Сабақтың мақсаты:Оқушыларды қатысымдық тілдесімге үйрету. Сабақтың міндеті: 1.Білімдік: оқушылардың модуль бойынша алған білімдерін қорытындылау, тексеру; 2.Дамытушылық: өз ойларын емін-еркін айтуға үйрету, сөздік қорларын молайту, қисынды ойлау қабілеттерін дамыту; 3.Тәрбиелік: Оқушыларды жануарларға қамқор бола білуге тәрбиелеу. | The major aim:to form and develop cognitive activity of student, perfect skills of talking, to be able to speak and discuss Objectives: 1. Educational: to develop and train lexical material in speech. 2.Developing: to develop skills of speaking, to enrich the vocabulary practicing it, to provide an opportunity of free speaking; 3. Bringing up: to respect our motherland, nature and like it. |
Көрнекілік құрал: проектор,ноутбук,оқулықтар, кәртішкелер | Equipment: , notebooks, textbooks, cards for work. |
Сабақтың барысы: І.Кіріспе 1.Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың тақырыбы:Жануарлар әлемі.Сәлемдесу. Мұғалім сабақты ойын түрінде өтілетіні жайлы хабарлайды.Алтын қақпаны ашу үшін 3 кезеңнен (қола,күміс,алтын) өту керектігі жайлы айтады. ІІ Тұсаукесер: Бірінші кезең «Қола қақпа» өту үшін өткен тақырыптар бойынша сөздерді еске алып тұсаукесерде көрсетілген суреттерді қазақша және ағылшынша атауларын атау керек. Берілген сөздермен сөз тіркесін, сөйлем құру керек. Келесі тапсырма «Жүгірпе диктант» Жұппен жұмыс III. Практика: Күміс қақпадан өту үшін сандарды сөйлету қажет.Берілген сандар бойынша мәтін құру Оқушыларды сабаққа ынталандыру үшін мұғалім сергіту сәтін өткізеді IV.Практика.БекітуОқушылар «Сүйікті жануарлар» тақырыбы бойынша диалог құрайды. Диалогта модуль бойынша өткен сөздерді пайдаланулары тиіс. \ V Рефлексия:Оқушылар жануарлардың қандай жақсы қасиеттерін өз бойларына алғылары келетіндігі жайлы айтулары керек Оқушылардың жұмысын бағалау.Сабақтан алған әсерлерімен бөлісу | Motion of lesson. I. Introductory stage. 1. Organizational moment. Introduction of the theme. Greeting with each other and guests. Teachers suggestto have lesson as a game - to open a golden gate, getting through three difficulties - bronze, silver and gold doors. II. Presentation: The teachers suggestto get through difficulties - to do tasks. To get through the bronze door is to do the next tasks – teachers show the pictures of the theme and asks to name them in Kazakh and English. Students reproduce words with support on pictures, make word combinations and sentences,refreshing them in their memory. Then write “running dictation” III. Practice: to get through the silver door is to do the next tasks – to name numbers, guess sounds and say, which animal it is. To inspire the children on further work, the teachercarries out physical exercises. IV. Production: to get through the gold door is to do the next task –to make a dialogue-to speak about pets, describing them. All these tasks are done and the teachers let the pupils open the golden gate. V. Reflection: make a repletion of the lessonis to speak about what you did, what you liked at the lesson and wished to do. At the end of the lesson, pupils say about their wishes – they want to be – the fastest as the tiger, the biggest as the elephant, the lightest as the bird and wish each other and guests happiness all the time. |