kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері. Зат алмасудың соңғы өнімдері.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұйымдастыру кезеңі

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Алтын асық» әдісі.

Алтын асық арқылы 3 топқа бөлемін

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

  1. Ой шақыру.
  • Оқушылар оқу таныстырылымынан жануарлардың бөліп шығару органын, өсімдіктердің бөліп шығару сызбасын көреді және олардан бөлінетін заттарды атайды.
  • Мұғалім оқушылардан суреттер мен терминдердің өзара байланысын табуды сұрайды. Суреттердің және терминдердің көмегімен  «Бөліп шығару» тақырыбы бойыншаЖАДАанықтайды.

Оқушылар сабақ тақырыбын анықтайды.

«Мозайка» әдісі арқылы оқушылар өткен тақырып пен жаңа тақырыпты байланыстырады. Алдыңғы сабақтарда өтілген тыныс алу, фотосинтез, қайтымды химиялық реакция терминдерін бөліп шығару тақырыбымен байланыстырады.

 

«Қол шапалақтау» әдісі  арқылы бағаланады

 

Жеке жұмыс. Жаңа сабақ. Оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

 «Кітаптың шетіне жазылған белгілер» әдісі

(білетінмін, білмегенмін, таңқалдырды!)

Оқушылар мәтінді алып, оқып, шетіне белгі қояды, жұптаса отырып жұмыс дәптерлеріне  қысқаша тезис орындайды

Топтық жұмыс.

«Ақпарат алу» әдісі арқылы оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

І топ.  Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы

 ІІ топ. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері

ІІІ топ. Зат алмасудың соңғы өнімдері

    Берілген мәтінді оқып шығып, жұпта талдап, топпен постер қорғайды.

«Мадақтау» әдісі арқылы бағаланады

Балалардың денсаулықтарын ескере отырып «Көңілді күн» сергіту сәті

Жеке жұмыс:

1-тапсырма

Кесте құру. Оқушылар видео көреді және сол бойынша кестені толтырады.

 

Тірі организм

Бөліп шығару мүшесі

Бөліп шығару өнімдері

Адам

Өсімдік

 

2-тапсырма: Ағза  және қоршаған орта арасындағы зат алмасу үдерістерінің мәнін түсіндіріңдер.

 

3-тапсырма: Берілген тақырыптың ішінен термин сөздерді теріп жазу

 

             Термин сөздер  

Қазақ тілі

Орыс тілі

Ағылшын тілі

     

 

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағаланады

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері. Зат алмасудың соңғы өнімдері.»

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: «№251 қазақ орта мектебі» КММ

7.3 А Бөліп шығару

Күні:27.12.2017 Мұғалімнің аты-жөні: Парманкулова Г

Сынып:7 «Б» Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

§29. Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері. Зат алмасудың соңғы өнімдері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.5.1. Ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады:

Ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңызын суреттермен сипаттап, талдайды.

Кейбір оқушылар істей алады:

Ағзалардың бөліп шығару мүшелерін жіктеп, мысал келтіреді.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Түсіну, қолдану.

Бағалау критерийі

Өсімдіктердің және жануарлардың бөліп шығару мүшелерін біледі. Өсімдіктер мен жануарлардын бөліп шығаратын өнімдерді атайды. Өсімдіктермен жануарлар бөліп шығаратын өнімдердің кейбіреуін сипаттайды

Тілдік мақсаттар.

Зат алмасу, организм, улы заттар, артық дәрумендер, эфир булары, хлороформ, тері бездері, несепнәр, сүт қышқылы, сілекей бездері, гормондар, гемоглобин, жиырылғыш вакуольдар, мальпигий түтіктері.

Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластыққа, денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық жасауға баулу.

Пәнаралық байланыс

Физика - энергия алмасу.

Химия - бөлінетін органикалық және бейорганикалық заттар.

Алдыңғы білім

7.4.2.1. §13. «Жасуша , ұлпа, мүшелер жүйесі» туралы түсінік

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы





Ой қозғау

0 - 5

Ұйымдастыру кезеңі

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Алтын асық» әдісі.

Алтын асық арқылы 3 топқа бөлемін

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

  1. Ой шақыру.

  • Оқушылар оқу таныстырылымынан жануарлардың бөліп шығару органын, өсімдіктердің бөліп шығару сызбасын көреді және олардан бөлінетін заттарды атайды.

  • Мұғалім оқушылардан суреттер мен терминдердің өзара байланысын табуды сұрайды. Суреттердің және терминдердің көмегімен «Бөліп шығару» тақырыбы бойыншаЖАДАанықтайды.

Оқушылар сабақ тақырыбын анықтайды.

«Мозайка» әдісі арқылы оқушылар өткен тақырып пен жаңа тақырыпты байланыстырады. Алдыңғы сабақтарда өтілген тыныс алу, фотосинтез, қайтымды химиялық реакция терминдерін бөліп шығару тақырыбымен байланыстырады.


«Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағаланады






Асықтар


Таныстырылым


Сабақтың ортасы


Мағынаны тану

5-7





15












15


Жеке жұмыс. Жаңа сабақ. Оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

«Кітаптың шетіне жазылған белгілер» әдісі

(білетінмін, білмегенмін, таңқалдырды!)

Оқушылар мәтінді алып, оқып, шетіне белгі қояды, жұптаса отырып жұмыс дәптерлеріне қысқаша тезис орындайды

Топтық жұмыс.

«Ақпарат алу» әдісі арқылы оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

І топ. Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы

ІІ топ. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері

ІІІ топ. Зат алмасудың соңғы өнімдері

Берілген мәтінді оқып шығып, жұпта талдап, топпен постер қорғайды.


«Мадақтау» әдісі арқылы бағаланады

Балалардың денсаулықтарын ескере отырып «Көңілді күн» сергіту сәті

Жеке жұмыс:

1-тапсырма

Кесте құру. Оқушылар видео көреді және сол бойынша кестені толтырады.


Тірі организм

Бөліп шығару мүшесі

Бөліп шығару өнімдері

Адам



Өсімдік




2-тапсырма: Ағза және қоршаған орта арасындағы зат алмасу үдерістерінің мәнін түсіндіріңдер.


3-тапсырма: Берілген тақырыптың ішінен термин сөздерді теріп жазу


Термин сөздер

Қазақ тілі

Орыс тілі

Ағылшын тілі





«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағаланады


Суреттер, стикер, оқулық ,АКТ
























Қосымша кесте

«бүйрек» видеосы

https://twig-bilim.kz/film/kidneys-5338/


Стимуляция http://www.edumedia-sciences.com/ru/media/327



Сабақтың соңы


5 мин

«3-2=1» әдісі арқылы кері байланыс жасалады.

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат, бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 нәрсе, бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.

Қорытынды: «Серпілген сауал» әдісімен сұрақ қою арқылы тақырыпқа қорытынды

«Сарқыт алу» әдісі

Үй тапсырмасы:

Жануарлардың бөліп шығару оргондарын моделдеу ұсынылады.


Плакат, стикерлер

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай таспсырмалар бересіз?

Бағалау.

Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсы?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

«Алтын асық» арқылы топқа бөлдім

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша оқушыларға суреттер беру арқылы өткен тақырыптың терминдерін қолданып, оқушылар сабақ тақырыбын анықтады.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыста «Білетінмін, білмегенмін, таңқалдырды» кітап шетіне жазылған белгілер бойынша қысқаша тезис орындады

Оқу мақсаттарын саралап оқушылармен жеке жұмыс жасау барысында оқушылар ағзалардың бөліп шығару мүшелерін жіктеп, мысалдармен байланыстырады.


Үй тапсырмасын сұрау кезінде «Қол шапалақтау» әдісі арқылы; жаңа сабақты өту кезінде «Мадақтау» әдісі, жеке тапсырмаларды орындау кезінде «Өзара бағалау» (смайликтердің суретін салу) әдісі арқылы бағаланады.

АКТ мен жұмыс жүргізу кезінде адам өмірінің қауіпсіздігі басшылыққа алынады

Сабақ бойынша рефлексия


Бұл тарауды сабақ туралы рефлекция жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе ойдағыдай сәтті шықты (оқытудыда, оқуды да есепке алыңыз)

1.Оқушыларға среттер арқылы тапсырма беріп, жаңа сабақ тақырыбын ашу

2.Жаңа тақырып бойынша постер қорғау

Қандай екі нәрсе жетілдіру сабақты жақсартар еді? (оқытуды да, оқуды да есепке алыңыз)

1.Оқулықтағы мәтінмен жұмыста

2.Тапсырмаларды оқу мақсатына сай саралап беруде

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс

Автор: Парманкулова Гулсим Мейрамбеккызы

Дата: 11.02.2018

Номер свидетельства: 456560


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства