kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок-обобщение по теме "Мир развлечений" по УМК Spotlight 7 Авторы: Ваулина Ю.Е., Дули Д., Подоляко О.Е., Эванс В.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Данный урок разработан мной с целью мониторинга знаний полученных в процессе изучения темы.Учащиеся являются полноправными участниками наряду с учителем в оценке качества своих знаний.Мониторинг знаний проводится по основным видам речевой деятельности:чтении, аудировании,диалогической речи и грамматики.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок-обобщение по теме "Мир развлечений" по УМК Spotlight 7 Авторы: Ваулина Ю.Е., Дули Д., Подоляко О.Е., Эванс В. »

Урок-обобщение по теме "Мир развлечений" по УМК Spotlight 7

Авторы: Ваулина Ю.Е., Дули Д., Подоляко О.Е., Эванс В.

Выполнила: Казакова Т.С.

учитель высшей квалификационной категории МОУ "Лицей г.Козьмодемьянска"

План-конспект

Цель: закрепить знание лексического и грамматического материала по теме.

Задачи:

Практические:

  1. развивать у учащихся навыки связной и грамотной устной речи;

  2. отрабатывать знание лексического материала в устной и письменной речи;

  3. совершенствовать грамматические навыки учащихся;

Образовательные:

  1. обобщить и закрепить знания учащихся по теме;

  2. повысить уровень образованности;

  3. расширить активный словарный запас учащихся;

Воспитательные:

  1. воспитывать интерес к иностранному языку;

  2. побуждать желание дальнейшего изучения иностранного языка;

  3. воспитывать культуру общения на уроке;

Развивающие:

  1. активизировать речемыслительную деятельность учащихся;

  2. развивать память, речь, мышление, творческую активность;

  3. развивать самостоятельность;

  4. развивать умение работать в коллективе.

Оборудование:

  1. раздаточный материал (карточки с примерами)

  2. использование ИКТ

  3. аудиозапись

План урока

I. Организационный момент

II. Постановка целей и задач урока

III. Обобщение и систематизация знаний

IV. Применений знаний и умений в новой ситуации

V. Контроль усвоения, обсуждение допущенный ошибок

VI.Рефлексия

VII. Заключительный этап

I. Организационный этап

T:Good morning, children. I am glad to see you. Sit down please.

1.Речевая зарядка:

Who is on duty today?

Who is absent today?

What is the date today?

What is the weather like today?

2.Фонетическая зарядка:

Let`s read the proverb: " Time and tide wait for no man".

There are three translations of it. Choose the best one please.

1)Делу-время, потехе-час.

2)Время не ждет.

3)Время-деньги.

II. Постановка целей и задач урока

Let`s work hard. Today we are going to revise our topic "Having fun". We are to read and listen to the texts. Then, we will make up some dialogues, revise and check the usage of Perfect tense. Don`t forget to put your marks into the mark cards.

Listening

Reading

Speaking

Grammar

Writing








III. Обобщение и систематизация знаний

1) Развитие навыков аудирования

Вы услышите четыре коротких диалога, обозначенных A,B,C,D. Определите, где происходит каждый из этих диалогов. Используйте каждое место действия из списка (1-5) только один раз. В списке 1-5 есть одно лишнее место действия. Вы услышите запись дважды. Занесите свои ответы в таблицу.

1.At the theatre

2.In the cinema

3.At school

4.In the tram

5.At the university

Dialogue A

- Could you please pass me popcorn?

- Here it is.

- Thank you! Oh, I love popcorn!

- Please be quiet! We`re not at home.

- But the film hasn`t started yet.

Dialogue B

- Hey! Have you got that book the professor told us about at the last lecture?

- Yes. Why?

- I thought I could borrow it for a week or so.

- Not until you return that book I gave you in April.

Dialogue C

- Have you done your homework?

- No, I totally forgot about it! Hope the teacher won`t ask me. What about you?

- I`ve written the composition, but haven`t learned the poem.

Dialogue D

- Isn`t that singer amazing? I adore her voice, it is so beautiful!

- Well, the performance itself is breathtaking, and yes, this singer is a real star!

- I think it is the best opera I`ve seen in ages!

- We should go to the theatre more often!

Key:2,5,3,1

2) Развитие навыков чтения. Чтение текста с извлечением основного содержания.

T: You are to read the texts and guess what these attractions are. Work in pairs. (карточки с текстами на английском языке). First of all, let`s revise the most famous attractions in the world.

  1. Lego land in California

  2. Tobu World Square in Japan

  3. the Taj Mahal

  4. the Colosseum

  5. the Great Wall of China

  6. London Bridge

  7. Disneyland in France

  8. The Tower of London

  9. Red Square

  10. The Tretyakov Gallery

  11. Stone Hedge

1)It is a white marble mausoleum located in Agra, India. It was built by Mughal emperor Shah Jahan in memory of his third wife, Mumtaz Mahal. The(..........l) is widely recognized as "the jewel of Muslim art in India and one of the universally admired masterpieces of the world's heritage". It can be called the Eighth Wonder of the Modern World

2)It is the biggest object ever made by humans. It stretches across mountains, deserts and grasslands for over 6,000 kilometers. The ancient Chinese built it to keep invaders from the west out of their country. Today tourists from all over the world come and see it.

3) It is an entertainment resort in Marne-la-Vallée, a new town located 32 km east of the centre of Paris, and is the most visited attraction in all of France and Europe. It is very popular among children. Here, you can meet a lot of heroes from your favourite cartoons.

4) It is one of the famous and the well known picture galleries in the country and all over the world. Already more than 55 thousand works are kept there. The gallery's history starts in 1856 when the Moscow merchant acquired works by Russian artists of his day with the aim of creating a collection, which might later grow into a museum of national art.

5) It is a prehistoric monument located in Wiltshire, England, about 2 miles west of Amesbury and 8 miles (13 km) north of Salisbury. One of the most famous sites in the world, it is the remains of a ring of standing stones set within earthworks. It is in the middle of the most dense complex of Neolithic and Bronze Age monuments in England, including several hundred burial mounds.

IV. Применение знаний и умений в новой ситуации

1. Развитие навыков диалогической речи.

You have read texts about interesting places to see. Now, let`s make up some dialogues. In pairs discuss your future plans for summer. There are some expressions to use:

Where are you going?

Do you fancy coming with me?

Yes, I`d love to!

You are so lucky!

Have you planned your summer holiday yet?

Would you like to...?

Thanks! Great idea!

V. Контроль усвоения Present Perfect tense.

T: We can`t "having fun" without grammar. Lets revise Present Perfect tense.

1) formation: have\has +V3

2) указатели времени, употребляемые с Present Perfect

already so far recently

yet today for ages

just this week\month\etc. since

ever how long for

never lately



You have a short test:

Put the right form of Present Perfect tense:

1)I know who your boss is. I (work) for him.

2)Look! Somebody already (break) the tree.

3)Mary (go) to Moscow, but she’ll be back next Monday at the latest.

4)Andy is in hospital now. He (have) a bad crash.

5)Jane is crying. She (hurt) her knee.

Complete the sentences. Use for or since.

6)I've lived in Washington _____ 1997.

7)Ben has studied English _____ three years.

8)They haven't visited their grandparents _____ months.

9)Julie's ill. She's been in bed _____ Tuesday.

10)My dad has had his new car_____ 2012

11)It's been ten years_____ we moved to Oxford.

Keys:1)have worked 2)has already broken 3)has gone 4)has had 5)has hurt

6)since 7)for 8)for 9)since 10)since 11)since

VI. Рефлексия (подведение итогов занятия)

You have worked hard. You have learnt to use Present Perfect tense, to make up dialogues, to read and to listen to the texts. Your marks are..

VII. Конец урока. Домашнее задание.

Список литературы:Боброва Н.А.Английский язык ГИА.Издательство"Лицей",2012

en.wikipedia.org›Taj Mahal

enenjoyfrance.com›…disneyland…in…in…2005-08-07

.wikipedia.org›Great Wall of China

een.wikipedia.org›Tretyakov Gallery

n.wikipedia.org›Stoneheng

7



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Казакова Татьяна Сергеевна

Дата: 11.01.2015

Номер свидетельства: 153321


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства