Сабақ тақырыбы:
Қан топтары. Қан құю.
Резус-фактор.
Сабақ мақсаты:
Білімділік: қан топтары ,резус-фактор
туралы түсіндіру.
Дамытушылық: қан топтарының
түрлері мен қан құю ,
резус –фактор
атауларына тоқталу.
Тәрбиелік: 1. Денсаулық сақтауда қан
топтары мен қан құюдың
маңызы.Донор,реципиент.
2.Оқушыларды
ұқыптылыққа,
бауырмалдылыққа
тәрбиелеу.
Көрнекіліктері:
Интерактивті тақта,дидактикалық материалдар,слайдтар.
Пәнаралық байланыс:
Медицина, анатомия,математика,
информатика .
Байтерек
Сабақ түрі: аралас сабақ.
Сабақ әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру бөлімі.
ІІ.Жаңа сабақ.
ІІІ.Жаңа сабақты бекіту.
ІV.Үй тапсырмасын
сұрау.
V.Үй тапсырмасын
бекіту.
VІ.Үйге тапсырма.
VІІ.Бағалау.
Қаржы
министрлігі
Пирамида
Ақ
Орда
7
Шалқар
қаласы
4
8
Байтерек
Теміржол кассасы
Жаңа сабақ:
Қан топтары. Қан құю.
Резус-фактор.
Қаржы
министрлігі
Астана
қаласының
вокзалы
Теміржол кассасы
Ақ
2
Пирамида
Орда
7
Шалқар
қаласы
4
8
Байтерек
Қызығуды ояту кезеңі.
1.Ағзаның ішкі ортасына не жатады?
2.Қан плазмасы неден тұрады?
3.Қанның құрамында қандай жасушалар бар?
4.Эритроциттердің құрылысы.
5.Лейкоциттердің қызметі.
6.Иммундық жүйеге қандай мүшелер жатады?
І.Топтастыру Әдісі .
Қорек көзі
Тіршілік көзі
Дәнекер ұлпа
Мүшелерді байланыстырушы
Қан
Организмнің ішкі ортасы
Жылу реттеуіші
Үздіксіз қозғалыста болады
Жарақаттан сақтаушы
Тасымалдау қызметі
Гуморальдық қызмет
Қанның ІV тобы бар
Қызыл түсті сұйықтық
Су
90-92%
Эритроциттер
4,5-5,0 мың
Лейкоциттер
6-9 мың
Тромбоциттер
250-400 мың
Плазма
55-60%
Қан жасушалары
Қан
40-45%
І топ
ІІ топ
__
_______
ІІІ топ
ІҮ топ
Адам қанының қай топқа жататыны арқылы оның мінезін анықтауға болады.
Бірінші топ . Қаны бұл топқа жататын адамдар
жігерлі,табанды,өмірдегі құбылыстарға көзін
ашып қарайтын ,шындықты ұнататын
болып келеді.
Екінші топ. Сезімтал,сәл нәрсеге көңілі қалғыш,сырттай
қарағанда, байсалды болып көрінгенімен жүйкесі
жұқалау,өзіне-өзі талап қойғыш.
Үшінші топ. Секемшіл,сенімсіздікпен қарайды,сары уайымға
жиі салынады.Болған жайды көңіліне алмай тез
есінен шығарады.
Төртінші топ. Көздеген мақсатына жетуге ерік-жігерін
аямайды.
Қаржы
министрлігі
Астана
қаласының
вокзалы
Ақ
Пирамида
Орда
7
Шалқар
қаласы
4
8
Байтерек
Дүние жүзі халқындағы қан топтарының таралуы
Rh+
Rh-
оң резус
теріс резус
Резус-
факторлар
Жаңа сабақты бекіту:
Ауырып ем іздегенше,
Ауырмайтын жол ізде
атты эссе жазу.
Венн диаграммасы
І топ
ІҮ топ
Үй тапсырмасын сұрау:
Лимфа айналымы. Оның маңызы
1
2
3
4
5
6
Тромбоциттердің
құрылысы мен қызметі
қандай?
Қанның ең кішкентай түссіз, ядросыз формасы. Олар сүйек кемігін түзеді. Тіршілік ұзақтығы шамамен – 7 күн.
Макрофак немесе фагоциттер
дегеніміз не?
Сыртқы ортадан келген бактериялардың айналасын қоршап алу қабілеті лейкоциттердің басты қызметін макрофаг немесе фагоциттер деп атаймыз.
Лейкоциттердің құрамы
қандай?
Ядросы бар және белсенді қозғалатын ақ қан жасушалары.
1м3 – 6000,8000 лейкоцит болады.
Қол бұлшық
еттерін ата
Дельта тәрізді бұлшық ет,
үш басты бұлшық ет (трицепс)
Адам миының
6 бөлігін ата.
Сопақша ми, көпір, ортаңғы ми,
аралық ми, үлкен ми сыңарлары, мишық
Иық белдеулерін,
қол сүйектерін ата.
Бұғана, жауырын, тоқпан жілік, кәрі жілік, шыбықты сүйек, саусақ сүйектері
Бас қаңқасының құрылысын жаз
Көздің құрылысын жаз
Үй тапсырмасын бекіту:
“ Ойлан тап” ойыны.
Тұрмыстық газ бен отын пеште толық жанбаған кезде түзілетін иіс газы гемоглабинмен берік химиялық қосылыс түзеді.Осы газбен ұзақ уақыт тыныс алғанда адам неліктен өліп кетеді. Өкпе капиллярлары арқылы өткен гемоглабин эритроциттерде оттекті байланыстырып,берік емес қосылысқа айналады,ол қандай қосылыс. Фибриннногені жоқ қан плазмасы неге айналады? Эритроциттердің тіршілік ұзақтығы шамамен 120 күн,содан кейін олар қайда бұзылады. ЖИТС ауруы туралы не білесің? Ең негізгі қан тамыр.
Жауаптары.
1 .Гемоглабин оттектен басқа иіс газымен қосылып,карбоксигемоглабин түзеді, карбоксигемоглабинмен оттек байланыса алмайды
2.Оксигемоглабин.
3.Сарысу.
4.Көкбауырда және бауырда.
5.Артерия.
Үйге тапсырма:
Қан топтары. Қан құю. Резус-фактор тақырыптарын оқу.
"Қан топтары" тақырыбында реферат жазу.
"Ойланып жауап беріңдер" тапсырмасын
дәптерге орындаңдар
Бағалау:
Тыңдағандарыңызға рахмет!!!
Сау болыңыздар!!!