Жануарларды? молды?ы жа?ынан ?аза?стан алды??ы ?атарлы мемілекеттерді? бірі. О?ушылар б??ан дейін де жор?алаушыларды? т?рлерімен таныс?ан. Ал б?л саба?тан о?ушылар ?аза?стан жерінде ж?не ?з ?лкелерінде мекендейтін кейбір жор?алаушыларды? тіршілігімен ж?не ерекшеліктерімен танысады.
О?ушылар?а саба?ты? та?ырыбы, ма?саты таныстырыл?аннан кейін екі ?ала?а «?абырша?тылар» мен «Тасба?алар» ?аласына т?рт аялдамамен саяхат?а шы?атыны жайлы ескертіледі. Б?л сапар «Эйр ?аза?стан» компаниясымен ?ша?ы ар?ылы ойша ж?зеге асырылады. «Эйр ?аза?стан» ба?ыты екі ?ала?а т?рт аялдамамен сапар шегетіні картадан ай?ын к?рініп т?рады.
О?ушылар бірінші «?абырша?тылар»?аласынан «Тасба?алар» ?аласына дейінгі аялдамалардан то?тап батбат, келес, далалы? тасба?а, батба?шыл тасба?а туралы ??гімелейді. ?р аялдамада ?аза?станда кездесетін жор?алаушыларды? биологиясы, тіршілік ерекшеліктері, жергілікті жердегі жор?алаушылар туралы на?тылы мысалдар мен деректер баяндалады. Жор?алаушылары ?ор?ау м?селесі де ?арастырылады.
Е? со?ында о?ушылар «Сараптама» аялдамасына то?тады. М?нда о?ушыларды? саяхаттан ал?ан білімі мен ?й тапсырмасына дайынды?тары тест т?рінде тексеріледі.
Просмотр содержимого документа
««?АЗА?СТАНДЫ МЕКЕНДЕЙТІН ЖОР?АЛАУШЫЛАР , ОЛАРДЫ ?ОР?АУ» ТА?ЫРЫБЫНДА САЯХАТ САБА? »
«ҚАЗАҚСТАНДЫ МЕКЕНДЕЙТІН ЖОРҒАЛАУШЫЛАР , ОЛАРДЫ ҚОРҒАУ»
ТАҚЫРЫБЫНДА САЯХАТ САБАҚ
Сабақтың мақсаты: а/ білімділік –оқушыларға елімізде,ауылымызда кездесетін жорғалаушылар түрлері олардың маңызы туралы түсінік беру. ә/дамыту –оқушылардың сабаққа белсенділігін арттыру қосымша материалдармен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. б/ тәрбиелік –табиғатты, жануарды қорғауға баулу, табиғатты сүйе білуге тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар.1.Экология.
2.География.
3.Әдебиет.
Сабақтың көрнекілігі : Қазақстанның қолдан сызылған картасы,Қазақстанның Қызыл кітабы, Интерактивті тақта арқылы сөз жұмбақтар, тесттер, суреттер, слайд арқылы көрсетеді.
Сабақтың барысы:
Саяхатқа дайындық кезеңі
Хабарлама жасаушы оқушылардың сөзі.
Мұғалімнің кіріспе сөзі
Сараптама бөлімі
Танымдық ойындар бөлімі
Оқушылардың білімін бағалау
І Саяхатты бастамас бұрын оқушылар мынадай сұрақтарға жауап береді.Сұрақтар интерактивті тақта арқылы экраннан көрінеді.
1.Класс неліктен жорғалаушылар деп аталған?
2.Жорғалаушылардың қосмекенділерден айырмашылығы неде?
3.Жорғалаушылардың адам өміріндегі маңызы?
4.Осы заманғы жорғалаушылардың қандай отрядтарын білесіздер?
5. Жыландардың қоректену ерекшелігі?
6.ҚР Қызыл кітапқа енген жорғалаушылар?
Жануарлардың молдығы жағынан Қазақстан алдыңғы қатарлы мемілекеттердің бірі. Оқушылар бұған дейін де жорғалаушылардың түрлерімен танысқан. Ал бұл сабақтан оқушылар Қазақстан жерінде және өз өлкелерінде мекендейтін кейбір жорғалаушылардың тіршілігімен және ерекшеліктерімен танысады.
Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты таныстырылғаннан кейін екі қалаға «Қабыршақтылар» мен «Тасбақалар» қаласына төрт аялдамамен саяхатқа шығатыны жайлы ескертіледі. Бұл сапар «Эйр Қазақстан» компаниясымен ұшағы арқылы ойша жұзеге асырылады. «Эйр Қазақстан» бағыты екі қалаға төрт аялдамамен сапар шегетіні картадан айқын көрініп тұрады.
Оқушылар бірінші «Қабыршақтылар»қаласынан «Тасбақалар» қаласына дейінгі аялдамалардан тоқтап батбат, келес, далалық тасбақа, батбақшыл тасбақа туралы әңгімелейді. Әр аялдамада Қазақстанда кездесетін жорғалаушылардың биологиясы, тіршілік ерекшеліктері, жергілікті жердегі жорғалаушылар туралы нақтылы мысалдар мен деректер баяндалады. Жорғалаушылары қорғау мәселесі де қарастырылады.
Ең соңында оқушылар «Сараптама» аялдамасына тоқтады. Мұнда оқушылардың саяхаттан алған білімі мен үй тапсырмасына дайындықтары тест түрінде тексеріледі.