Сабақтың тақырыбы: Айқұлақ және мидиялар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қосжақтаулылар класының түрлері, құрылысының ерекшеліктері, табиғаттағы маңызы туралы түсінік беру. Дамытушылық:Жаңа технологиялық әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, оқушылардың ойларын дамыту. Тәрбиелеу:Табиғаты қорғай білуге, қосжақтаулылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызын ұғындырып, қорғауға тәрбиелеу. Сабақтың түрі: жаңа сабақ. Сабақтың типі: ашық сабақ Сабақтың әдісі: түсіндіру, баяндау, кестемен , суретпен жұмыс. Сабақтың көрнекілігі: слайд, айқұлақтың суреті.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау кезеңі:
1. Ұлулар типі неше класқа жіктеледі және қандай?
2. Ұлулар қай жерлерде тіршілік етеді?
3. Ұлулардың қанша түрі бар?
4. Ұлулардың қантарату жүйесінің буылтық құрттардан
айырмашылығы неде?
5 .Ұлуларда жаңадан пайда болған қандай мүшелер жүйесі бар?
Ұлулар қалай тыныс алады? Былқылдақденелілер қалай қозғалады?
Сәйкестігін тап:
1. Ұлулар -
Бастан, тұлғадан, аяқтан, бақалшақтан, бақалшақ қалдығынан тұрады.
2. Ұлулар типін бұрын
Былқылдақденелілер деп атаған.
3. Дене құрылысы
Д енесі жұмсақ, үш қабатты, екі жақты симметриялы көпжасушалы омыртқасыз жәндіктер.
4. Ұлулар бірнеше кластарға жіктеледі. Олар
Мұхитта, теңізде, тұщы су қоймаларда, өзендерде, тұзды суда, құрлықта мекендейді.
5. Ұлулар
Бауыраяқтылар, қосжақтаулылар, басаяқтылар.
Сабақтың тақырыбы: Айқұлақ және мидиялар.
Айқұлақ және оның құрылысы
Жүйке жүйесі - үш жұп жүйке түйіндерінен тұрады.
Сезім мүшелері желбезектерде, шапаншада, сифондардың қабырғаларында сезімтал жасушалар бар.
Қанайналым жүйесі - ашық. 2 жүрекше, 1 қарыншадан тұрады.
Асқорыту жүйесі – Кіру сифоны –шапаша қуысы – өңешке –қарынға – ортаңғы және соңғы ішекке өтеді, одан артқы тесік қайтадан шығу сифонына ашылады.
Ұлулардың табиғаттағы және
адам өміріндегі маңызы
Алқалар,әшекей бұйымдар
Ұлу бақалшағынан жасалған сәндік бұйымдар
ҰЛУЛАРДЫ ТАҒАМ РЕТІНДЕ ПАЙДАЛАНҒАН
Биологиялық диктант
Қосжақтаулы былқылдақденелілердің ............. бөлігі жойылып кеткен. Денесі тек .......... және ....... тұрады......... қозғалады.
Айқұлақта бас болмағандықтан, оның ...... де,....... болмайды. Сондықтан қорек тікелей ........ түседі.
Қосжақтаулы былқылдақденелілер - ......... жануарлар. Олардың ...... жуыққа түрі белгілі.
Қосжақтаулылардың кейбіреулері ............... ретінде пайдаланылады.
Мына кестені толтырып,дұрысына (+)белгісін, дұрыс келмегеніне (-) таңбасын қойындар:
Класс өкілі
Класс атауы
1.Тоспа ұлуы
Бауыраяқтылар
Денесінің құрылысы
2.Айқұлақ
Қосжақтаулылар
бас, тұлға, бақалшақ, аяқ
Тұлға, бақалшақ, аяқ
Ерекшеліктері
Асқорыту мүшесінде жұтқыншақ болмайды
Көру мүшесі- көз
қоректенуі
Қарапайымдармен
Өсімдіктекті
Кездесетін жері
Теңізде, мұхитта, сулы жерде
Теңізде, мұхитта, су түбінде
IV. Бекіту:
Сауалнама
1.Денесі қатпар - шапаншамен қапталған жануар
А) өсімдіктер Б) жыландар В) ұлулар
2.Айқұлақта қандай мүшелер болмайды:
А)аяқ Б) бас,тіл В)бақалшақ
3.Айқұлақтың тіршілік мекені:
А) мұхитта, теңізде Б) топырақта В) таулы аймақта
А) жалғанаяқтары арқылы Б) аяқтары В) кірпікшелері
5.Тыныс алуы :
А) өкпе Б) желбезек В) бүкіл денесімен
V.Қорытындылау.
Қосжақтаулы ұлулар туралы топтастыру.
VІ.Үйге тапсырма: §45 Айқұлақ және мидиялар оқып келу. Сөзжұмбақ құрау.
VII. Бағалау.