kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

1. Жеміс-жидектерді? емдік ?асиеті 2. 7 ?аза? сыныбына арнал?ан ?ыс?а мерзімді саба?тар топтамасы 3. Тіршілік ?шін к?рес. Т?рішілік к?рес. Т?раралы? к?рес.

Нажмите, чтобы узнать подробности

П?нге, та?ырып?а байланысты ?ызы?ушылы?тарын іздену, ??ру ж?не салыстыру?а тапсырмалар беру ар?ылы дамыту.

Оларды? таби?атта?ы ж?не адам ?міріндегі ма?ызы жайлы білу, ?мірде ?олдана білуге ?йрету ж?не оларды ?ор?ау?а т?рбиелеу.Аралар мен ??мырс?аларды? тіршілігі мен отбасы ??ру ерекшеліктерін ж?не мінез - ??лы?тары мен т?йсігі жайлы м?лімет алу.

С?лемдесу. Ынтыма?тасты? ортаны ?алыптастыру.

Сергіту с?ті: «Юнга» ойын

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«9 сын - копия»

Күні:

Пән мұғалімі: С.Т. Мусилимова

9 «а», «ә»сыныбы

Сабақтың тақырыбы

Тіршілік үшін күрес. Түрішілік күрес. Түраралық күрес.

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға тіршілік үшін күрестің үш түрін, оның ішінде ең бастысы - түрішілік күрестің ерекшелігі мен маңызын мысал келтіру арқылы түсіндіру. Оқушылардың жеке тұлғасын жан - жақты дамыту, өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыра отырып, ойлау қабілетін арттыру, оқушылардың шығармашылық ізденісін жетілдіру, пәнге қызығушылығын арттыру; өз - өзіне сенімділікке, ізденімпаздыққа, табиғатты аялауға тәрбиелеу.

Оқыту нәтижелері

Пәнге, тақырыпқа байланысты қызығушылықтарын арттыруда іздену, құру және салыстыруға тапсырмалар беру арқылы дамыту. Дарынды талантты оқушыларды анықтау.

Олардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы жайлы білу, өмірде қолдана білуге үйрету және оларды қорғауға тәрбиелеу.



Сабақтың кезеңдері

Ресурстар

Оқыту модулі

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

Стикерлер

Топқа бөлу


Сәлемдесу. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру. Түлі түсті стикерлер тарату.

Оқушылар түрлі түсті стикерлер арқылы топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын сұрау

Плакаттар, маркерлер, стикерлер, кандауыр муляжы.

СТО

1 топ «Сенім»

2 топ «Барлығы»

3 топ «Делегат»

1 топ бір-бірінен үй тапсырмасын сұрайды

2 топ барлығынан үй тапсырмасы сұралады

3 топ бір оқушы үй тапсырмасын айтып береді.

Топтық бағалау «Басбармақ» әдісімен.

Жаңа сабақ

Интерактивті тақта, электорндыоқулық, плакаттар, маркерлер, стикерлер.

ОүБ СТО, АКТ, топтық жұмыс, rөшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, nалантты және дарынды балаларды оқыту

«Ой жүгірту»

  1. «Күрес» ұғымына сипаттама беру.

  2. Тірі ағзалар арасында неліктен күрес болады.

  3. Барлық ағзалар неліктен татулықта өмір сүре алмайды?


«Мағынаты тану» мәтінмен жұмыс.

«Мәтін бөліктері» оқыта үйрету. Постер дайындау.

1топ. Түрішілік күрес

2 топ. Түраралық күрес

3 топ. Абиоздық күрес.








Әр топқа мәтін бөліктерін бөліп беру, талдап сипаттау.






Бағдаршам әдісі бойынша бағалау.

Бекіту

Тарелкалар


«Ақылды тарелка»

Бекіту сұрақтарын дайындау.


Рефлексия

Стикерлер


«Екі жұлдыз, бір тілек»

Ұсыныс пен тіліек жазу


Үйге тапсырма беру

Күнделік


Тіршілік үшін күрес тақырыбын оқу мысалдар келтіру. Презентация дайындау.















Күні:

Пән мұғалімі: С.Т. Мусилимова

9 «а», «ә»сыныбы

Сабақтың тақырыбы

Популяция ішіндегі табиғи сұрыпталудың формалары. Қозғаушы сұрыптау.

Сабақтың мақсаты

Оқушыларғапопуляция ішіндегі табиғи сұрыпталудың формаларын түсіндіру. Оқушылардың жеке тұлғасын жан - жақты дамыту, өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыра отырып, ойлау қабілетін арттыру, оқушылардың шығармашылық ізденісін жетілдіру, пәнге қызығушылығын арттыру; өз - өзіне сенімділікке, ізденімпаздыққа, табиғатты аялауға тәрбиелеу.

Оқыту нәтижелері

Пәнге, тақырыпқа байланысты қызығушылықтарын арттыруда іздену, құру және салыстыруға тапсырмалар беру арқылы дамыту. Дарынды талантты оқушыларды анықтау.

Олардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы жайлы білу, өмірде қолдана білуге үйрету және оларды қорғауға тәрбиелеу.



Сабақтың кезеңдері

Ресурстар

Оқыту модулі

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

Стикерлер

Топқа бөлу


Сәлемдесу. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру. Түлі түсті стикерлер тарату.

Оқушылар түрлі түсті стикерлер арқылы топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын сұрау

Плакаттар, маркерлер, стикерлер, кандауыр муляжы.

СТО

«Галерияға саяхат»

1 топ.

1.Тіршілігін сақтап қалу үшін табиғатта үздіксіз жүреді. (тіршілік үшін күрес)

2. Табиғи сұрыпталу дегеніміз не? (тіршілігін сақтап бейімделу)

3. Ч. Дарвин тіршілік үшін күресін неше себебін анықтады? Қандай

2 топ.

Ч. Дарвин тіршілік үшін күрестің неше түрін анықтады? Қандай? (түрішілік, түраралық, абиоздық)

Жыртқыш пен жемтігінің өзара қатынасы нені білдіреді? (түрішілік)

Бәсекелестік күрес неліктен болады? (тіршілігін сақтап қалу үшін)

3 топ.

Таулы аймақта тәуліктік температураның шұғыл алмасуына бейімделу (абиоздық күрес)

Ашық соқтығыс болмайтын күрес

Тіршілік үшін күрес нәтижесінде тірі қалу үдерісі (табиғи іріктелу)

Әр топ оқушылары орындап болғаннан кейін өз жұмысын сыныптағы өзіне ұнаған бір жерге іліп қояды. Осыдан кейін барлық оқушылар сыныпта еркін қозғала отырып, барлық жұмыстарды қарап шығады. Стикерлергеөздерінің ұсыныстарын, ескертулерін, түзетулерін, толықтыруларын жазып қалдырады

Топтық бағалау «Басбармақ» әдісімен.

Жаңа сабақ

Интерактивті тақта, электорнды оқулық (11 сынып) плакаттар, маркерлер, стикерлер.

ОүБ СТО, АКТ, топтық жұмыс, rөшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, nалантты және дарынды балаларды оқыту

«Мағынаны тану»

Мәтінмен жұмыс

«Тану, талдау, бөлісу»

Видео көрсетілім.

Топпен жұмыс

«Ақылды тарелка»

1 топ. Қозғаушы және бағыттаушы іріктелі

2 топ. Тұрақтандырушы іріктелу

3 топ. Дизруптивті немесе сыртқа тебуші іріктелу.

Әр топқа мәтін бөліктерін бөліп беру, талдап сипаттау.

Бағдаршам әдісі бойынша бағалау.

Бекіту

Парақша


Кесте толтыру

Табиғи іріктелу типі

Қысқаша сипаттама

Мысалы

өсімдіктер

жануарлар

1





2





3













Рефлексия

Стикерлер


«Екі жұлдыз, бір тілек»

Ұсыныс пен тіліек жазу


Үйге тапсырма беру

Күнделік


Тіршілік үшін күрес тақырыбын оқу мысалдар келтіру. Презентация дайындау.









































Просмотр содержимого документа
«шем│ршек бала__»





Күні:

Пән мұғалімі: С.Т. Мусилимова

7 «а», «ә» сыныбы

Сабақтың тақырыбы

Аралар мен құмырсқалар-қоғамдық бунақденелілер.


Сабақтың мақсаты

Аралар мен құмырсқалардың тіршілігі мен отбасы құру ерекшеліктерін және мінез - құлықтары мен түйсігі жайлы мәлімет алу.

Оқыту нәтижелері

Пәнге, тақырыпқа байланысты қызығушылықтарын іздену, құру және салыстыруға тапсырмалар беру арқылы дамыту.

Олардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы жайлы білу, өмірде қолдана білуге үйрету және оларды қорғауға тәрбиелеу.



Сабақтың кезеңдері

Ресурстар

Оқыту модулі

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі


Топқа бөлу


Сәлемдесу. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Сергіту сәті: «Юнга» ойын

Оқушылар «Юнга» ойыны арқылы топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын сұрау

Конверт

СТО

«Домино» стратегиясы

Сұрақ-жауап картасын құрастыру


Топтық бағалау «Басбармақ» әдісімен.

Жаңа сабақ


Электронды оқулықтан көрсетілім


Интерактивті тақта: ара мен құмырсқа суреттері, ұялы телефон, планшет.

Интерактивті тақта

СТО, АКТ, топтық жұмыс, rөшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, nалантты және дарынды балаларды оқыту, ОүБ СТО, АКТ, топтық жұмыс, rөшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, nалантты және дарынды балаларды оқыту, ОүБ

«Ой қозғау»

1. Мөлдір жарғақ тәрізді екі жұп қанаттары бар отряд қалай аталады? (жарғаққанаттылар)

2. Жарғаққанаттылар отыряды өкілдері?

«Мағынаны тану».

«Ассоциация»суретпен жұмыс


Видео көрсетілім көрсету.

1 топ. Аралар мен құмырсқалардың систематикасын жазу.

2 топ. Аралардың тіршілік әрекеті мен пайдасы.

3 топ. Құмырсқалардың тіршілік әрекеті мен пайдасы.

1-2 топқа ара мен құмырсқаның суреттерін беріп талдату.

3 топ бақылаушы топОқушы интерактивті тақтада көрсетілген суреттерге талдау жазу.


Постер дайындап, қорғау.

Бақылаушы топ екі топты бағалайды.








Топтар бірін-бірі бағдаршам әдісі бойынша бағалайды жасыл- өте жақсы, сары-орташа, қызыл- қанағаттанарлық.

Бекіту.

А формат қағаздары

Топтық жұмыс

СТО


«Ақылды тарелка» оқушылар жүргізеді, бекіту сұрақтарына жауап жазылады.


«Басбармақ» әдісі. Әр топ бірін-бірі бағалайды.

Үй тапсырмасын беру



Құмырсқа мен аралардың біз білмейтін сырлары – жоба



Рефлексия

Стикерлер


«Үш К және Ә»

Мұғалім оқушыларға сабақта өздеріне ұнаған үш жақсы кезеңді таңдап алу ұсынылады, ал оқушы болса сабақты жақсарту үшін өзінің бір әрекетін ұсыну қажет.

Стикерлерге өз ойларын жазу.




Күні:

Пән мұғалімі: С.Т. Мусилимова

7 «а» сыныбы

Сабақтың тақырыбы

Балықтарға жалпы сипаттама. Сүйекті балықтар класы. Сыртқы ішкі құрылысындағы ерекшелігі.

Сабақтың мақсаты

Сүйекті балықтар класына жалпы сипаттама бере отырып оқушылардың танымдық белсенділігін, шығармашылық қабілеттерін арттыру.

Оқыту нәтижелері

Пәнге, тақырыпқа байланысты қызығушылықтарын арттыруда іздену, құру және салыстыруға тапсырмалар беру арқылы дамыту. Дарынды талантты оқушыларды анықтау.

Олардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы жайлы білу, өмірде қолдана білуге үйрету және оларды қорғауға тәрбиелеу.



Сабақтың кезеңдері

Ресурстар

Оқыту модулі

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

Стикерлер

Топқа бөлу


Сәлемдесу. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Түлі түсті стикерлер тарату.

Оқушылар түрлі түсті стикерлерарқылы топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын сұрау

Плакаттар, маркерлер, стикерлер, кандауыр муляжы.

СТО

1 топ. Желілілер типіне жалпы сипаттама

2 топ. Желілілер типінің систематикасы

3 топ. Қандауыршаның тіршілік әрекеті

Әр топ берілген тапсырма бойынша постер дайындау.

Топтық бағалау «Басбармақ» әдісімен.

Жаңа сабақ

Интербелсенді тақта, электронды оқулық, плакаттар

СТО, ОүБ, nалантты

және дарынды балаларды оқыту

«Мағынаны тану»

Инсерт кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім





Электронды оқулықтан көрсетілім көрсету.

ДЖИГСО әдісі.

1 топ. Сүйекті балықтардың сыртқы құрылысы.

2 топ. Сүйекті балықтардың ішкі құрылысын сипаттау.

3 топ. Сүйекті балықтар отряды, табиғаттағы, адам өміріндегі пайдасы.


Әр топ мүшелері инсерт кестесінің «Білемін», «Білгім келеді»

бағандарын толтырады.








Бағдаршам әдісі бойынша бағалау

Зертханалық жұмыс

Электронды оқулық


Балықтардың сыртқы құрылысын зерттеу.

Зертханалық дәптерлеріне тапсырманы орындау


Бекіту


СТО, ОүБ,

«Ақылды тарелка» әдісі

Бекіту сұрақтарын жазып әр топ бір бірімен алмастырып берілген сұрақтарға жауап беру.


Рефлексия



«Арал» әдісі



Үйге тапсырма беру



Балықтар эволюциясы туралы мәлімет дайындау.























Күні:

Пән мұғалімі: С.Т. Мусилимова

7 «а», «ә» сыныбы

Сабақтың тақырыбы

Шеміршекті балықтар: акулалар мен скаттар.

Сабақтың мақсаты

Шеміршекті балықтар класына жалпы сипаттама бере отырып оқушылардың танымдық белсенділігін, шығармашылық қабілеттерін арттыру.

Оқыту нәтижелері

Пәнге, тақырыпқа байланысты қызығушылықтарын арттыруда іздену, құру және салыстыруға тапсырмалар беру арқылы дамыту. Дарынды талантты оқушыларды анықтау.

Олардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы жайлы білу, өмірде қолдана білуге үйрету және оларды қорғауға тәрбиелеу.



Сабақтың кезеңдері

Ресурстар

Оқыту модулі

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

Стикерлер

Топқа бөлу


Сәлемдесу. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

«Юнга» ойыны арқылы топқа бөлу

Оқушылар «юнга» ойыны арқылы топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын сұрау


СТО

«Домино» стратегиясы



Домино қартасын құрастыру құрастыру

Топтық бағалау «Басбармақ» әдісімен.

Жаңа сабақ

Интерактивті тақта, плакаттар, стикерлер, маркерлер.





Электронды оқулық бойынша интерактивті тапсырма

СТО, ОүБ, nалантты

және дарынды балаларды оқыту





АКТ

«Мағынаны тану»

Мәтінмен жұмыс

«Тану, талдау, бөлісу»

Видео көрсетілім көрсету.

1 топ. Шеміршекті балықтар систематикасы

2 топ. Шеміршекті балықтардың сыртқы құрылысы. Суретін салып талдау.

3 топ. Шеміршекті балықтардың мүшелер жүйесі. Тірек сызба құрастыру.

Шеміршекті балықтар отряды

Топ мүшелері видео көрсетілімді талдап, мәтінмен танысып жұмыс жасау


Электронды оқулық бойынша интерактивті тапсырмаларды орындау.




Топтар бірін-бірі бағдаршам әдісі бойынша бағалайды жасыл- өте жақсы, сары-орташа, қызыл- қанағаттанарлық

Бекіту

Электронды оқулық

ОүБ

Тест

Электронды тест белгілеу.

Тест қорытындысы бойынша бағалау.

Рефлексия



«Арал» әдісі



































Күні:

Пән мұғалімі: С.Т. Мусилимова

8 «а», «ә»сыныбы

Сабақтың тақырыбы

Тыныс алу мүшелерінің аурулары: тұмау, өкпе туберкулезі, өкпе рагы. Тыныс алу гигиенасы. Жасанды тыныс алдыру.

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың шығармашылық ізденістерін арттыру, бірлесіп жұмыс істеу арқылы танымдық белсенділіктерін дамыту.

Оқыту нәтижелері

Пәнге, тақырыпқа байланысты қызығушылықтарын арттыруда іздену, құру және салыстыруға тапсырмалар беру арқылы дамыту. Дарынды талантты оқушыларды анықтау.

Олардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы жайлы білу, өмірде қолдана білуге үйрету және оларды қорғауға тәрбиелеу.



Сабақтың кезеңдері

Ресурстар

Оқыту модулі

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

Стикерлер

Топқа бөлу


Сәлемдесу. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру. Түлі түсті стикерлер тарату.

Оқушылар түрлі түсті стикерлер арқылы топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын сұрау

Интерактивті тақта

СТО, АКТ

1. Топтастыру стратегиясы. Өкпе, альвеолалар

2. Тірек сызба. Тыныс қозғалыстары, тыныс алуға қатысатын мүшелер

3. Кесте толтыру. Тыныс алғандағы және тыныс шығарғандағы ауа құрамы, өкпенің тіршілік сыйымдылығы.

Жеке жұмыс. Әр топ мүшелері интерактивті тақтада берілген тапсырмаларды орындап, жауабын интерактивті тақтаға жазу.

Формативті бағалау

Фишкалар беру.

Жаңа сабақ

Интерактивті тақта

ОүБ, СТО, АКТ, топтық жұмыс, rөшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, nалантты және дарынды балаларды оқыту

«Кубизм» стратегиясы

  1. Сипатта: Тыныс алу мүшелерінің аурулары туралы. Кластер стратегиясы

  2. Дәлелде: Темекінің тыныс алу мүшелеріне әсері

  3. Қолдан: Тыныс алу мүшелерінің гигиенасы

  4. Түсіндір: Жасанды тыныс алу жолдарын

  5. Зертте: Тыныс алу мүшелерін емдеуде пайдаланатын материалдар

  6. Есепте: Тыныс алу арифметикасы.

Бір ауылда 1733адам тұрады. Биіктігі орташа 1ағаш2адамды оттекпен қамтамасыз етеді. Ағаштың қоректену ауданы 12 шаршы метр. Ауыл тұрғындарын толық оттекпен қамтамасыз ету үшін, қанша ағаш өсіру керек және ол ағаштар қандай ауданға егілмек?



Әр топтан спикер шығып кубиктар тандап алады, сол кубикта берілген тапсырманы орындайды.

Топтар бірін-бірі бағдаршам әдісі бойынша бағалайды жасыл- өте жақсы, сары-орташа, қызыл- қанағаттанарлық

Бекіту

Тарелкалар


«Ақылды тарелка»

Әр топ қағаз тарелкаға бекіту сұрақтарын жазып бір бірімен алмастырады.

«Басбармақ» әдісімен бағалау

Рефлексия

Стикерлер


«Арал» әдісі



Үйге тапсырма беру



«Ой толғаныс» «Өз денсаулығым өз қолымда» тақырыбында эссе жазу.









Просмотр содержимого презентации
«жем│с жидектерд│__ емд│к __асиеттер│»

  • Алма.
  • Алма мидың жұмысын жақсартады, жүрек қағысын, кеуде қуысын және көкірек жолын қалыпқа келтіреді. Тәтті алмалар қан құрамын жақсартып, организмнен артық тамақ қалдықтарын сыртқы шығарады. Алма кампоты жүрек ауруына, ревматизмге және ұстама ауруларына (эпилепсия) өте пайдалы. Адам күніне кем дегенде бір алма жеп отыруы тиіс. Ол ішек жолдарын тазалап қана қоймай, өт және қуық жолдарындағы тасты майдалап түсіреді. Алма суық тиюдің салдарынан болатын аурулардың алдын алатын кверцетин қоспасымен байытылған. Сонымен қатар, түрлі аллергиялардың
  • күшін азайтып Альцгеймер және Паркинсон дерттері өкпе ауруларына емдік қасиеттері орасан.
  • Алманың адам ағзасына пайдалы екені көпшілікке мәлім. Алма қандағы холестерин мөлшерін азайтады. Мұның бәрі алманың қабығы мен пектинге байланысты. Орташа көлемдегі бір алмада 3,5 гр ағзаға керек қабықша бар. Алма қабығымен жеген өте пайдалы. Алма қабығында пайдалы дәрумендер бар. Ол тамыр соғысын жақсартып, жүрек талмасынан сақтайды. Сонымен қатар алма қабығында рактан қорғайтын дәрумендер де бар. Алма асқазанның жұмысын жақсартады. Пектин асқазан қыжылын келтірсе, қабығы ішек жолдарын тазалайды. Алма іштің бұзылмауына көмектесер бірде бір ем. Оның өзіндік сыры бар. Алмада асқазанға пайдалы алма қышқылы бар. Алма қандағы қант мөлшерінің қалыптылығын сақтайды. Алманы тазалап жуып, қабығымен жеген дұрыс. Алма қабығын аршып тастамаңыз, себебі адам ағзасына керек ең пайдалы дәрумендер сонда орналасқан .
Алмұрт.

Алмұрт.

  • Алмұрт бұрыннан адам ағзасына пайдалы. Алмұрт глюкоза, фруктоза, сахароза, йод, мырыш, калий, пектин, минералды тұздарға және дәрумендерге бай. Алмұрт шырыны қант диабетіне және семіздікке қарсы диетада жақсы көмектеседі. Алмұртта макро және микро элементтер бар. Ол бас айналғанды, әлсірегенді, жүрек соғысын қалыптастыруды, сонымен қатар тәбет жоғалғанда жақсы көмектеседі. Ерін айналасында пайда болған жаралар, суықта тоңғақтық бәрі темірдің жетіспуінен болады. Ал калийдің жетіспеуінен ағзаның өсуі төмендейді, жүйке жүйесі бұзылады, ұйқы қашады. Сол үшін алмұрттың пайдасы өте зор.
  • Сонымен қатар, алмұрт асқазанда астық қорытылуын, зат айналымын жақсартып, бүйрек пен уырдың жұмысын қалыптандырады. Алмұрт кампоты шек жолдарының бұзылуының алдын алады. Қан аздықта әр күн сайын екі алмұрттан жеп тұру қажет. Алмұрт бронхиттен де емдейді. Ол үшін алмұрт шырынына бір қасық түймедақ езіндісін араластырып күніне үш рет жарты стаканнан ішу керек.
  • Алмұртты жеп болған соң артынша су ішуге және тамақтануға болмайды. Бір орта мөлшердегі алмұртта 10% аскорбин қышқылы бар. Алмұрт С дәруменіне бай болғандықтан, ол денедегі көгерген жерлерді, жаралады тез із қалдырмай кетіреді. Алмұртты ешқашан аш қарынға жеуге болмайды. Шығыс мақалдарында былай делінген: «Таңертеңгілік алма жүрекке нәр берер, ал таңертеңгілігі алмұрт жүрекке у берер »
Киви. Ол адам ағзасына пайдалы А дәруменін түзеді. А дәрумені көз қызметін жақсартып, көз қарашығын және жас қабығының жұмысын жақсартады. Бұл жемісте сонымен қатар С дәрумені де бар. С дәрумені күйзеліске қарсы ем болып табылады. Киви де минералды тұздар өте көп. Кивидің құрамы: Бір орта мөлшердегі кивидің құрамында: 75 млг С дәрумені, 0,3-0,4 гр май, 11 гр көміртегі, 1 гр ақуыз, 4 млгр натрий. Калориясы:46 Кивиді ет тағамдарында, балық тағамдарына қосуға болады. Бұл жеміс түрі өте көп жағдайда аллергия тудырады. Сондықтан оны аллергиясы бар
  • Киви.
  • Ол адам ағзасына пайдалы А дәруменін түзеді. А дәрумені көз қызметін жақсартып, көз қарашығын және жас қабығының жұмысын жақсартады.
  • Бұл жемісте сонымен қатар С дәрумені де бар. С дәрумені күйзеліске қарсы ем болып табылады. Киви де минералды тұздар өте көп.
  • Кивидің құрамы:
  • Бір орта мөлшердегі кивидің құрамында: 75 млг С дәрумені, 0,3-0,4 гр май, 11 гр көміртегі, 1 гр ақуыз, 4 млгр натрий. Калориясы:46
  • Кивиді ет тағамдарында, балық тағамдарына қосуға болады. Бұл жеміс түрі өте көп жағдайда аллергия тудырады. Сондықтан оны аллергиясы бар
  • Анар.
  • Анар жүрек жұмысын жақсартады. Ол іш өткенде, қан аздықта жақсы көмектеседі. Егер анар шырынын су және қантпен немесе сумен және балмен араластырып ішсе ол жеңіл әлсіздікте басатын сусын болып табылады. Сонымен қатар анар шырыны дем алу жолы мен қанды тазалайды. Анарды майлы тағаммен жесе тағамның қорылтуын тездетеді. Анар шырынын дәрумен ретінде қолданылады. Дәрумен ретінде ол тәбетті ашады, асқазан жұмысын қадағалайды. Анар сүйегі гормон жұмысын жақсартады.
  • Анар дизентерия, әлсіреген ағзаға, қан аздық, атеросклероз, тамақ ауруы, респиратро дерттеріне, демікпе, қышыма, өт жолдары және қант диабеті ауруларына пайдалы. Анар шырыны, әсіресе әншілердің дауысын қалыпты ұстап тұруына көмектеседі. Шөлді басып, безгек ауруы ұстағанда және қан қысымы кезінде пайдалы.
  • Кептірілген анар сүйегінің шәйі жүйке ауруының алдын алады.
  • Анар шырыны косметикалық тұрғыда да пайдаланылады. Ол бет терісінің майлы тұстарымен күреседі. Қайнатылған анар қабығының суы үнемі терлеп жүретін аяқты құрғатады. Сол сияқты, майлы шашты аптасына екі рет осы сумен шайып отырсаңыз, шашты бір қалыпқа келтіріп қатайтады және сау шаштардың өсуін тездетеді. Бірақ асқазаны ауыратын немесе гастрит ауруына шалдыққандар анар шырынын ішпегені жөн.
  • Ең бастысы анарды жас күйінде жеу керек. Бір жылда қанша күн болса, анарда сонша сүйек бар деген аңыз бар. Қытай ғалымдар анардың қант араластырылған сүйегі ер азаматтардың ағзасына пайдалы екенін дәлелдеген.
Апельсин. Апельсин А, В және С дәрумені өте бай. Ол қан тазалайды және бүкіл ағзаны қалыптандырады. Сонымен қатар ағзаға күш береді, тәбет ашады. Апельсин шырыны артериялық адам ағзасын зиянды қалдықтардан тазартып, жүрек талмасынан құтқарады. Апельсин іш ауруын емдейді және ағзаның әлсірегенін басады, қан аздықта көмектеседі. Апальсин гипертоникалық ауруларына, атеросклероз, бүйрек және семіздікті болдырмауға пайдалы. Апельсин шырынында қант, лимон қышқылы және органикалық тұздар бар. Ғалымдар апельсин шырынының қан айналымын жақсартып, асқазанның қабынуын болдырмайтынын дәлелдеге н . Сол үшін таңертең аш қарынға және кешкілік ұйқыға жатар алдында бір стақан апельсин шырынын ішу керек немесе бір апельсинді жеу керек.
  • Апельсин.
  • Апельсин А, В және С дәрумені өте бай. Ол қан тазалайды және бүкіл ағзаны қалыптандырады. Сонымен қатар ағзаға күш береді, тәбет ашады. Апельсин шырыны артериялық адам ағзасын зиянды қалдықтардан тазартып, жүрек талмасынан құтқарады.
  • Апельсин іш ауруын емдейді және ағзаның әлсірегенін басады, қан аздықта көмектеседі. Апальсин гипертоникалық ауруларына, атеросклероз, бүйрек және семіздікті болдырмауға пайдалы. Апельсин шырынында қант, лимон қышқылы және органикалық тұздар бар.
  • Ғалымдар апельсин шырынының қан айналымын жақсартып, асқазанның қабынуын болдырмайтынын дәлелдеге н . Сол үшін таңертең аш қарынға және кешкілік ұйқыға жатар алдында бір стақан апельсин шырынын ішу керек немесе бір апельсинді жеу керек.
Жүзім. Жүзім не үшін пайдалы ? Бір стакан жүзім шырыны күні бойы ағзаны сергек ұстауға және күйзеліске қарсы пайдалы. Жүзімде В және С дәрумендері бар. Жүзімде барлық химиялық элементтер бар. Олар: темір, кальций, калий, мырыш. Сонымен қатар ол адам ағзасынан артық заттарды шығарып, ойлау қабілетін жақсартады. Семіздікке қарсы пайдаланылады, себебі калорийясы аз.
  • Жүзім.
  • Жүзім не үшін пайдалы ? Бір стакан жүзім шырыны күні бойы ағзаны сергек ұстауға және күйзеліске қарсы пайдалы. Жүзімде В және С дәрумендері бар. Жүзімде барлық химиялық элементтер бар. Олар: темір, кальций, калий, мырыш. Сонымен қатар ол адам ағзасынан артық заттарды шығарып, ойлау қабілетін жақсартады. Семіздікке қарсы пайдаланылады, себебі калорийясы аз.
Шие. Шиеде калий өте көп болғандықтан ол жүрекке пайдалы. Қан аздықпен зардап шеккендер үшін де табылмас ем. Шие де анар сияқты дәрумендерге бай. Оны үнемі пайдаланып жүретін адамдардың жүрек жұмысы жақсарады, асқазандағы аурулар азайып, жүйке жүйесі қалыпқа келеді.
  • Шие.
  • Шиеде калий өте көп болғандықтан ол жүрекке пайдалы. Қан аздықпен зардап шеккендер үшін де табылмас ем. Шие де анар сияқты дәрумендерге бай. Оны үнемі пайдаланып жүретін адамдардың жүрек жұмысы жақсарады, асқазандағы аурулар азайып, жүйке жүйесі қалыпқа келеді.
Қарақат. Ағзаға С дәруменін көбейту үшін күніне немесе күнара 50 гр қара қарақат жеп тұруы қажет. Қарақатты дәрумендер жетіспегенде, тәбет тартпағандарға, жүрек ауырғанда бронхит немесе ларингитке, қан айналымына өте пайдалы. Қарақат шырыны шөлді басады, тәбетті ашады. Қара қарақат адам иммунитетін көтереді, түрлі аурулардың алдын алады. Қарақат С,В,Д,Р,К дәрумендеріне бай. Әлем ғалымдары қарақаттың ракка қарсы, жүрек ауруларына қарсы тұратынын зерттеген. Сонымен қатар адамның ойлау қабілетін, есте сақтау қабілетін жақсартады.
  • Қарақат.
  • Ағзаға С дәруменін көбейту үшін күніне немесе күнара 50 гр қара қарақат жеп тұруы қажет. Қарақатты дәрумендер жетіспегенде, тәбет тартпағандарға, жүрек ауырғанда бронхит немесе ларингитке, қан айналымына өте пайдалы. Қарақат шырыны шөлді басады, тәбетті ашады. Қара қарақат адам иммунитетін көтереді, түрлі аурулардың алдын алады. Қарақат С,В,Д,Р,К дәрумендеріне бай. Әлем ғалымдары қарақаттың ракка қарсы, жүрек ауруларына қарсы тұратынын зерттеген. Сонымен қатар адамның ойлау қабілетін, есте сақтау қабілетін жақсартады.
Жербүлдірген. Жербүлдірген жүрек ауруына табылмас ем. Қан аздыққа, сонымен қатар жүкті әйелдерге өте пайдалы. Жер бүлдіргеннен жасалған шырын асқазанның ойық жарасына, гастритке, бүйрекке жақсы көмектеседі.Ол зат алмасуын жақсартып, ағзадан холестерин мен улы заттарды шығарады. Жербүлдірген шырыны геморройға пайдалы.Аллергиясы бар адамдар жербүлдірген жеуде абай болған жөн
  • Жербүлдірген.
  • Жербүлдірген жүрек ауруына табылмас ем. Қан аздыққа, сонымен қатар жүкті әйелдерге өте пайдалы. Жер бүлдіргеннен жасалған шырын асқазанның ойық жарасына, гастритке, бүйрекке жақсы көмектеседі.Ол зат алмасуын жақсартып, ағзадан холестерин мен улы заттарды шығарады. Жербүлдірген шырыны геморройға пайдалы.Аллергиясы бар адамдар жербүлдірген жеуде абай болған жөн
Қияр. Қияр сығындысы шөлді қандырады және ойлау қабілетін жақсартады. Сонымен қатар, бас ауруын қойдырып, ағза уланғанда, жүрек айнығанда, бас айналғанда жақсы көмектеседі. Бетке шыққан қара дақтарды кетіруде қиярдың пайдасы зор. Қиярдың бір кесіндісі мен сүтті араластырып жарты сағатқа қойып, кейін онымен бетті сүртіп тұрса, бет тазаланып, қара дақтар біртіндеп кете бастайды.
  • Қияр.
  • Қияр сығындысы шөлді қандырады және ойлау қабілетін жақсартады. Сонымен қатар, бас ауруын қойдырып, ағза уланғанда, жүрек айнығанда, бас айналғанда жақсы көмектеседі. Бетке шыққан қара дақтарды кетіруде қиярдың пайдасы зор. Қиярдың бір кесіндісі мен сүтті араластырып жарты сағатқа қойып, кейін онымен бетті сүртіп тұрса, бет тазаланып, қара дақтар біртіндеп кете бастайды.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Мусилимова Сабира Толеубековна

Дата: 17.02.2015

Номер свидетельства: 174735


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства