kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Эпителий ж?не д?некер ?лпасы

Нажмите, чтобы узнать подробности

1 «Ма?ынаны тану» стратегиясы о?ушылар ?лпата?ырыбымен ?з беттерінше танысады. О?уылы?та?ы 8-9 суреттерді негізге ала отырып т?сіндіріледі. ??рылысы, т?зілуі, ат?аратын ?ызметтері бойынша ??сас жасушалар мен жасушааралы? заттарды? шы?у тегі ?лпа деп аталады. Адам а?засында 4 ?лпа бар: эпителий, д?некер, б?лшы? ет, ж?йке.теріні? беткі ?абатын, ішкі м?шелерді? (ас ?орыту жолы, тыныс ж?не несеп жолдары) сілемейлі ?абы?ын ж?не к?птеген бездерді т?зеді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Эпителий ж?не д?некер ?лпасы»

ҚМЖ. Күні:

Сынып: 8

Мұғалімнің аты-жөні: Жаңабекова Ү.

Сабақ тақырыбы:

Эпителий және дәнекер ұлпасы

Сабақтың мақсаттары:

Ағзадағы ұлпа түрлерін, құрылысын, ағзада орналасуын анықтау.

Өсімдік ұлпасы құрылысымен салыстыру.

Жетістік критерийлері

Ағзадағы ұлпа атауларын

Тілдік мақсаттар


Пәнаралық байланыстар

Гистология, биология (6 сынып)

АКТ қолдану дағдылары

Ұлпа түрлері, құрылысы бейнеленген суреттер 8-9 сурет (кесте)

Бастапқы білім

Өсімдік жасушасы, ұлпасы (6 сынып)

Ағза жасушасы, ұлпасы (8 сынып)

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Оқушылар

іс-әрекеті

Сабақтың мақсаты

0-2 мин


3-10 мин

(А) Сәлемдесу. Сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыру


(В) Үй тапсырмасын сұрау. ВЕНН диаграммасына түсіру.

Жануар жасушасы

Өсімдік жасушасы



-көңіл-күйлерді жағымды ахуал қалыптасады, топ ережесін сақтайды


-алынған ақпараттарды салыстырады

Сабақтың ортасы

11-17мин







18-30мин








31-40мин

Миға шабуыл (сабақ мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады)

-барлық тірі ағзалар сияқты адам ағзасы қандай құрылысқа тән?

-зат және энергия алмасу неге негізделген?

-ағзаның өсіп-дамуы неге байланысты?

-жасушалар мен жасушалар аралығын толтыратын жасушааралық заттардан не түзіледі?

Сабақ тақырыбы мен сабақ мақсаты анықталады. Мақсатын топтар айтады.

  • Жасушаарлық зат, ұлпа деген не?

  • Ұлпа құрылысы және ағзадағы ұлпа түрлерінің атауын анықтау

Жаңа сабақ түсіндіріледі.

1 «Мағынаны тану» стратегиясы оқушылар ұлпатақырыбымен өз беттерінше танысады. Оқуылықтағы 8-9 суреттерді негізге ала отырып түсіндіріледі. Құрылысы, түзілуі, атқаратын қызметтері бойынша ұқсас жасушалар мен жасушааралық заттардың шығу тегі ұлпа деп аталады. Адам ағзасында 4 ұлпа бар: эпителий, дәнекер, бұлшық ет, жүйке.терінің беткі қабатын, ішкі мүшелердің (ас қорыту жолы, тыныс және несеп жолдары) сілемейлі қабығын және көптеген бездерді түзеді.

Дәнекер ұлпасының бірнеше түрлері бар: шеміршекті, сүйек, май, қан ұлпалары.

Жаңа сабақты бекіту.

Топтық тергеу әдісі қолданылады.

1-топ баяндап берушілер. Ұлпа туралы сипаттайды

2-топ зерттеушілер. Өсімдік ұлпасы мен адам ұлпасын салыстырады

3-топ сұрақ құрастырушылар. Топтарға сұрақ қояды

4-топ бейнелеушілер. Ұлпа құрылысын, ағзада орналасуын сипаттайды

3. Алынған ақпараттарды кестеге түсіру

Ұлпалардың атауы

ерекшеліктері

Қызметі мен қасиеті

Орналасқан жері










Ойларын ортаға салады





Мақсатын анықтайды





Ағзаның құрылымдық бірлігі, ұлпалардың қызметін біледі.


Тапсырмамен жұмыс жасайды, алған мәліметтерін кестеге түсіреді.




Сабақтың соңы

41-45 мин

Рефлексия (сабақ барысындағы ойларын кестеге түсіру)

БҮҮ кестесі

Білетінім

Үйренгенім

Үйренгім келеді

Үйге тапсырма: Эпителий және дәнекер ұлпаларының құрылысы мен қызметі


Тексерілді:







ҚМЖ. Күні:

Сынып: 8

Мұғалімнің аты-жөні: Жаңабекова Ү.

Сабақ тақырыбы:

Эпителий және дәнекер ұлпасы

Сабақтың мақсаттары:

Ағзадағы ұлпа түрлерін, құрылысын, ағзада орналасуын анықтау.

Өсімдік ұлпасы құрылысымен салыстыру.

Жетістік критерийлері

Ағзадағы ұлпа атауларын

Тілдік мақсаттар


Пәнаралық байланыстар

Гистология, биология (6 сынып)

АКТ қолдану дағдылары

Ұлпа түрлері, құрылысы бейнеленген суреттер 8-9 сурет (кесте)

Бастапқы білім

Өсімдік жасушасы, ұлпасы (6 сынып)

Ағза жасушасы, ұлпасы (8 сынып)

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Оқушылар

іс-әрекеті

Сабақтың мақсаты

0-2 мин


3-10 мин

(А) Сәлемдесу. Сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыру


(В) Үй тапсырмасын сұрау. ВЕНН диаграммасына түсіру.

Жануар жасушасы

Өсімдік жасушасы



-көңіл-күйлерді жағымды ахуал қалыптасады, топ ережесін сақтайды


-алынған ақпараттарды салыстырады

Сабақтың ортасы

11-17мин







18-30мин








31-40мин

Миға шабуыл (сабақ мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады)

-барлық тірі ағзалар сияқты адам ағзасы қандай құрылысқа тән?

-зат және энергия алмасу неге негізделген?

-ағзаның өсіп-дамуы неге байланысты?

-жасушалар мен жасушалар аралығын толтыратын жасушааралық заттардан не түзіледі?

Сабақ тақырыбы мен сабақ мақсаты анықталады. Мақсатын топтар айтады.

  • Жасушаарлық зат, ұлпа деген не?

  • Ұлпа құрылысы және ағзадағы ұлпа түрлерінің атауын анықтау

Жаңа сабақ түсіндіріледі.

1 «Мағынаны тану» стратегиясы оқушылар ұлпатақырыбымен өз беттерінше танысады. Оқуылықтағы 8-9 суреттерді негізге ала отырып түсіндіріледі. Құрылысы, түзілуі, атқаратын қызметтері бойынша ұқсас жасушалар мен жасушааралық заттардың шығу тегі ұлпа деп аталады. Адам ағзасында 4 ұлпа бар: эпителий, дәнекер, бұлшық ет, жүйке.терінің беткі қабатын, ішкі мүшелердің (ас қорыту жолы, тыныс және несеп жолдары) сілемейлі қабығын және көптеген бездерді түзеді.

Дәнекер ұлпасының бірнеше түрлері бар: шеміршекті, сүйек, май, қан ұлпалары.

Жаңа сабақты бекіту.

Топтық тергеу әдісі қолданылады.

1-топ баяндап берушілер. Ұлпа туралы сипаттайды

2-топ зерттеушілер. Өсімдік ұлпасы мен адам ұлпасын салыстырады

3-топ сұрақ құрастырушылар. Топтарға сұрақ қояды

4-топ бейнелеушілер. Ұлпа құрылысын, ағзада орналасуын сипаттайды

3. Алынған ақпараттарды кестеге түсіру

Ұлпалардың атауы

ерекшеліктері

Қызметі мен қасиеті

Орналасқан жері










Ойларын ортаға салады





Мақсатын анықтайды





Ағзаның құрылымдық бірлігі, ұлпалардың қызметін біледі.


Тапсырмамен жұмыс жасайды, алған мәліметтерін кестеге түсіреді.




Сабақтың соңы

41-45 мин

Рефлексия (сабақ барысындағы ойларын кестеге түсіру)

БҮҮ кестесі

Білетінім

Үйренгенім

Үйренгім келеді

Үйге тапсырма: Эпителий және дәнекер ұлпаларының құрылысы мен қызметі


Тексерілді:






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Эпителий ж?не д?некер ?лпасы

Автор: Жа?абекова ?міт Ас?ар?ызы

Дата: 23.02.2016

Номер свидетельства: 297404


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства