kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Гүлдердегі қосарлы ұрықтану

Нажмите, чтобы узнать подробности

сабақ жоспары жинақтары айзаттттттттттттттттт

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Гүлдердегі қосарлы ұрықтану»

Сабақ жоспары


Мектеп: Қайназар ауылындағы №1 орта мектеп


Мұғалімнің аты-жөні: Ченчербаева А.Ж

Күні:


Сынып: 7 «ә »



Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтану ерекшеліктері.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.4 - гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Қосарлы ұрықтану гүлді өсімдіктерде жүретінін біледі

Оқушылардың көбі: Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын түсінеді

Кейбір оқушылар: Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтануды сипаттайды

Бағалау критерийлері

Қосарлы ұрықтану гүлді өсімдіктерде жүретінін біледі

Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын түсінеді

Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтануды сипаттайды


Ойлау дағдылары


Түсіну, қолдану, талдау

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: қосарлы ұрықтанудың механизмін түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Гүл құрылысы мен тозаңдануға арналған терминдер:

Гүлсағақ, гүл табаны, тостағанша, күлте, аталық, аналық, тозаң, тозаңдану

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Гүл- дегеніміз ... . Гүлдің негізгі бөліктері: ... .

Аталық тозаңның аналық ... түсу.

Айқас тозаңдану бұл өсімдіктің тозаңды …-дан …-ға беруі.

Өздігінен тозаңдану - бұл өсімдіктің тозаңды …-дан …-ға тасымалдауы.

Ол жәндіктерді еліктіруге энергия шығынын қажет етпейді .

Ол өзін тозаңдандыратын лайықты бунақденелілер жоқ жерлерде өсе алады.

Ұрықтарда өзгергіштік аз болады.

Құндылықтарды дарыту

Сабақтағы оқушылардың ауызша, жазбаша жұмыстарын орындай отырып, оқушыларды іздемпаздыққа, өз бетінше ой қорыта білуге, есте сақтауға, еңбектенуге, тиянақтылыққа, қоршаған ортадағы өсімдіктерді қорғауға тәрбиелеу

Пәнаралық байланыстар

География. Көбею үдерісі көктем мезгілінде жүреді

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсендітақта. Bilimland.kz. i-twig

Бастапқы білім


Оқушылар 6-сынып курсынан гүл құрылысын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері




Сабақтың басы



0-3 мин







7 мин




І. Ұйымдастыру кезеңі.

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Сәлемдесу

Сынып оқушыларын түгендеу.

Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру.

(Қағаз бүктеп, қоқыс жәшігіне салу)


ІІ Үй тапсырмасын тексеру.

«Модельдеу» . Гүл құрылысын құрастыру (6 оқушы)

Оқушыларға гүлдің қиындылары таратылады, бөліктерін құрастырып, қызметін айтады


«Сұрақ –жауап» әдісі. Карточка таратамын (6 оқушы)

Карточкадағы сұраққа жауап береді



Сабақтың ортасы






5 мин












7 мин






























10 мин























3 мин




ІІІ. Жаңа сабақ.


Бейнеролик көрсету

Сабақтың тақырыбын ашу және мақсатын айқындау


Мұғалімнің түсіндіруі.
Жатындағы көпжасушалы тұқымбүршігінің ішінде жұмыртқа жасушасы мен ең ірі жасуша болады. Тозаң түтікшесінің ұшында ірі ядролы 2 жасуша бар. Тозаң түтікшесінің ұшы тұқым бүршігінен түйіскенде 2 жасушаның біреуі жұмыртқа жасушасымен қосылып ұрықтанады. Екінші жасуша тұқым бүршігінің ең ірі жасушасымен қосылады. Мұны қосарлы ұрықтану дейді, бұл құбылысты ашқан ғалым  Сергей Гаврилович Навашин.


1-тапсырма. Жеке жұмыс

«Кім жылдам?»

Көбеюге қатысты негізгі мүшелерді атаңыздар

(Аталық және аналық жыныс жасушалары)


Оқушыларға таратылған суреттің бос орындарына атауын жазып, қызметін айтады.


ҚБ: «Фигуралар арқылы бағалау»


Дескриптор:

Көбеюге қатысты негізгі мүшелерді атайды

Гүл құрылымын ажыратады






Саралау тапсырмасы

Берілген терминдердің ішінен гүлдің «аналық» және «аталық» бөліктерін белгілеңіз


Терминдер


Тозаң



Жұмыртқа жасушасы



Аналық мойыны



Жатын



Аталық жіпше



Түйін



Аталық дәндері



Тозаң дәндері




Дескриптор:

Көбеюге қатысты негізгі мүшелерді біледі

Гүл құрылымын ажыратады



2- тапсырма. Топтық жұмыс

Мәтінмен жұмыс. 2 топқа бірдей мәтін таратылады.

1-топ: Қосарлы ұрықтанудың үдерісін түсіндіреді

2- топ: Қосарлы ұрықтанудың маңызын түсіндіреді

Постер қорғайды.


ҚБ:Топтар бірін- бірі «басбармақ» арқылы бағалайды


Дескриптор:

Қосарлы ұрықтанудың үдерісін айтады Қосарлы ұрықтанудың маңызын түсіндіреді


Бекіту:

Ал, бүгінгі сабақ мақсатың мақсаты не болды?

Мақсатымызға жеттік пе?



Bilimland.kz

http://bilimland.kz/kk/#lesson=12640
















Таратпа қағазы, түрлі түсті маркерлер






























А4 қағаздары және түрлі түсті қарандаштар




Сабақтың соңы



5 мин



Кері байланыс. 3Қ әдісі арқылы

Не құнды болды?

Не қызықты болды?

Не қиын болды?

Бағалау: бағалау крийтериі бойынша (бағалау парағы)

Үйге тапсырма:§55 оқу, деңгейлік сұрақтарға жауап беру







Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз ? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау тапсырмасы

Берілген терминдердің ішінен гүлдің «аналық» және «аталық» бөліктерін белгілеңіз


«Басбармақ», «фигуралар» арқылы бағалау



Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттың кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды баға

Ең табысты екі сәті қандай еді (білім беру мен оқуды қараңыз)?

1:

2:

Сабақтың қандай екі сәтін жақсарттым (білім беру мен оқуды қараңыз)?

1:


Мен сабақта сынып және жекелеген адамдар туралы нені білдім, мен келесі сабақта нені әңгімелеймін






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Гүлдердегі қосарлы ұрықтану

Автор: Ченчербаева Айзат Жұманқызы

Дата: 14.05.2018

Номер свидетельства: 469511


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства