Просмотр содержимого документа
«?ыл?ан жапыра?ты ормандарды ?ор?ау »
Биология Сынып: 6 Тақырыбы: Қылқан жапырақты ормандарды қорғау. Мақсаты: Оқушыларды ашықтұқымды өсімдіктердің маңызы, олардың адам денсаулығына тигізетін пайдасымен таныстыру; Оларды тұқымды өсімдіктер ретінде сипаттау; Сабақтың мақсаты: а) білімділік. Оқушыларға ашық тұқымды өсімдіктердің тұқымнан көбейетін сүректі, яғни ағаш, бұта, қылқанжапырақты өсімдіктер, олардың түрлері,көбею циклінде аналық бүрлердің тұқымынан жаңа ұрпақтың жетілетіні туралы білім беру. Міндеттері Білімділігі:Ашық тұқымды өсімдіктердің маңызын, ерекшеліктерін түсіндіру, сүрек, ашық тұқымды өсімдіктерге анықтама беру. Дамытушылығы:тұрақты түрдегі ерікті зейін қоюды дамыту. Білім алушылардың анализ, синтез, салыстыру, қорытындылау, нақтылау, жіктеу қабілеттерін дамыту. Тәрбиелілігі: Өсімдіктер жайында білімдерін кеңейту, табиғат сұлулығын түсінуге, туған өлкенің өсімдіктерін күтіп-баптауға тәрбиелеу. Құрал-жабдықтар: кеппе шөптер, кестелер, ватман,маркерлер, сызбанұсқалар. Сабақтың әдісі: топтық, сұрақ-жауап, ауызша баяндау, ойын
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, түгендеу. Оқушыларды екі топқа бөлу. ІІ. Пысықтау сұрақтары немесе үй тапысырмасын қайталау Үй тапсырмасы плаун, қырықжапырақ, қырықбуын өтілген тақырыптар бойынша сұралады. «Иә-жоқ» . Дұрыс болса жасыл тақтайшаны, қате болса сары тақтайшаны көтереді. 1. Шымтезек – ол мүк тәрізділерге жатады. (Иә) 2. Шоқпарбас - қырықбуын тәріздес өсімдік. (жоқ) 3. Ақ мүк деп – шымтезек мүгін атайды. (Иә) 4. Қырықжапырақтылардың жапырақтары 3 түрлі қызмет атқарады. (жоқ) 5 Қырықжапырақтардың қауырсын тәрізді ірі жапырықтары – вайялар (Иә) 6. Спорофил түрі өзгерген жапырақ (Иә) 7. Далалық қырықбуын- дәрілік өсімдік. (Иә) 8. Мүктердің спора дамитын орны- қауашақ. (иә) ІІІ .Жаңа сабақ Көп жасушадан тұратын тұқымы бар
басқа өсімдіктен айырмашылығы бар,
Жапырақтары қылқан, сүректі өсімдіктер,
Осы өсімдіктер тобын кім табар? (ашық тұқымдылар) Балалар біз бүгін ашық тұқымдылар жайлы өз білімімізді толықтырамыз.
1. Екі топқа ватман мен маркерлер беріп «Қылқан жапырақты ормандарды қорғау» тақырыбында сурет салуды тапсыру. Оны қорғау. 2. Эссе жазу
ІV. Қорытынды немесе бекіту. Қазақстан картасына оқушылар өздерінің «Гүлденген Қазақстан» тақырыбына тілектерін жазып өз үлестерін қосу.
Табиғаттың тарылтпайық, мөлдір кәусар тынысын. Пәк табиғат – жүрегімнің тамылжыған жырысың. Ей, адамдар, қалай ғана қатігездік жасайсың. Ол, анаң ғой, ал сен – кенже ұлысың!