Нетрадиционный урок-турнир по обобщению изученного материала по теме "Еда" в 8 классе раздел 3 автор Л.М.Лапицкая.В уроке принимали учащиеся двух групп.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Вritish and Belarusian cuisine»
План-конспект нетрадиционного урока турнира в 8 «В» классе
Учитель: Тяглик Н.П., Плиско И.И.
ГУО «СШ №16 г. Борисова»
Тема: Еда
Коммуникативная ситуация: Кухня в Великобритании и в Беларуси.
Цель: создание условий для формирования коммуникативной компетенции в рамках изучаемой темы.
Задачи: систематизировать изученную лексику по данной теме, развивать навыки диалогической и монологической речи с использованием фраз по теме «Еда», навыки чтения и восприятия речи на слух, грамматические навыки говорения; развивать культуру речи; творческую активность, воспитывать культуру правильного питания. Тип урока: урок комплексного применения знаний, умений, навыков.
Применяемые формы деятельности: фронтальная, групповая.
Методы обучения: коммуникативный, интерактивный.
Оборудование: картинки с видами пищи, записи на доске, карточки с упражнением для групповой работы, ноутбук, презентация.
Ход урока
Этапы
урока
Задачи
этапа
Содержание урока
Режим
работы
время
Примечание
Учитель
Учащиеся
I. Начало урока
1.Оргмомент
2.Целеполaгание
II. Основная часть 1.Речевая зарядка
2.Сategory 1 «Proverbs»
Сategory 2 «Riddles»
Сategory 3 «Сontainers and quantities»
Сategory 4 «Menu sections»
Динамическая пауза
Сategory 5 «Сooking verbs»
Сategory 6 «Recipies»
Сategory 7 «At the restaurant»
Сategory 8 «The best cuisine/food»
III. Заключительная часть а) Рефлексия b) Домашнее задание c) Постановка отметок за урок
Введение в тему урока, снятие психоэмо-
ционального
напряжения.
Постановка целей и задач
Активизация употребления в речи лексических единиц.
Обобщение и систематизация изучаемого материала Создание условий для совершенствования лексических навыков через чтение и восприятие и понимание речи на слух
Снятие психо-эмоционального напряжения
Получение информации по теме, создание условий для совершенствования лексических навыков
Развитие монологических навыков говорения
Совершенствова-ние
навыков говорения Развитие аналитических навыков, развитие навыков к обобщению,умозаключению Формирование у учащихся способностей анализировать и делать выводы. Оценка активности и работы на уроке.
Good morning, children! I am glad to see you today at our lesson. Are you ready? How are you? I hope you are OK.
Children! Look at the pictures. What can you see? Who can guess the theme of our lesson?
-What is our theme ? OK. It is food in Great Britain and in Belarus.
Т: Now let’s answer the questions using your knowledge about British and Belarusian cuisine. Today we’ll revise information about different cuisines. We’ll do different tasks, play games and have competitions. We are going to work in two teams. Choose a card and take your place according to the picture. Think of the names for the teams and choose the captains. Captains, introduce your team and yourselves. Your tasks will be connected with categories and you will get points for right answers. We’ll announce the results after your tasks. Let’s start.
Т: I will give you shirts of paper with proverbs, you will find Russian equivalents. You will get 3 minutes for this task. Let’s check. Read your proverbs and translate. Now your results…
T: Now it is time for riddles. I read them in turn to your teams and you guess. What are the results of two previous competitions?
T: Children, we keep food in different containers. Look at the screen and guess them in turn. What are the results of the competition?
T: I see you know words very well, now show us, please, how well you know dishes of different countries. We’ll give you lists of Belarusian and British dishes and your task is to match them to the sections. Your time is 2 minutes. What are the results of the competition?
Now let’s have a rest. For the rest you will get points too. On the board you can see two snakes. Only one student should go and find the word and then others do it in turn .Devide them into words and be the fastest. The fastest team gets more points. What are the results of the competition?
T: I see you know a lot of dishes and now we’ll find how well you can cook. Look at the screen and guess cooking verbs in turn. What are the results of the competition?
T: Your next task is to reorder instructions in the recipies of Belarusian and British dishes. You have the recipe for draniki and banana bread. Which team is the fastest? Your time is 2 minutes.
We see you can cook very well, but you can have meal not only at home but also at other places. What other places do you know? Imagine, that you are at the restaurants of Belarusian and British cuisines. Fill in the gaps with necessary phrases and act out. Your time is 2 minutes. What are the results of these 2 competitions?
OK. And now we’ll have our last competition. Prove, that your cuisine is the best. Choose the right positive adjectives to describe it.
Now your results, what team is the winner?
Аt the lesson you read and spoke about different British and Belarusian food. Express your mood, using phrases on the shirt of paper and tick smiles on the boar expressing your mood. Your homework will be to write a letter to your foreign friends about your cuisines(8-12 sentences)
Now your marks…You got a nine because your work was…
Учащиеся приветствуют учителя.
Учащиеся называют блюда и тему урока (приложение 1)
Учащиеся отвечают на вопросы по теме «Еда» (приложение 2)
Учащиеся вытягивают карточки с изображением белорусского и британского флага и занимают свои места, выбирают капитанов команд
Учащиеся работают в командах (приложение 4)
Учащиеся отгадывают загадки (приложение 5)
Учащиеся по очереди называют ёмкости (приложение 6)
Учащиеся вносят слова в таблицу (приложение 7)
Учащиеся как можно быстрее пытаются поделить змейку на слова (приложение 8)
Учащиеся по очереди отгадывают глаголы (приложение 9)
Учащиеся составляют рецепты, расставляя действия в правильном порядке, и зачитывают свои рецепты (приложение 10)
Учащиеся составляют диалоги, вставляя пропущенные фразы(приложение 11)
Учащиеся по очереди строят предложения, чтобы доказать, что их кухня наилучшая (приложение 12)
Учащиеся делятся своими впечатлениями об уроке, наклеивают смайлики на доску (приложение 13)
Учитель-класс
Учитель- класс
Учитель-класс
Учитель- класс
Ученик 1- ученик 2
Учитель-класс
Учитель - ученик
Ученик1- Ученик2-класс
Ученик-класс
Учитель - ученик
Ученик-класс
Ученик1- Ученик2
Ученик-ученик
Ученик- класс
1
2
2
1
4
5
3
5
2
З
4
4
4
5
Картинки с изображением видов еды на доске
Учитель задает вопросы
Капитан представляет себя и команду
Учащиеся зачитывают английский и русский вариант
Учитель объявляет результаты первых двух конкурсов
Презентация «Containers and quantities»
Учащиеся получают карточки с заданием
Змейка из слов записана на доске
Презентация «Cooking verbs»
Предложения написаны на карточках
Диалог на карточках
Каждый учащийся команды строит предложение.
Учащиеся работают с карточками.
Учитель оценивает работу каждого учащегося на уроке и комментирует выставленную отметку.
Приложение 1
Bangers and mash, roast chicken, beans, black pudding draniki, machanka, kasha, milk
Приложение 2 Questions: What is the first meal of the day? What do people have for breakfast in GB? What do people have for breakfast in Belarus? What other meals a day do you know? What do people have for lunch in GB and in Belarus? What do people have for dinner in GB and in Belarus?
Приложение 3
Приложение 4 Proverbs All bread is not baked in one oven. An apple a day keeps a doctor away. Appetite comes with eating. Half a loaf is better than no bread. He that would eat the fruit must climb the tree. He who would catch fish must not mind getting wet. Hunger is the best sauce. Live not to eat, but eat to live. Man doesn’t live by bread alone. Never fry a fish till it’s caught. One man’s meat is another man’s poison. The way to a man’s heart is through his stomach. Too many cooks spoil the broth. You can’t make an omelette without breaking eggs. Много есть-не велика честь. Лес рубят-щепки летят. Лук-от семи недуг. Без труда не вытащишь и рыбку из пруда. Путь к сердцу мужчины лежит через его желудок. Не следует всех стричь под одну гребенку. Голод-лучший повар. Не дели шкуру неубитого медведя. Не хлебом единым жив человек. У семи нянек дитя без глазу. Что полезно одному, то другому вредно. Аппетит приходит во время еды. Любишь кататься, люби и саночки возить. Лучше мало, чем совсем ничего.
Приложение 5 Riddles 1) Clean, but not water, white, but not snow, sweet, but not ice-cream. What is it? 2) It’s white outside, yellow inside. We have it from chicken. 3) You smile when you name it. Mice like it very much. 4) It’s round, with sausage, tomato and cheese on top. 5) I grow in the woods, on a pizza or a salad I’m a delight, but I can be dangerous. 6) It’s very red and sweet and It’s very good to eat. 7) A golden girl sits in the darkness, but her hair hands outside in the sunlight. Do you know her? 8) There’s a green house, inside it there’s a white house, inside it there’s a red house, inside it there are lots of babies.
Приложение 6 a cup, a bowl, a bar, a bottle, a carton, a jar, a can, a glass, a loaf, a slice, a jug, a box, a sack, a tube, a pocket, a piece
Приложение 7
1)Roast Beef, Cottage Pie, Bangers and Mash, Yorkshire Pudding, Fish and Chips, Black Pudding, Bacon, gravy, pork chop,biscuit,jam,apple pie,tomato salad,fruit salad,chocolate cocktail,green salad
Chicken salad fish vegetables chocolate pizza tomato cucumber juice rice coffee sugar cake. Coffee butter crisps chocolate sausage cucumber tomato pepper bread cheese salt banana water. Приложение 9 spread,slice,add,mix,cut,stir,pour,dip,chop,beat,peel,tear off,squeeze,stir-fry,put,fry
Приложение 10
At the restaurant Waiter: -Hello, can I help you? Visitor: ___________________ Waiter: Ok! Menu, please! Visitor: _________________ Waiter: I don`t know what I cаn recommend you because everything is tasty Visitor: ________________ Waiter: Sorry, have you chosen everything? Visitor: _______________ Waiter Yes, please. Here you are. What else? Visitor: ______________ Waiter: Your check, please! Visitor: _________________ Waiter: Ok! Bye-bye!
1 Keep the change, please, say hello to your cooker! Bye! 2 No, thanks. Check, please. 3 Hello, I would like to sit near the window. 4 I can`t choose. Just a minute. 5 Thank you. What do you recommend me to eat because I`m very hungry! 6 Please, bring me one portion of roast beef, fried potato and a glass of cherry juice.
At the restaurant Waiter: -Hello, can I help you? Visitor: ___________________ Waiter: Ok! Menu, please! Visitor: _________________ Waiter: I don`t know what I cаn recommend you because everything is tasty Visitor: ________________ Waiter: Sorry, have you chosen everything? Visitor: _______________ Waiter Yes, please. Here you are. What else? Visitor: ______________ Waiter: Your check, please! Visitor: _________________ Waiter: Ok! Bye-bye!
1 Keep the change, please, say hello to your cooker! Bye! 2 No, thanks. Check, please. 3 Hello, I would like to sit near the window. 4 I can`t choose. Just a minute. 5 Thank you. What do you recommend me to eat because I`m very hungry! 6 Please, bring me a bowl of borscht, draniki with sour-cream and a glass of orange juice.
Приложение 11 Classic omelet Ingredients: egg – 2 pieces milk – 125 ml; salt – 0.5 of a teaspoon; vegetable oil for frying.
Directions
---eggs in a bowl, --- milk into it little by little, ----- some salt. ---some vegetable oil on a frying pan and accurately turn the pan so that the oil will ---all over the surface. Make it hot and pour the egg-and-milk blend. Spread it evenly over the pan. --the omelet for 2 minutes at each side. Serve hot.
Stir, fry ,pour, pour, add, spread
Omelet with cheese and greens Ingredients: egg – 2 pieces; milk – 125 ml; hard cheese – 50 grammes; greens; salt; butter – 20 grammes.
Directions
---up eggs and milk .It must be a bit frothed. Half of milk can be replaced with clean water, it will make the omelet lighter. ---the cheese with a large-hole grater.--- the greens very small with a sharp knife. ---the filling with the blend. Melt the butter on a frying pan, warm up and the --- omelet mass. Time for frying of each side – 4 minutes. --- hot. Bon appetit!