Просмотр содержимого документа
«Тема: «Школа, школьныепредметы»(«School and School Subjects»)»
Тема: «Школа, школьныепредметы»(«School and School Subjects»)
Цель урока: Развитие коммуникативных способностей учащихся через различные виды речевой деятельности.Повторение и обобщение лексического и грамматического материала по теме «Школа и школьные предметы».
Образовательные:
активизировать знания учащихся по теме «Школа»;
сформировать навыки самостоятельного решения коммуникативных задач;
тренировать использование ранее изученной лексики;
активизировать навыки говорения;
закрепить грамматические навыки.
Развивающие:
развивать внимание, воображение;
развивать логическое и творческое мышление, речевую догадку.
Воспитательные:
повысить интерес к изучению английского языка;
формировать навыки коллективной деятельности;
формировать уважительного отношения к школе;
воспитывать к изучению английского языка на основе использования ИКТ.
Оборудование:
компьютер;
мультимедийный проектор;
презентация в PowerPoint;
презентации учеников по теме «Школа» в PowerPoint.
Дидактические материалы: Кузовлев В.П., Лапа Н.М. Английский язык: учебник для 7– го класса общеобразовательных учреждений. М.: Просвещение, 2015.
Этапы урока:
Организационный момент. Определение темы урока.
Речевая разминка.
Работа с лексическим материалом по теме.
Практическое повторение грамматических знаний (should, shouldn’t) посредством выполнения письменного задания. Обсуждение школьных правил.
Физминутка.
Развитие монологической речи. Чтение юмористического рассказа по теме (при наличии времени).
Заключительный этап урока: Рефлексия.
оценка деятельности учащихся, подведение итогов;
объяснение домашнего задания.
Ход урок
I. Greeting, aims of the lesson:
T: Good morning. I am glad to see you. What date is it today? What day of the week is today? What is the weather like today?
Look at the screen, please.The theme of our lesson is «School and School Subjects»Today we are revising our vocabulary about school,speak about school and your favourite subjects, and do exercises, present the projects.
II. Warm – up activities:
Now answer my questions.
Do you go to school every day?
What subjects do you study?
What is your favourite subject?
Do you like to go to school?
III. The revision of the vocabulary:
You have many subjects at school. Let’s remember school subjects. I’ll describe some lessons and you are to name them.
At this lesson you read, speak, ask and answer the questions, do projects.
At this lesson you paint, draw.
At this lesson you write, count.
At this lesson you run, jump, play games.
Look at the screen, please. Guess the school subjects.
shority (History)
madar (Drama)
leshing (English)
shypsci (Physics)
manger (German)
chenrf (French)
gioloby (Biology)
phragyeog (Geography)
rat (Art)
IV. The revision of grammar (writing and oral practise):
There are many rules at school. Look at the screen, please. Read the rules, use should/shouldn’t and change the sentences.
For example:I think the pupils should be friendly to classmates.
Be polite!
Say hello when you see a teacher.
Come to school on time.
Stand up when a teacher comes into the class.
Eat or drink in the classroom.
Run in the corridors.
Bring mobile phones to class.
Be in the classroom 5 minutes before the teacher.
V. Физминутка.
Let’s have the exercises.
Clap, clap, clap your hands
Clap your hands together
Stamp, stamp, stamp your feet
Stamp your feet together
Shake, shake, shake your hands
Shake your hands together
Smile, smile, smile at your friends
Smile at your friends together
VI. Развитиемонологическойречи.
Look at the screen and tell about your school and your favourite school subjects.
Use these expressions:
I go to school…
I like…..
On Tuesday we have….. .
My favourite subject is…..
At English we….
……. is interesting ( easy, difficult ,boring)
My lucky day at school is….
I like/ don’t like …..
VII. Work with the letter.
I think this time for fun. Read the letter and answer the question.
T: What does the boy want?
with all my stuff–Так как у меня все есть
reply – ответ
honor student – отличник
pursuit of knowledge – стремление к знаниям
noble task – благородное дело
Dear Dad,
$chool i$ really great. I’m making lot$ of friend$ and $tudying very hard. With all my $tuff, I $imply can’t think of anything I need, $o if you would like, you can ju$t $end me a card, a$ I would like to hear from you.
Love,
Your $on.
The reply:
Dear Son,
kNOw that astronomy, economics and oceanography are eNOugh to keep even an honor student busy. Do Not forget that the pursuit of kNOledge is a Noble task, and you can never study eNOugh.
Love,
IX. Conclusion of the lesson.
I hope you like school. Your work today was excellent and your marks are…
Рефлексия(в формесинквейна(пятистишия)/
1.School/school subjects
2. Interesting/ favourite/comfortable
3.To read, to play, to draw/ to write, to speak, to do