Просмотр содержимого документа
«"Welcome to Hobbyland"»
МУ «Отдел образования и по делам молодежи» администрации
МО «Оршанский муниципальный район»
МОУ «Оршанская средняя общеобразовательная школа»
Районный конкурс
«Учитель года- 2012»
WelcometoHobbyland
(Добро пожаловать в страну увлечений)
Конспект открытого урока
по английскому языку
Москвичева Наталья Вячеславовна,
учитель английского языка
Оршанка
14 марта 2012года
ПАСПОРТ
ОТКРЫТОГО УРОКА
Место проведения - МОУ «Оршанская средняя общеобразовательная школа»
Класс – 4а
Продолжительность урока – 45 минут
Предмет – английский язык
Тема: «Welcome to Hobbyland!»
Тип урока – урок формирование и совершенствование умений и навыков
Цель урока – формирование и совершенствование умений и навыков говорения, чтения, аудирования и письма по теме «Hobby».
Задачи урока :
Образовательные:
Активизировать лексику по теме и отработать произношение.
Совершенствовать умения диалогической речи.
Развивать навыки понимания речи, звучащей на английском языке, на слух.
Совершенствовать навыки чтения с извлечением основной информации, учить восстанавливать текст, вставляя пропущенные слова.
Совершенствовать навыки письма на английском языке.
Развивающие:
8.2.1.Развивать память, логическое мышление, внимание обучающихся.
8.2.2.Развивать творческие способности учащихся.
8.2.3. Развивать познавательную активность у детей.
Универсальные учебные действия (познавательные, регулятивные, коммуникативные):
Формировать умение извлекать информацию из прослушанного текста (П)
Формировать умение извлекать информацию из прочитанного текста (П)
Формировать умение пользоваться различными опорами: грамматическими схемами, речевыми образцами, ключевыми словами для построения собственных высказываний. (П)
Формировать умение составлять высказывание по аналогии. (П)
Формировать умение слушать и понимать других. (К)
Формировать умение работать в парах. (К)
Формировать умение отвечать на поставленные вопросы, оформлять свои мысли в устной форме. (К)
Формировать умение высказывать своё предположение на основе работы с учебным материалом. (Р)
3.3. Совершенствование навыков чтения с извлечением основной информации
и восстановлением текста
4. Подведение итогов
4.1. Домашнее задание
4.2. Рефлексия.
4.3. Выставление оценок.
.
Ход урока
1. Организационный момент.
1.1. Приветствие.
Good morning, children! Glad to see you! My name is Natalya Vyacheslavovna and today we’ll work together.
1.2. Ознакомление с целями и задачами урока
Children, we’ll have spring holidays in 10 days, you’ll have a lot of free time. What are you going to do? What do you like to do at your free time? What are we going to speak about?
Today we are welcome to one land. Let’s guess what kind of land is it. «Welcome to Hobbyland», translate it! I think you have already guessed, that we are speaking of different hobbies today. We’ll revise our words, read and listen and play at the lesson. (слайд 1)
2. Актуализация знаний по теме «Hobby».
Фонетическая зарядка. Работа со стихотворением.
Children, let me introduce Mag. Mag is 10 years old, she lives with her family in Hobbyland. And today she’ll be our guide (слайд 2).
Let’s look at the board and listen to a poem about Mag’s family. (слайд 3)
I like to draw at my free time,
My mother likes to cook,
My father likes to drive his car,
My sister – read a book.
My brother likes to ride his bike,
My cousin likes to swim,
My granny likes to watch TV,
My grandpa likes to dream.
-What hobbies are there in this poem? Translate it, please!
-Listen to me and repeat after me! Let’s try to tell the poem, using these pictures. (Дети рассказывают стих, опираясь на картинки на доске) (слайд 4)
Работа с лексикой по теме. (слайды 5- 17)
Children, tell me, what other hobbies you know. Let’s revise them, listen to me and repeat after me:
-to read books
-to listen to music
-to sing songs
-to draw pictures
-to take photos
-to watch TV
-to ride a bike
-to play chess
-to do sport
-to collect smth.
-to make toys
- to play computer games
- to dance
Now look at the board. You see the verbs, the nouns and the pictures. You are to
match them. (слайд 18)
Tell me, what you like to do at your free time and why. – Ответы детей: I like to…., because it’s (interesting, fun, great…)
Bingo- game. Let’s play Bingo! I’ll give you sheets of paper with pictures of different hobbies and I’ll name these hobbies- you are to cross the pictures. If all your pictures are crossed, you’ll say “Bingo” and you’ll be a winner.
3. Формирование и совершенствование умений и навыков по теме
3.1.Совершенствование навыков аудирования
-Mag wants to tell us about some other hobbies of her family. Let’s listen to her and tick the mentioned hobbies. ( Дети слушают аудиозапись и отмечают галочкой увлечения)
Let’s check it up. P1- come to the board and tick these words. Do you agree with him (her)? (слайд19)
And now listen once again and match members of her family with hobbies.
Let’s check it up. P2- come to the board and match. Do you agree with him (her)? (слайд 20)
Физкультминутка. Children, do you like to sing and dance? I like it very much too. Let’s have a rest and sing the song “If you are happy…”Do you know it?
(слайд 21)
3.2. Совершенствование умений диалогической речи. Составление диалогов по теме.
-Now look at the screen, read, translate the dialogue and put the sentences in the right order.
-Hi, Jane!
-Hello, Mag! What do you like to do at your free time?
-I like to draw pictures and listen to music. And you?
-I like to read books and make toys with my sister.
-Oh, it’s interesting. Let’s do it together!
-Well, let’s do. (слайд 22)
-And now make your own dialogues about your hobbies! (работа детей в парах, затем заслушиваем несколько пар)
3.3. Совершенствование навыков чтения.
- Open your workbooks at page 37 ex.1. Let’s read the letter from Mag’s friends and write down the missing words. And now answer “What do Mag’s friends like to do? – They like to do sport, to take photos, to ride a bike and to skate.
4. Подведениеитогов
4.1. Домашнее задание
- Your home task will be to write a letter about your family and your hobbies.
4.2. Рефлексия.
What did we do at the lesson?
1-read the poem
2-play «Bingo»
3- listen to Mag’s story
4- make up dialogues
4- work with text
What did you like to do? What was interesting for you?
-I liked to……..(ответы детей)
(I like to draw pictures, but I was short of time and I couldn’t draw flowers at it. Help me, please, to finish my picture. You have got 3 flowers at your desks. If you think you were very good at the lesson, you’ll stick a red flower, if your work was good – yellow , and if your work could be better – blue.) Комментирую результат.
4.3. Выставление оценок.
Thank you for the lesson. You may be free. Good bye.