Сыныбы: 7«А» | Күні: 27.01.2016 Пәні: Биология Мұғалім: Сұранова Ж.М |
Сабақтың тақырыбы: | Зиянкес бунақденелілермен күресудің биологиялық әдісі. |
Мақсаты: | Оқушыларды бунақденелілердің зиянкес түрлерімен таныстыру. Оқушылардың зиянкес жәндіктер туралы алған білімдерін әрі қарай дамыту, қызығушылығын арттыру. Оқушыларды өз бетінше ізденуге, топпен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар зиянкес бунақденелердің түрлерін біледі. Зиянкес бунақденелермен күресудің биологиялық, химиялық, қарапайым әдістерін ажырата алады. |
Негізгі дереккөздер: | Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, таратпа материалдар, слайд. |
Әдіс –тәсілдер: | «гүл сыйла әдісі», «бинго», кері байланыс |
Сабақтың барысы: |
І. Ұйымдастыру (2 мин) | - Оқушылармен сәлемдесу; - Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру; - Оқушыларды топқа бөлу; (түрлі-түсті қағаздар арқылы топқа бөлу) 3 2 1 -Бағалау критерийін құру. 6 жұлдыз – «5» 5 жұлдыз – «4» 1-4 жұлдыз – «3» |
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. (10 мин) | Қауымдасып тіршілік ететін бунақденелілерді ата: Бал арасы 1 кг бал жинау үшін қанша гүлге қонады, қанша кг жерді шарлайды, анықтаған ғалым? Ара ұясының әр тобында қанша ара болады, бал арасын қолда өсіру кәсібі қалай аталады, еліміздің қай өңірінде қолға алынған? Аралардың пайдасын ата: Құмырсқалар да өз туыстарын жерлейді ме, осыны қалай түсіндіресің, Қазақстанда кездесетін құмырсқа түрлерін ата, құмырсқалар өз илеуін қалай адаспай табады? Құмырсқалар мен аралар қандай класқа жатады? құмырсқалардың пайдасын ата, құмырсқалар илеуі неге ұқсас? |
ІІІ. Ой қозғау. (4 мин) (СТО стратегиясы, АКТ) | Қима қағаздар артындағы әріптерді пайдалана отырып әр топ өзінің атын атау және сол зиянкес туралы мәлімет беру. р а ш н а ш Зиянкес бунақденелілердің өсімдікке зияны бейнекөрсетілім. Бейнекөрсетілімнен көргендей біз бүгінгі сабақта зиянкес бунақденелермен күресу әдістерімен танысамыз. |
Кезеңдер. Берілетін уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
«Білу,түсіну» теориясы. (10 мин) | Бунақденелілердің зиянды түрлерімен күресудің 3 әдісі бар, олар: биологиялық, химиялық, қарапайым әдіс. Топтарға 235-236 беттерден тапсырма беру. Әр топ өз тапсырмаларына постер жасау арқылы түсіндіру қажет. 1-топ - Биологиялық әдіс 2-топ - Қарапайым әдіс 3-топ - Химиялық әдіс | -Топ берілген тақырыпты оқып танысып, топта талдайды. Оны постерге салады. -Дайын болған топ екі рет қол шапалақтау арқылы дайын екендіктерін білдіреді. -Жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар меңгере отырып, әр топ өз ойларын ортаға салып талдайды. |
«Қолдану» теориясы. (7мин) | Әр топ төменде көрсетілген кестені толтырады. Биологиялық әдіс | | Қарапайым әдіс | | Химиялық әдіс | | Қөққасқа шегіртке 2. Колорад қоңызы 3. Трихограмма 4. Орамжапырақ ақкөбелегі 5. Қандала 6. Бітелер 7. Шаншар 8. Ханқызы 9. Дәуіттер 10. Өсімдік биті | |
«Талдау» теориясы. (7мин) | 3-топқа «АЗИЯЛЫҚ ШЕГІРТКЕ» беріледі. Әр топ «АЗИЯЛЫҚ ШЕГІРТКЕ» биологиялық, химиялық, қарапайым әдіспен қалай жоюға болатынын талдайды. |
«Жинақтау» теориясы (3 мин) | «Гүл сыйла» әдісі | Тақырыпты меңгергендерін тексеру |
«Бағалау» (1мин) | Жұлдызша арқылы | Әр топ бағаланады. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-біріне тілек айтады. |
Рефлексия (1мин) | «Бағдаршам» әдісі Толық түсіндім –қызыл Орташа түсіндім – жасыл Түсінбедім - көк | Әр топ мүшелері бүгінгі сабаты қандай деңгейде түсінгенін бағдаршам түстері арқылы көрсетеді. |
Үйге тапсырма. (1мин) | Білмекке құмарлар үшін 233-236 б. Зиянкес бунақденелер
|