"Welcom ty Sakha folklore". The olonkho "Nyurgun Bootur - The - Rapid"
"Welcom ty Sakha folklore". The olonkho "Nyurgun Bootur - The - Rapid"
Цель урока: внедрение якутского эпоса олонхо и осмысление структуры олонхо "Ньургун Боотур Стремительный" на уроках английского языка среди учащихся 9 класса, русскоязычного класса РС (Якутия).
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«"Welcom ty Sakha folklore". The olonkho "Nyurgun Bootur - The - Rapid"»
Сценарий урока на тему "Welcom ty Sakha folklore". The olonkho "Nyurgun
Bootur - The - Rapid" для учащихся 9 класса, русскоязычного класса РС
(Якутия).
Тема: "Welcom ty Sakha folklore". The olonkho" Nyurgun Bootur - The - Rapid"
Класс: 9
Цель урока: внедрение якутского эпоса олонхо и осмысление структуры олонхо "Ньургун Боотур Стремительный" на уроках английского языка среди учащихся 9 класса, русскоязычного класса РС (Якутия).
Задачи:
I. Образовательные:
1. Расширить кругозор по теме;
2. Реализовать межпредметные связи.
II. Познавательные:
1. Развитие лингво - культурной компетенции;
2. Активизация лексики и расширение словарного запаса по теме.
III. Воспитательные:
1. Поддерживать дух толерантности к фольклору якутского народа;
2. Воспитать умение внимательно слушать и слышать, уважать мнение других.
IV. Развивающие:
1. Развивать критическое мышление через чтение информационного текста;
2. Развивать коммуникативную и кооперативную компетенции.
Оборудование урока: проектор, ПК, раздаточный материал.
План урока:
I. Организационный момент.
II. Речевая зарядка.
III. Основная часть:
1. Введение новой лексики;
2. Вводная беседа;
3. Представление и защита презентаций.
4. Стадия осмысления. The creation the world.
5. Командная игра по теме.
IV. Итог урока.
Сценарий урока.
I. Организационный момент. (звучит аудиозапись олонхо "Ньургун Боотур Стремительный" в исполнении Г.Г. Колесова).
Teacher: Good morning, pupils. Sit down, please. (провожу опрос присутствующих и отсуствующих учащихся). O'k, let's start our lesson.
II. Речевая зарядка. (заранее на проекторе включен отрывок стихотворения "My favourite Sakha land")
Teachere: Look at the slide. Now, we shall read the poem "My favourite Sakha land".
Repead after me.
Rich in furs and feather,
Animals and fisher,
Natural resourcer,
I am fond of yuor nice rivers,
Beautiful fields; wild forests,
Honest, strong people of the North.
(учащиеся повторяют за мной, и так несколько раз).
III. Основная часть. (показываю следующий слайд, на котором написана новая лексика).
1. Введение новой лексики: (показываю следующий слайд, на котором написана новая лексика).
Teacher: Look at the slide. There are new words. We shall read and translater them.
Teacher: i'm sure that you know this olonkho. Do you like it? Is it an interesting composition for you? Why? (учащиеся отвечают).
Today's theme is "Welcom ty Sakha folklore". The olonkho" Nyurgun Bootur - The - Rapid". Today we are going to speak about Sakha folklore, especially about olonkho " Nyurgun
Bootur - The - Rapid". The olonkho is a ungue folk epic of the Sakha people. The olonkho " Nyurgun Bootur - The - Rapid" is like a gigantic symphony. All of its nine songs merge into one piece of harmonious music. It is impressive in its grandiose force of fiery passions
in the one - eyed cyclopes. The olonkho is performed by Olonkhohuts - olonkhosingers.
In the past people could listen to them all night long. Olonkhohuts were singers, legend -
tellers and improvisers. The longest olonkho is " Nyurgun Bootur - The - Rapid" by Platon
Alexeyevich Oyunsky. It takes more than a week to tell its more than 20 thousands lines.
Also there are many interesting names in the olonkho. For example, Aitalyn Kuo - Moon,
the Beauty, Tuyaaryma Kuo - Lark, the Beauty, Kyun Jirbine - The Sun Glimpse, Arsan Duolai
Toyon - Earth Belly, Uot - Uhutaaky - The Fire - Breathing, Kys - Kyskyidaan - The Yelping
Maiden, Yohyokh Kharyra - The Blood Clot, Yus Kyulyuk - Three Shadows, Kylaannaakh Kuo - Beautiful Maiden.
3. Представление и защита презентаций.
(Заранее до проведения урока я разделяю учащихся на 3 группы, даю задание: прочитать
I часть олонхо "Ньургун Боотур Стремительный", используя программу Microsoft Power
Point сделать презентацию в виде схемы, о том как они воспринимают строение земли олонхо).
Teacher: O'k, now you shall represent your works. Are you ready?
Group № 1 come to the blackboard, show and tell us your work about the creation of the world
olonkho. What does mean your presentation? What did you use to express your attitude in the presentation?
(И так спрашиваю остальные группы, все защищают и отвечают на вопросы. По качеству их работы ставлю соответствующие баллы. Оцениваю по 5 бальной шкале)
4. стадия осмысления. The Creation of the world. (включаются слайды с рисунками из отрывка олонхо и текст "The Creation of the world")
Teacher: We will continue speaking about contents of olonkho. A long time ago, at the time of the olonkho, there was a severe fight amongst the bukhatyrs - the strong men with blood that
can't be shed, flesh that can't be cut, indestructible bile and an immortal spirit. The bukhatyr's
fight resulted in the division of the world into four parts. The deities went up the eastern sky,
the monsters (the abaahys) went down the southern, northern and western skies.
So, into how many parts has the world?
Who lives in the eastern (in the southern, northern and western) sky?
Now, please, describe every part of the world.
O'k, we shall compare your describes about the parts of the world with real. Listen to me very
attentively. The East Sky is full of the light from the deities. This sky is lifted on the blessing
and gives people the skills to live and the power to organize their civilization. The other three
skies are considered deceptive. They are not clearly visible. The East and South Sky hangs on
deceptive clous. The Noth Sky hangs down to the Lower world; it is a deceptive sky, full of
dampness and disease. The West sky is at the bottom of the Lower world The Sakha people
distinguish tangible and intangible objects. The tangible things are the sky, the earth and the
stars, but they are small parts of the invisible world and their outside (external) forms. The
above - mentioned four skies look like the visible, real skies, but at the same time they are
invisible and represent the inner world of man and his changeable, flexible, tender stater of
mind.
5. Командная игра по теме.
Что бы закрепить то, что узнали сегодня, мы закрепим командной игрой.
Состав группы останется по прежднему.
Are you ready?
O'k, let's start out competition.
(показываю слайды с заданиями)
Первое задание найдите соответствие между именами героев олонхо, например, Ффт Alakhchyn Khotun - a spirit of the earth. So, look at the presentiation (показываю слайд с заданием) please, choose the correct form.
1. Aitalyn Kuo a. Lark, the Beauty
2. Tuyaaryma Kuo b. Moon, the Beauty
3. Kyun Jirbine c. Earth Belly
4. Arsan Duolai Toyon d. The Fire - Breathing
5. Uot - Uhutaaky e. The Sun Glimpse
6. Kys - Kyskyidaan f. The Blood Clot
7. Yohyokh Kharyra g. The Yelping Maiden
8. Yus Kyulyuk h. Beautiful Maiden
9. Kylaannaakh Kuo i. Three Shadows
Key:
1-b 2-a 3-e 4-c 5-d 6-g 7-f 8-i 9-h
(по количеству правильных ответов команда получает соответствующие очки)
Please, let's listen next task (показываю следующий слайд с заданием):
A long time ago the Middle World was covered/covering with water. The Great White Deity
asked/asks a raven to gather some soil from under the water. The raven did as he was told. He
dived/diving, scooped/scooping up some soil in his beak, and returned with it. The White Deity
then blessed the soil to become longer, wiber and bigger. The result was the creation of earth,
or the Middle World, later surrounded/surrounds by water from all four sides. Since it was in the
centre of four invusible skies, it became the place where the everlasting endless struggle between
light and dark, and good and evil, has taker/took place.
(по количеству правильных ответов команда получает соответствующие очки)
Teacher: И последнее задание: ролевая игра. Я раздам вам отрывки олонхо и ваша задача показать этот отрывок. На подготовку я даю вам 15 минут. (В это время показываю рисунки с изображением олонхо, по истечению минуты учащиеся показывают инсценировки. По качеству исполнения и артистичности учащихся ставятся соответствующие баллы.)
IV. Итог урока.
(подвожу итог командной игры, награждаю грамотами и поощрительными призами)
Teacher: The topic of our conversation today was very interesting. We have spoken much about the structure of olonkho and the main heroes. Also, we have discussed adout the creation of the world olonkho.
I'd like to thank you for your good work at the lesson. I give excellent marks to..., good - to.... I wish you be healthy and wealthy.