kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок английского языка по теме «Forever Borsch”

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок английского языка по теме «Forever Borsch

По учебнику английского языка Up@Up для 10 класса под редакцией В.Г.Тимофеева

Сабирова  Лилия Идрисовна  преподаватель английского языка

Цели урока:

  • Познавательный аспект- создание условий для студентов  для совершенствования речевого лексического навыка на слуховой и зрительной основе; выработка ЗУНов в области устной и письменной речи по теме;
  • Развивающий аспект- развитие творческих способностей учащихся, способности к сравнению и сопоставлению полученных знаний, способности логически излагать;
  • Воспитательный аспект- формирование интереса учащихся к предмету развитие кругозора по теме.
  • Учебный аспект- развитие речевых умений, развитие умения сотрудничать;

Задачи урока:

  • Совершенствование речевых умений по теме;
  • Совершенствование умений аудировать с целью извлечения необходимой информации;
  • Обобщение и систематизация полученных знаний.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок английского языка по теме «Forever Borsch” »

Урок английского языка по теме «Forever Borsch

По учебнику английского языка Up@Up для 10 класса под редакцией В.Г.Тимофеева


Сабирова Лилия Идрисовна преподаватель английского языка

Цели урока:

  • Познавательный аспект- создание условий для студентов для совершенствования речевого лексического навыка на слуховой и зрительной основе; выработка ЗУНов в области устной и письменной речи по теме;

  • Развивающий аспект- развитие творческих способностей учащихся, способности к сравнению и сопоставлению полученных знаний, способности логически излагать;

  • Воспитательный аспект- формирование интереса учащихся к предмету развитие кругозора по теме.

  • Учебный аспект- развитие речевых умений, развитие умения сотрудничать;


Задачи урока:

  • Совершенствование речевых умений по теме;

  • Совершенствование умений аудировать с целью извлечения необходимой информации;

  • Обобщение и систематизация полученных знаний.


Оборудование:

  • учебник,

  • картинки с изображением продуктов,

  • карточки со звуками,

  • ТСО (компьютер, магнитофон, мультимедийный проектор для демонстрации слайдов в программе Power Paint).

Ход урока

1. Организационный момент.

– Good morning, boys and girls!

I am glad to see you.

How are you? (I am fine, thank you. And you?)

Who is on duty today?

Who is absent today?

What day is it today?

It's time to say “Hello”

And start our lesson.

– Today we shall learn the new words on the topic “Food” (sweet things) and find out what you like and don't like to eat.


2. Фонетическая зарядка.

– Let's train our tongues.

  1. Big, pint, kitchen, fish, milk, chicken.

(ᴂ) apple, snack, table, lamb, ham, and.

(ai) ripe, spicy, ice, fry, white, wine, pie.

(o) potato, tomato, orange, salt, onion, sausage


3. Речевая разминка.

– I want to know some information about you and your habits. Get ready to answer and be attentive.

– Do you like to eat sweets?

– Do you have a cup of tea for lunch?

– Can you eat many bananas?

– Do you drink much tea?

– Do you like to cook?

– What do you prefer first or second dishes?

– Is it easy for you to cook breakfast?

(Дети отвечают на вопросы.)

Thank you. Very good.


4. Ознакомление учащихся с новыми словами и их первичное закрепление в речи.

– It’s time to remember the words on the topic "Food". Open your books at page 38-39 ex. 36 Look at the pictures and try to match the pictures and the words.

And then you are together look at the board. We have the presentation on the theme “PRODUCTS”. You, my friends have some duties:

    • the first guess the riddles, and write down the name of products.

    • the second fill the gaps in the tables.

O’k let’s begin. You are ready? (презентация Products)

 I can be red and yellow.
I also can be green.
I may be the home of a
hungry worm,
so make sure I am clean.

(Answer: APPLE)



Monkeys eat me, kids do too. 
Gorillas love me, how about you? 
It’s fun to tug my yellow peel, 
my creamy insides to reveal. 

(Answer: BANANA)



Soft and sweet and almost round.
Color is a greeny-brown.
Eat it with the skin or bare.
It’s a juicy pear!



 Name a red juicy fruit
that we eat in salads
or cook it to make ketchup.
Some people think that it is
a vegetable, but it is not.

(Answer: TOMATO)



 Whathouse has a lot of people inside?

But neither windows nor doors?

(cucumber)



 Little old uncle? Dressed in brown.

Take off his coat…

How much tears flow down!

(an onion)



 Clean, but not water.

White but not snow.

Sweet but not honey

What is it?

(milk )



 Iam yellow,

I am made of milk,

You eat me with bread.

(butter)



I was made from milk but,

I can’t change back.

Mice like me.

What am I?

(Answer: CHEESE)


What has to be broken before you can use it?

(An egg)



It’s white outside,

and yellow inside.

We have it from chicken.

(Answer: EGG)

What can burn the eyes,

Sting the mouth,

But can be consumed?

(pepper)



They do not eat me only,

But can not eat without me.

What am I?

(salt)

Two sisters are we, one dark and one fair.

In twin towers dwelling, we’re equal pair.

One from the land, and one from the sea.

Tell us truly, who are we?

(salt and pepper)




– Please, change your works.

And now let us check-up your work.

Read them in a whisper and loudly, slowly and quickly.

(Дети сверяют свои результаты с верными ответами, затем читают слова хором, индивидуально, медленно и быстро, громко и шепотом.

Apple

Butter

cheese

Orange

Tomato

egg

Pear

Cucumber

milk

Onion

Salt and papper

banana


5. Развитие навыков чтения и произношения.

You know many words –nouns but we can’t cook without the verbs. Open your books at page 40 there are the verbs at the ex 37. Look at the pictures and try to guess the meaning of the words.

(презентация I like cooking)(Можно использовать и понтамимо, как будто один готовит, а другие отгадывают движения. Тот который показывает, смотрит в компьютер и показывает, если возникнут трудности выводим рисунок на большой экран)

Boil-кипятить

Chop- крошить, шинковать

Sprinkle-брызгать, посыпать

mix- смешивать

Peel- чистить

Grate- натереть

Slice-резать ломтиками

Roast- жарить, запекать

Serve- подавать, сервировать

Bake- печь

Fry- жарить

Add- добавить

Boys and girl your task is to make the sentences with the words. Could you use these words in your riceps. It will be your best work for today.

(через 5 минут проверяем прекдложения)

6. Физкультминутка.

Hands on the head,(руки на голову)
Hands on the hips,(руки на пояс)
Hands on the table,(руки на стол)ю
Hands like this.(Любое движение.)
Hands on the shoulders,(на плечи)
Hands up and down,(руки наверх, вниз)
Hands behind the head
And sit down!(садятся)

Stand up! Stand straight! Hands up! Hands down!
Hands to the sides! Hands forward! Hands backward!
Hands on your hips!
Turn to the left! Turn to the right!
Bend left! Bend right!
Bend down, your hands touching your toes.
Hands up! Grow as tall as a tall tree! Nod your head!
Turn your head to the left, to the right!
Stretch yourselves! Move your fingers!



7. Совершенствование навыков изучающего чтения.

– We are have a rest.

– All right, class, let's get down to work. Read the text. It's ex. 40, p. 40-41.

– Open your books on page 38. ex. 34.

– The text is about “Forever Borsch”. What is borsch?

What do you think about it?

– Read the text attentively, and do the test after the text. (Дети делают задания,вместе проверяем)


Test

1-a 5-

2-a 6-c

3-c 7- b

4-c


8. Тренировка навыков письма.

And now we’d known about the recipe of borsch.

And reading ones more the ex 40 at page 40-41 we will make our own recipe of borsch. You may use ex 41 at p 41.

9. Now let's remember the new words about food once more.

Let's play an interesting game. It is called “What are you doing?”

– I and also you will show us some actions which describe the process of cooking. And you must be to guess. (Несколько студентов показывают движения , остальные отгадывают)

Thank you for work.

10. Homework (домашнее задание)

– Today we are learn the new words about food and now open your exercisebooks and write down your homework:to learn the words from the p 40. And make your own recipe. You must retell your ricepe showing your acts. In other words it will be your play.

11. Итоги.

– Our lesson is over. You have worked very well.

I give you good marks. (Выставление оценок.)

Good bye.

12. Резерв.

Boys and girl look at the ex 38 there are the words under the letter a and b try to make the word combinations using them only ones.

Big slice, pint glass, apple pie, ripe fruit, spicy rice, ice cream, sharp knife, fried fish, kitchen table, white wine.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Урок английского языка по теме «Forever Borsch”

Автор: Сабирова Лилия Идрисовна

Дата: 19.05.2015

Номер свидетельства: 213455


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства