ІІІ тоқсан
8.02.2014ж
Биология
8 сынып
45 минут
Сабақтың тақырыбы
Өкпенің құрылысы мен қызметі. Тыныс алу қозғалыстары, олардың реттелуі.Тыныс алу орталығы.Қорғаныш рефлекстері: жөтелу, түшкіру.
Сілтеме
Жоспар. 8 сынып, Биология Р. Әлімқұлова. Қосымша әдістемеліктер.
45 мин.сабақ KZ.
Мақсаты
1.Өкпенің құрылыс мен қызметімен танысу. Тыныс алу қозғалыстарының жүру жолдарын түсіндіру.
2. Өкпенің тыныс алу мүшесінің негізгі мүшесі екендігімен танысады.
3. Топтық жұмыста белсенді болуға үйрету.
Негізгі идеясы.
Өкпе- кеуде қуысының қабырғасына жанаса орналасқан серпінді, кеуекті мүше. Өкпеде қантамырлары көп болғандықтан, түсі қызғылт. Әр өкпенің сыртын дәнекер ұлпасынан түзілген жұқа қабықша өкпеқап (плевра)астарланады.Өкпе көпіршіктері серпінді болғандықтан, тыныс алғанда созылады.
Тыныс алу қозғалыстары. –тынасалу(дем алу) және тыныс шығару
( дем шығару) арқылы жүзеге асады. Жаңа туған нәрестенің тыныс алу қозғалыстары минутына 60 рет, ал ересектерде 16-18 рет болады.
Өкпедегі газ алмасу оттек пен көміркышкыл газдарының қанықпасының айырмашылығына негізделеді.
Ауа құрамында — 21% оттек, 0,03% көміркышкыл газы, 79% азот және аз мөлшерде су буы мен инертті газдар болады. Тыныс шығарғандағы ауа атмосфера ауасынан өзгеше. Мұнда — 16% оттек, 4% көміркышкыл газы бар. Су буының мөлшері жоғары.
Күтілетін нәтиже
Білу. Өкпенің құрылысы мен қызметімен танысады.
Түсіну. Өкпедегі газ алмасу, тынысалу қозғалыстарының ерекшеліктерімен танысады.
Қолдану. Тыныс алу жолдарының негізгі мүшесі өкпенің құрылыс қызметін ажырат алады.
Тапсырмалар
Топтық жұмыс- жаңа мағынаны тану
Жеке жұмыс – Деңгейлік тапсырма
Сабақтың түрі
Аралас
Сабақтың типі
Жаңа мағынаны тану.
Көрнекліктер
Эл. оқулық, нақыл сөздер., оқулық.
Пән аралық байланыс
Медицина, экология
Бағалау
Формативті
Кейінгі әрекет
§41. Өкпенің құрылысы мен қызметі жайлы қосымша ақпараттар жинақтау.
Сабақ кезеңдері
Мұғалім іс әрекеті
Оқушының іс -әрекеті
І. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)
Нені білемін?
1. Сыныпта жағымды ахуал орнату
2. Оқушыларды топқа бөлу.
«Менен сұрақ, сізден жылдам жауап» (БЖӘ)
1.Неліктен тыныс алуды- тіршіліктің негізі дейді?
2.Көмекейдің құрылыс мен қызметін түсіндіріңдер?
3.Ерлердің даусы жуан, әйелдердің даусы неліктен жіңішке болады?
4.Кеңірдек қайда орналасқан, құрылысықандай?
1.Мұғаліммен амандасу.
2.1,2 санау арқылы топқа бөлінеді.
1.Оқушылар сұраққа бір-бірінің білімін жетілдіру арқылы жауап береді.
2. Қабырғасы 3 сыңар,3 жұп шеміршектерден түзілген. Ер адамда ұзындығы 44мм.әйелдерде33мм.Ауаны өткізуге,дыбыс шығаруға көмектеседі.
3.әйелдердің көмекейі кішілеу, дыбыс сіңірлері қысқа болғандықтан,ерлерде ұзын 44 мм.
4. Ұзындығы 9-12см,диаметрі
15-18мм. Бір-біірмен сіңірлер арқылы байланысқан.
Қызығушылықты ояту.
Оқушылардың бойын сергіту.
1,2,3 –бойға жинап күш
4,5,6 – теңіз болып шалқы
7,8,9 тартайық кәне қобыз,
Болды ғой деймін 10
Орындарыңа қон!
ІІІ. Жаңа мағынаны тану.
Нені білгім келеді?
Оқулықпен жұмыс
Топтық тапсырма
Мәтінмен танысу,
І топ- өкпенің құрылысы
ІІ топ- өкпенің қызметі
ІІ тапсырма:
Өкпедегі газ алмасу мен ұлпадағы газ алмасуды венн диаграммасы арқылы салыстыр
Әр топ мүшелері өздеріне берілген тапсырманы оқулықтан оқып, бір оқушы(баяндамашы) түсіндіреді. Оқушылар бір-бірінің білімдерін толықтырады.
Үш кезеңнен тұрады
1.сыртқы өкпелік
2.газ арқылы тасымалдануы
3.ішкі ұлпалық
3
Нені білдім?
Деңгейлік тапсырмалар
Жеке жұмыс
- Өкпе дененің қай жеріне орналасқан?
2.Сол жақ өкпе оң жақ өкпенің қандай айырмашылығы бар
3. Тыныс алғанда қандай бұлшықеттер қозғалады?
Оқушылар оқулықтан (181 бет)
Деңгейлік сұрақтарға жауап береді.
Бағалау
Екі жұлдыз, бір ұсыныс
Өзін –өзі бағалау,
Әр дұрыс жауап 1 балл.
«а -»деңгей»-3
«В»-4
«С»-5
Рефлексия
(сұрақ: не ұнады, не қиын
болды, ұсыныс тілек)