Оқулық:  English 2
     Сыныбы: 2  г
     Сабақтың тақырыбы: We don’t play football in the bedroom
     Сабақтың көрнекілігі: Плакаттар, бағалау карточкалары, түрлі-түсті суреттер,фонетикалық жаттығуларға байланысты суреттер
     Сабақтың мақсаты: 
 Білімділік мақсаты: Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіру, жаңа сөздерді меңгертіп соған байланысты жаттығулар орындату.
 Дамытушылық мақсаты: Оқушыларға жаттығулар орындату арқылы білімін дамыту, оқушылардың танымын кеңейту.
 Тәрбиелік мақсаты: Оқушылардың грамматикалық дамуын қамтамасыз ету, есте сақтау қабілетін дамытып, ағылшын тіліне деген сүйіспеншілігін арттыру.
I.    Ұйымдастыру бөлімі.
 -Good afternoon boys and girls!
 - …………….
 -Sit down!
 -Who is on duty today?
 -....
 -Who is absent?
 -…………….
 -What date is it today?
 -………………
 -And what day is it today?
 -…………………
 -Thank you, sit down!
II.    Фонетикалық жаттығу
 Let’s begin our today’s phonetic drill, all together look at the blackboard this is a phonetic drill and the sound W.
 The letter W gives the sound [ ‘dʌblju:]
 Let’s do our phonetic drill, at first I’ll read only listen to me!
Ww [‘dʌblju:]
 Why do you cry, Willy? Why do you cry?
 Why, Willy? Why, Willy? Why?
-All together repeat with me!
 -……………………………….
 - All together repeat after me!
 -……………………………….
III. Өткен сабақты жаңа сабақпен байланыстыру.
IV. Сергіту сәті.
-Now let’s rest, stand up all together! (video)
Head, Shoulders, Knees and Toes
 Knees and Toes
 Head, Shoulders, Knees and Toes
 Knees and Toes
 And eyes, and ears, and mouth, and nose
 Head, Shoulders, Knees and Toes
 Knees and Toes
 V.    Жаңа сөздермен таныстыру.
 Kitchen- [‘kiʧin]-  ас бөлме
  
 bathroom –[‘ba:Ɵru:m] –жуынатын бөлме
  
    living room– [‘livinŋrʊm] –қонақ бөлме
  
 bedroom – [‘bedrʊm] – жатын бөлме
  
 -Ok,pupils  answer my questions
 -What is this?
 -What is the Kazakh for?
 -What is the English for?
 -And, who wants to read these words? Yes, please
 -Ok, repeat after me all together
 -Ok, repeat with me all together
 -Open your copybook, and write down of these words.
VI.    Жаттығумен жұмыс
 Ex:1p88  Pupils  book
 Listen, point and repeat.
Ex: 2 p 88 Listen and tic
Ex:4p 89 Listen, point and repeat.
Kitchen living room
bathroom bedroom
Remember!
 Ex:5p 89   Write: don’t / doesn’t
 1.    I  don’t  play football in the bedroom.
 2.    We           play with bubbles in the kitchen.
 3.    She          play chess in the bathroom.
 4.    He           play sleep in the living room.
 5.    It             sleep in the box.
 6.    They       eat in the living room.
 Ex:6p 90 Listen and circle
 My family’s rules
 We don’t eat
 In the living room/ in the kitchen
 My brother doesn’t play football
 In the bedroom/ in the bathroom
 My sister doesn’t play chess
 In the bathroom / in the bedroom
 My dog doesn’t sleep
 In the kitchen/ in the living room
 My mum doesn’t dance
 In the bathroom / in the kitchen
 I do my homework
 In the bathroom/ in the room
 VII.    Үйге тапсырма беру. Түсіндіру
 Ex:7 p 91 Listen and sing
VIII.    Бағалау
 -I’ll give your mark
 -Your mark is exellent
 -Your mark is good
 IX.    Қорытынды
 -Everybody stand up!The lesson is over.Good bye!
               Қосымша тапсырма. Puzzle
 1.    Жүзім                                Виноград                                 Grapes      
 2.    Қызанақ                            Пoмидор                                  Tomoto
 3.    Ананас                              Ананас                                     Pineapple
 4.    Шабдалы                          Абрикос                                   Peace
 5.    Банан                                Банан                                        Banana
 6.    Қарбыз                             Арбуз                                       Watermelon
 7.    Пияз                                 Лук                                            Onion
 8.    Құлпынай                        Клубника                                  Strawberry












 [ʧ]
 [ʧ] 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
  Kitchen
 Kitchen   living room
 living room bathroom
bathroom   bedroom
bedroom

 
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
         
	 
     
                                     
                                     
                                     
                                    