.Гипофиз безінің қызметі бұзұлуынан болатын ауытқулар және эпифиз тақырыпшаларын орындайды.


Қолдану

Неге? Неліктен? Себебі? Не үшін? Сұрақтары оқушының жоғарыда берген жауаптарына оларды тереңдету үшін қойылады

Топтық жұмыс.

Бірінші топ: 1.Неліктен ішкі секреция бездері деп аталады?

2.ІСБ не жататындарды атаңдар?

3.Гипофиз дененің қай жерінде орналасқан, гипофиз гормоны жетіспесе, адам қандай жағдайға ұшырайды?

4.Ұйқы безі мен жыныс безін аралас секрециялар тобына жатқызу себебін түсіндіріңдер?

Талдау

1.Негізін тану- әр бездің өзіне тән айырмашылықтарын қарастырыңыз.

2.Астарлы мағна Бездердің өзіне тән қызметін талдаңыз.

3.Неліктен адам ауыруға ұшырайды.


1.Гипофиз гормоны шамадан тыс көп бөлінгенде адам денесінде болатын өзгерісті атаңдар?

2.Гормондардың қызметін талдап беріңдер?

3.Гормондардың ерекше өзекшелері қандай?

4.Гипофиз гормоны көп бөлінсе, адамның сүйегінің ұзарып өсу себептерін түсіндіріңдер?

Топтау

Тапсырмалар береді.Кім жылдам ойыны.Эссе жазу

1.Гормон қандай зат, қайдан бөлінеді, қандай қызмет атқарады?

2.Гипоталамус қайда орналасқан, одан қандай гормон бөлінеді және қандай қызмет атқарады?

3.Гипофиз неше бөліктен тұрады, әр бөлігінің қызметін, әр бөлігінің қызметін жеке-жеке талдап беріңдер?

4.Эпифиз безіне сипаттама беріңдер?

5.Әдетте, спортпен шұғылданатындардың көбінің бойы ұзын болады. Олардың гипофиз гормонына қатысы бар ма? Толық түсінік беріңдер

Бағалау

Жинақтап қорытынды баға қояды

Топ басшыларының бағалауы

Рефлексия

«INSERT »стратегиясы

«Білем –білдім не білгім келеді» оз ойларын айтады

Үй тапсырмасы

9 оқу тест құрастыру

Күнделіктеріне ұй тапсырмасын жазып алады.

















Биология пәнінің мұғалімі Оспанкулов Мақсат Зейнелович


Тақырыбы:Қалқанша без, оның гормондарының қызметі. Қалқанша бездің қызметі бұзылуының аурулары.Қазақстан Республикасында қалқанша без ауруларының алдын алу шаралары.

Мақсаты: Қалқанша безі және туындайтын аурулар туралы түсінікті қалыптастыру және алдын алу шаралары.

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды психологиялық дайындау, өзін-өзі реттеу.

Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алады.

Сәлемдесті, сабаққа назар аударады.

Білу

Тақырыпты меңгеру бойынша Кім? Не? Қандай? Қалай? Сияқты сұрақтарға жауап беретін толық ақпарат іріктелінуі қажет

1.Қалқанша без адам денесінің қай жерінде орналасқан және қандай гормон бөледі?

2.Микседема қандай ауру, ол неліктен пайда болады, белгілері қандай?


Түсіну

Мәтінмен жұмыс. жұмыс жасау, кесте толтыру т.б

ЖИКСО әдісі қолданылады Оқушылар топқа бөлініп, үй тобында мәтінмен танысып оқып түсінеді

Қолдану

Неге? Неліктен? Себебі? Не үшін? Сұрақтары оқушының жоғарыда берген жауаптарына оларды тереңдету үшін қойылады

Топтық жұмыс.

Сараптау тобында оқушыларалған білімдерін бір –біріне түсіндіреді

1.Адам неліктен микседема ауруына шалдығады?


Талдау

1.Негізін тану- әр бездің өзіне тән айырмашылықтарын қарастырыңыз.

2.Астарлы мағна Бездердің өзіне тән қызметін талдаңыз.

3.Неліктен адам ауыруға ұшырайды.


1.Гипофиз гормоны шамадан тыс көп бөлінгенде адам денесінде болатын өзгерісті атаңдар?

2.Гормондардың қызметін талдап беріңдер?

3.Гормондардың ерекше өзекшелері қандай?

4.Гипофиз гормоны көп бөлінсе, адамның сүйегінің ұзарып өсу себептерін түсіндіріңдер?

Топтау

Тапсырмалар береді.Кім жылдам ойыны. Эссе жазу

1.Гормон қандай зат, қайдан бөлінеді, қандай қызмет атқарады?

2.Гипоталамус қайда орналасқан, одан қандай гормон бөлінеді және қандай қызмет атқарады?

3.Гипофиз неше бөліктен тұрады, әр бөлігінің қызметін, әр бөлігінің қызметін жеке-жеке талдап беріңдер?

4.Эпифиз безіне сипаттама беріңдер?

5.Әдетте, спортпен шұғылданатындардың көбінің бойы ұзын болады. Олардың гипофиз гормонына қатысы бар ма? Толық түсінік беріңдер

Бағалау

Жинақтап қорытынды баға қояды

Топ басшыларының бағалауы

Рефлексия

«INSERT »стратегиясы

«Білем –білдім не білгім келеді» оз ойларын айтады

Үй тапсырмасы

9 оқу тест құрастыру

Күнделіктеріне ұй тапсырмасын жазып алады.



Просмотр содержимого документа
«Жыныс м__шелер│н│__ ____рылысы тест»

Қарағанды облысы, Қарқаралы ауданы, Талды ауылындағы №19 орта мектептің биология пәнінің мұғалімі Оспапнкулов Мақсат Зейнелұлының ҰБТ- ға оқушыларды дайында 8-сынып бойынша

Жыныс мүшелерінің құрылысы тақырыбын қорытындылауға арналған тест тапсырмалары

1.Сыртқы аталық мүшелерін белгіле?

а)Аталық бездер; б)Ұрық шығарушы өзекшелер; с)Ұма,жыныстық мүше; д)Сыңар қуысты безі;

2.Қуықтың артына таман жамбас шоңқимасының қуысында орналасқан алмұрт пішінді бұлшықетті мүше?

а)Шүртекей; б)Жатыр; с)Қынап; д)Жыныстық жапсарлар;

3.Ұманың ішінде терілі қалтада орналасады?

а)Жыныстық мүше; б)Аталық бездер; с)Жатыр; д)Қынап;

4.Әйел адамдарда етеккір шамамен неше күнде қайталанып отырады?

а)30; б)28; с)15; д)10;

5.Жыныс бездері қандай бездер тобына жатады?

а)Аралас; б)Ішкі; с)Сыртқы; д)Жатпайды;

6.Безді көпіршік жарылып,ішінен жұмыртқажасушасының сыртқа шығуын ............. деп атайды.

а)Овуляция; б) Менстурация; с)Гинекология; д)Фолликула;

7.Ол сперматозоидтарды қабылдайтын және нәрестені сыртқа шығаратын бұлшықетті мүше?

а)Жыныстық жапсарлар; б)Жатыр түтігі; с)Жатыр; д)Қынап;

8.Аталық бездердің ішкі секрециялық қызметі?

а)Экстрогендер бөледі; б)Менстурацияның келуі; с)Сперматозоидтар түзілу; д)Тестостерон бөлу;

9.1см3шәуетте қалыпты жағдайда неше млн сперматозоидтар кездеседі?

а)40; б)60; с)80; д)20;

10.Ер адамдарда ............... арқылы зәр заты да,шәуетте сыртқа шығарылады.

а)Жатыр түтігі; б)Ұма; с)Несепағар ; д)Зәршығару өзегі;

11.Екі аналық без,жатыр,екі жатыр түтігі,қынап жатады

а)Ішкі аналық жыныс мүшелеріне; б) Сыртқы аталық жыныс мүшелеріне; с) Сыртқы аналық жыныс мүшелеріне; д)Сыртқы аналық жыныс мүшелеріне;

12.Аталық без (ен) екеу, мөлшері .......... см

а)7-8; б)2-3; с)4-6; д)1-2;

13.Аталық бездердің маңызды қызметі

а) Экстрогендер бөледі; б)Овуляция; с) Сперматозоидтар түзілу; д)Фолликулалардан тұруы;

14.Ішкі аналық мүшені белгіле?

а)Шүртекей; б)Жатыр; с)Жыныстық жапсарлар; д)Сыңар қуықасты без;

15.Аналық жыныс мүшелерінің ауыруын емдейтін дәрігер

а)Окулист; б)Гинеколог; с)Невропатолог; д)Уролог;

16.Ұрық шығарушы өзекшелер,ұрықтық көпіршіктері,қуық асты бездері - олар

а)Сыртқы аталық мүшелері; б)Аталық бездерінің қосалқы бөлімдері; с)Аталық без; д)Ұма;

17.Аталық бездердің қызметі

а)Экстроген бөлу; б)Аналық безін жетілдіру; с)Сперматозоид түзу; д)Менстурация келтіру;

18.Ұрықтық көпіршіктеріндегі және қуық асты бездерінен бөлінетін сұйықтық .................. деп аталады.

а)Шәует; б)Тестостерон; с)Экстроген; д)Овуляция;

19.Ол ішкі аталық жыныс мүшесіне жатады

а)Жыныстық мүше; б)Жыныстық жапсарлар; с)Аталық бездер; д)Ұма;

20.Аталық без (ен) екеу оның салмағы ........... грам

а)15-30; б)20-25; с)30-35; д)5-10;

21.Әйел адамдардың аналық безінің салмағы неше грам?

а)3-4; б)10-15; с)5-8; д)15-20;

22.Бойжеткендерде екінші реттік жыныстық жетілу кезінде әрбір ай сайын қандай гормонның әсерінен безді көпіршіктің біреуі жетіледі?

а)бүйрекүсті безі; б)гипоталамус; с)эпифиз; д)гипофиз;

23.Аналық бездер (яичники) пішіні сопақша, ұзындығы ......... см

а)5-6; б)3-4; с)7-8; д)1-2;

24.Жатырдың қынапқа дейінгі аралығы

а)Жатыр түтігі; б)Жатыр мойны; с)Шүртекей; д)Жыныстық жапсарлар;

25.Аталық бездің әсерінен жасөспірімдердің дене пішінінің өзгеруі, мұрттың шығуы, дауысының жуандауы - ол

а)Бірінші реттік жыныстық жетілу; б)Анабездің жетілуінен ; с)Экстроген бөлінуінен; д)Екінші реттік жыныстық жетілу;

26.Ұрықтың дамуын зерттейтін ғылым

а)гинекология; б)эмбриология; с)ихтиология ; д)эндокринология;

27.Адам дене жасушасындағы хромосомалар саны

а)23; б)38; с)46; д)26;

28.Аталық жыныс бездерінен шамамен 300 млн-дай сперматозоидтары бар ..... мл шәует бөлінеді

а)3-5; б)2-3; с)5-6; д)7-8;

29.Адам жыныс жасушасындағы хромосомалар саны

а)46; б)23; с)28; д)43;

30.Сыртқы ұрық жапырақшадан дамиды

а)асқорыту мүшелері мен асқорыту бездері және тынысалу мүшелері; б) қанайналым мүшелері, зәршығару, көбею мүшелері; с)жабын эпителий, жүйке жүйесі, сезім мүшелері; д)дәнекер ұлпасы, қаңқа, бұлшықеттер;

31.Ішкі ұрық жапырақшадан дамиды

а) жабын эпителий, жүйке жүйесі, сезім мүшелері; б)дәнекер ұлпасы, қаңқа, бұлшықеттер, қанайналым мүшелері; с)асқорыту мүшелері мен асқорыту бездері және тынысалу мүшелері; д)зәршығару, көбею мүшелері;

32.Ортаңғы ұрық жапырақшадан дамиды

а)асқорыту мүшелері мен асқорыту бездері және тынысалу мүшелері; б) жабын эпителий, жүйке жүйесі; с)дәнекер ұлпасы, қаңқа, бұлшықеттер, қанайналым мүшелері, зәршығару, көбею мүшелері; д)жабын эпителий, жүйке жүйесі, сезім мүшелері;

33.Ұрықтың алғашқы 4 айға дейінгі дамуы ............. деп аталады

а)нәрестелік даму; б)ұрықтық даму; с)шараналық даму; д)сәбилік даму;

34.Ұрықтың 4 айдан кейінгі дамуын ........... дейді

а)ұрықтық даму; б)шараналық даму; с)сәбилік даму; д)нәрестелік даму;

35.Жүктіліктің үшінші айында анасы мен ұрықтың ұлпаларынан арнайы мүше - ........... түзіледі

а)ұрықжолдас; б)зигота; с)ұрық; д)кіндікбау;

36.Ұрықты ұрықжолдаспен байланыстырып тұрған үш қантамыр бірігуінен түзідеді

а)плацента; б)кіндікбау; с)ұрық; д)зигота;

37.Әрбір ағзаның жеке дамуы

а)филогенез; б)онтогенез; с)эмбриогенез ; д)кариокинез ;

38.Ұзақ жасаушыларды зерттейтін ғылым

а)этология; б)геронтология; с)психология; д)герпетология;




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Оспапнкулов Ма?сат Зейнел?лы

Дата: 18.02.2015

Номер свидетельства: 175337


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства