Саба?ты? ма?саты: О?ушылар?а ?лулар туралы ма?л?мат беру. Ай??ла? ж?не мидия ?луларыны? таби?атта?ы ма?ызы туралы білім беру. Жа?а саба?та?ы басты м?селеге назар аударып,шы?армашылы? ізденісін дамыту.
Міндеті: Таби?атты с?юге, ?орша?ан ортаны ?ор?ау?а т?рбиелеу.
Саба? к?рнекілігі: слайд, кесте.
П?наралы? байланыс: География.
Саба? т?рі: Аралас саба?
Саба? ?дісі: С?ра?-жауап баяндау, СТО модулі «Балы? ?а??асы» ?дісі
Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: «Ай??ла? ж?не мидия» »
Қарақұдық орта мектебі
Биология 7-сынып
Тақырыбы: «Айқұлақ және мидиялар»
Пән мұғалімі: М.Ізтұрғанова
2014-2015 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: «Айқұлақ және мидия»
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ұлулар туралы мағлұмат беру. Айқұлақ және мидия ұлуларының табиғаттағы маңызы туралы білім беру. Жаңа сабақтағы басты мәселеге назар аударып,шығармашылық ізденісін дамыту.
Міндеті: Табиғатты сүюге, қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: слайд, кесте.
Пәнаралық байланыс: География.
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап баяндау, СТО модулі «Балық қаңқасы» әдісі
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Үй тапсырмасын сұрау.
Қызығушылығын ояту «Балық қаңқасы»
Ұлулардың неше мыңға жуық түрі бар?
Ұлулар қайда тіршілік етеді?
Ұлулардың денесі?
Ұлулар неше класқа жіктеледі.
Ұлулардың асқорыту жүйесінде бұрын кездеспеген без?
Ұлулар қалай тыныс алады?
Ұлулар зәр шығару жүйесі?
Ұлулардың жынысы қандай?
Қан тарату жүйесі?
Ұлулардың жер астынан алынған қалдықтары?
ІІІ. Жаңа сабақ:
IV. Сергіту сәті:
Бар екен бір мақұлық ұннан майда,
Өз басын айдайды екен қиын жайға,
Ұстасақ үгітіліп жоғалады,
Дамылдап отырмайды ешбір жайға. (Көбелек)
Шидім, шидім, шидім құс,
Ши басына қонған құс.
Қарқаралы қара құс,
Хан басына қонған құс. (Шыбын)
Бекінген бір тау теке тұшалау үйге,
Құдайым оны салды мұндай күйге.
Күн шықса жатады салқын үйде,
Күн жауғанда кетеді жапан түзге. (Ұлу)
Бір мақұлық мойны жуан, тірсегі ұзын,
Тікпесе өзі етік, сақтар бізін.
Тағы да іске ыңғайлы қайшысы бар,
Іс тігіп көрген де емес еш қызығын. (Шаян)
V. Жаңа термин: дәптермен жұмыс
“Планктон- грек сөзі “КЕЗБЕ” ол теңіздің қалың қабатында тіршілік ететін ұсақ тірі ағзалар жиынтығы.
VІ. Жаңа сабақты бекіту: «Биологиялық диктант»
Айқұлақ ________ арқылы зәр шығарады.
Аяғының қасында айқұлақтың ______көрінеді.
Айқұлақтың __________ болмағандықтан,
оның _________ де,______ да жоқ.
4. Айқұлақтың дене тұрқы _____см.
5. Айқұлақ _____ жынысты жәндік.
VІІ. Жаңа сабақты қорытындылау:
Ұлудың пайдасы
Ұлудың зияны
Ұлудың жер астынан алынған қалдықтары құрылыста пайдаланылады.
Ұлу бақалшағынан түйме жасалады.
Ұлулардың бақалшағынан ұн тартылып, ірі қараға жем ретінде беріледі.
Ұлуды Еуропа елдерінде тағам ретінде пайдаланады.
Ұлу бақалшағынан әртүрлі безендірулерге пайдаланады.
Сұлулық салондарында бет терісінің әжімдеріне қолданады.
Ағаштан жасалған құрылыстарды бүлдіреді.
Кеменің түбін теседі.
Бау – бақшаға, өсімдіктерге, жүзімдіктерге айтарлықтай зиянын тигізеді.