kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Популяция санына ?сер ететін факторлар Cаба? жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Популяция санына ?сер ететін факторлар" та?ырыбында?ы саба? жоспарында белсенді о?ыту ?дісі ретінде Проблемалы? о?ыту PBL ?дісімен ?теді, о?ушылар FILA кестесін толтырады. О?ушылар?а ?аза?станда?ы а?б?кендерді? саныны? ?згерісіне ?сер ететін факторларды аны?тау тапсырылады. Ол ?шін «Сандар ?згерісі(Меняющиеся цифры)» атты  проблемалы? мазм?нда?ы м?тін беріледі.О?ушылар алдымен м?тіннен фактілерді тереді, туында?ан идеяларын жазады. Осы?ан байланысты туында?ан сауалдарды жазып алады. Сосын ?аламтор материалдарымен ж?мыс жасау ар?ылы а?б?кендер популяциясына ?сер ететін факторларды ?арастыру тапсырылады. Со?ында о?ушылар проблеманы шешуге байланысты іс-?рекет жоспарын ?сыну керек екендігі ескертіледі.Саба? со?ында о?ушылар FILA кестесі бойынша есеп береді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Популяция санына ?сер ететін факторлар Cаба? жоспары »

Шымкент қаласы ФМБ НЗМ

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Сабақ: Популяция санына әсер ететін факторлар

Мектеп: Физика - математика бағытындағы НЗМ Шымкент қаласы

Күні: 28.03.15

Мұғалімнің аты – жөні: Ару З.Ә.

Сыныбы: 9

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары:

Оқушылар орындай алады:

популяция санына әсер ететін факторларды анықтау

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:

популяция санына әсер ететін факторларды анықтау

Жетістік критерийі

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:

  • Популяцияның санына әсер ететін факторлар туралы алған білімдерін қолданады.

  • Популяция санының өзгеруіне әсер ететін барлық мүмкін факторларды дұрыс анықтайды (қоректің, судың болуы, жаулары, паразиттер, абиотикалық факторлардың әсері, т.б) кем дегенде 3 фактор.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

популяция

популяция

population

популяция өсімі

рост популяции

population growth


өлім-жітім

смертность

mortality

популяция тығыздығы

плотность популяции

population density

  • популяция саны


численность популяции

population size

  • өсу қарқыны

динамика роста

growth dynamics

  • популяцияның жыныстық құрам

половой состав популяции

sex composition of the population

  • популяцияның жас құрамы


возрастной состав популяции

age composition of the population


Алдыңғы білім

Оқушылар:

Қоректік тізбектер (6 сынып)

Экожүйеге әсер ететін биотикалық және абиотикалық факторлар (7.4В бөлімі)

Популяция мен экожүйе құрылымы (8.4В бөлімі)

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер

Оқыту ресурстары

Басы

0 – 6 минут




Ортасы

7 – 14 минут









15-17 минут







18 – 35 минут



37-40 минут




Ынтымақтастыру атмосферасын құру. «Жақсы-жаман» тренингі

(W) Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында популяция сипаттамаларын сұрау.

(T) Оқушылармен тірі организмдер мен қоршаған орта арасындағы өзара әрекеттесу туралы әңгімелесу.


Жаңа сабақты игеру. Популяция санына әсер ететін факторлар.

Термин сөздермен жұмыс. Глоссарий. Жетістік критерийлері таратылып беріледі.

Жетістік критерийлері

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді

Популяцияның санына әсер ететін факторлар туралы алған білімдерін қолданады. Популяция санының өзгеруіне әсер ететін барлық мүмкін факторларды дұрыс анықтайды (қоректің, судың болуы, жаулары, паразиттер, абиотикалық факторлардың әсері, т.б) кем дегенде 3 фактор.


(T) бактериялар туралы бейнебаян көрсету. Көбею ең жоғары санына жеткенге дейін өсетіндігін, содан кейін саны азая бастайтындығын талдау.

(G) Оқушылар популяция санының ең жоғары шегіне жететіндігінің себебін болжайды. Олар топта талқылауды, содан кейін өз идеяларын қалған сыныпқа түсіндіреді.

Оқушылар тағам мен су туралы идеяларды жинауы керек. Кейбір оқушылар санның төмендеу себептерін болжай алады, мысалы залалсыздандыру құралдарын енгізу.



Проблемалық оқыту PBL әдісімен FILA кестесін толтырады.

«Сандар өзгерісі(Меняющиеся цифры)» атты мәтінмен жұмыс жасайды, популяция санының өзгеруіне әсер ететін факторларды анықтайды(Өмір бойы оқу)

«Сандар өзгерісі(Меняющиеся цифры)»

Тәуелсіз Қазақстан Үкіметі ақбөкендер популяциясын сақтап қалу туралы мәселені ең алдымен қолға алды. Ақбөкендер- біздің ұлттық байлығымыз, мақтанышымыз. Ақбөкен -өсімтал жануар, аналық бөкен бір босанғанда төрт бас төлді өмірге әкеле алады. Жыл сайын қолайлы жағдайда бөкендер 30%-ға дейін өсім беруі мүмкін. 1960 жылдың басына дейін олардың саны 1,2 миллионды құрады. 90-жылдардың басында Қазақстандағы ақбөкендердің саны 40 мыңға әзер жетті. Ақбөкендер популяциясының саны тұрақты емес. Экологтардың есебі бойынша қазіргі таңда олардың саны 84 мыңға жетті. Неліктен Қазақстандағы ақбөкендер популяциясының саны тұрақсыз?

FACTS

Фактілер/ факты

IDEAS

идеялар(неліктен)/ идеи

LEARNING ISSUES

 нені білу керек/ вопросы (предмет изучения)

ACTION PLAN

 іс-әрекет жоспары/ план действия






FILA талдау жұмысы оқушылардың қолындағы ЖК бойынша жүргізіледі.

Рефлексия

«Үй жинастыру» әдісі арқылы
















Бұл қысқа бейнебаян бактериялардың көбеюі туралы:

http://www.youtube.com/watch?v=zrx7Xg0gkQ4



FILA кестесі

Ғаламтор

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Барлық оқушылар: «популяция» терминіне және популяция санына әсер ететін факторларға түсінік бере алады

Оқушылардың көбі: популяция санына әсер ететін факторлар мәнін түсінеді

Кейбір оқушылар: биотикалық, сол сияқты абиотикалық экологиялық факторларды жіктей және қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін сипаттай алады.

  1. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар (формативті)

  2. Суреттік, кестелік тапсырмалар


 Тірі материалды ұстағаннан кейін қолды жуыңыздар.


Рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз.

Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Қысқаша бағалау


Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?


Қандай екі мезет сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын?







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Популяция санына ?сер ететін факторлар Cаба? жоспары

Автор: Ару З?уре ?бдір?сіл?ызы

Дата: 11.04.2015

Номер свидетельства: 200208


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства