kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок английского языка Нome reading : “The reader of books” by Roald Dahl

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: Books.

Підтема: Нome reading : “The reader of books”  by Roald Dahl

Цілі:

-організація читання художнього твору;

 - розвити монологічне та діалогічне мовлення;

-закріпити вивченний лексичний матеріал;

- залучити учнів до читання світової літератури;

- виховати любов до книги;

- розвити пізнавальні можливості учнів, мовну здогадку, вміння слухати

культуру мовлення.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок английского языка Нome reading : “The reader of books” by Roald Dahl »

Тема: Books.

Підтема: Нome reading : “The reader of books” by Roald Dahl

Цілі:

-організація читання художнього твору;

- розвити монологічне та діалогічне мовлення;

-закріпити вивченний лексичний матеріал;

- залучити учнів до читання світової літератури;

- виховати любов до книги;

- розвити пізнавальні можливості учнів, мовну здогадку, вміння слухати

культуру мовлення.



Хід урока


І Початок урока :

  1. Організаційний момент.


ІІ Основна частина урока:


1. Організація читання.


  1. Створення в учнів установки на сприйняття і розуміння тексту


T: We are going to read an interesting story of the writer , whose books are very popular both in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and in our country. It is Roald Dahl. Look at his photo. Is his name familiar to you? What did you know about him? Did you read any of his stories in Russian and did you like them? The most peculiar thing about Dahl ‘s works is that the reader can never guess the end of them. That’s why they are always read with great interest. I think this story comes up to our expectations.

And tell me children do you like reading books? Do you reading books to watching TV?

How often do you go to the library?

2. Підготовка до сприймання тексту . Передтекстові завдання / вправи для зняття деяких труднощів розуміння тексту

А) вимова власних імен;

Б) впізнавання інтернаціональних слів.

T:The story we’ll read contains a few proper names. They are on the blackboard.

Matilda

Michael

Phelps

Dickens

Charlotte Bronte.

Let’ s repeat the words in the chorus.

T: Besides while the reading the story you will come across a number of the international word Try to guess what Russian words they remind you.

Surprise

Interest

Normal

Г)аналіз і переклад складних граматичних явищ


T: Children pay attention to the translation of these sentences.


By the time of three, Matilda had taught herself to read by studying newspapers and magazines that lay around the house.


The girl asked if she could sit awhile and read a book.


Over the next six months, under Mrs. Phelps’s watchful eye….


d) Систематизація слів до теми “Books”

T: The story to be read is about the girl who likes reading most of all. Let’ s review a few words of this topic.





THE TYPES OF THE BOOKS








T: Fill the table and tell what is your favourite type of the book and give your reasons.


3) Читання тексту з метою розуміння загального змісту .Читання про себе.


T:After we are through with some difficulties in the story let’s begin to read. The story by Roald Dahl is called “The reader of books”. You are to read it to yourself for 10 minutes . I’m ready to help whenever you come across any real difficulties. Do your best to ignore those unfamiliar words which do not prevent you from comprehension of the gist of the story. Be ready to find answers to the following questions.


  1. What kind of a child was Matilda?

  2. At what age could she read?

  3. Why did she ask her father to buy a book?

  4. Where did she go to read books?




4.Перевірка розуміння прочитаного. Післятекстові завдання.

1) перевірка розуміння основної лексики


T: Explain the meaning of these words and phrases.

A chatterbox, a library, a librarian, to introduce , to borrow, to read from cover to cover, to learn by heart.




T: Find the words in the story that have the meaning given below.


  1. To tell smbd your name and give some general information about you.

  2. To learn something ( a poem, a story) so that you can remember it very well.

  3. To take something for a short time and then to give it back.

  4. A place where there are a lot of books and you can borrow them without paying money.

  5. A person who works in the library and helps you to choose books.




T: Choose the correct word to complete the sentences.


1.The parents called her a noisy……

2. By the time she was three, Matilda had ….. herself to read by studying newspapers and magazines.

3. Matilda went to the public ….. In the village.

4. She had read this books from ….. to…..

5. Matilda …. herself to the librarian .

6. Public libraries allow you to …. books.



2)перевірка розуміння основних фактів за допомогою тексту множиного вибору.


T: I hope these words help you to improve your vocabulary. I want to check the comprehension

of the text. Choose the correct item to complete the sentences.













T: Number the events in the order they happen in the story




4) Перевірка вмінь орієнтування в прочитаному тексті за допомогою завдань на пошук певної інформації .


T: Find the description of person’s speech, a library, reading books.


T : Say and tick the statements T (true) or F(false)




5)Підготовка до наступної передачі основного змісту оповідання


Т: Say what was interesting for you to learn about Matilda and her family. Matilda did not have any books at home. Prove that it was good for her to go to the library.


P1P2P3P4



T: Before you try to tell the gist of the story let’s find and read out loud the words, words- combinations and phrases in the text which you can use in your speech

-базікало;

- читати від корки до корки;


-відмовитися купити книжки;


-вивчити напам ять;

-брати книжку в бібліотеці.


6.Короткий переказ основного змісту.


T: Now you’ll to tell the gist of the story in 7-10 sentences.


P1P2P3


7.Драматизація діалогів.



T: Now imagine that you are Matilda and you come to the library , you want to take the book, ask for advise and the terms of returning. Use the expressions:


I’d like to borrow…


Where are ….. books?


In what department can I find…….?





III.Заключна частина урока:

  1. оголошення домашнего завдання

  2. підбиття підсумків.



5



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Урок английского языка Нome reading : “The reader of books” by Roald Dahl

Автор: Завальнюк Наталья Евгеньевна

Дата: 03.12.2014

Номер свидетельства: 139031


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства