Date and Form: | 20.04 (11A), 18.04 (11Д), 15.04 (11E), 20.04 (1Zh) |
Тема: Grammar: | Symptoms of disease and their treatment As and like. As if/ as through+ subjunctive. |
Ссылки: | Учебник English Т. Аяпова. Алматы «Мектеп», 2014 |
Цель: | систематизировать и обобщить знания учащихся по теме «Симптомы болезней и их лечение». |
Ожидаемые результаты: | Образовательная цель урока: активизировать наиболее употребительную лексику в рамках тематики «Illnesses and its treatment»; ввести новые речевые образцы «You should…?», «You should not …?»; учить устанавливать эмоциональный контакт с собеседником, способствовать речевой инициативе; Воспитательная цель: Воспитывать бережное отношение учащихся к здоровому образу жизни, к своему здоровью; воспитывать умение общаться с одноклассниками; воспитывать умения слушать и высказывать свою точку зрения Развивающая цель: развитие психических функций учащихся (памяти, мышления, внимания, воображения), эмоциональной сферы; развивать механизм языковой догадки; развивать способности вступать в иноязычное общение; развивать способности логичного изложения мыслей. совершенствование навыков монологической речи на основе прочитанного |
Оборудование и наглядность: | раздаточный материал для выполнения самостоятельных работ учащимися в течение урока. |
Применяемые модули: | новые подходы в обучении, критическое мышление, ИКТ, оценивание |
Содержание урока |
№ | Этапы урока | Деятельность учителя | Деятельность учащихся |
1 | Organization moment Greeting. | -Good morning, good morning! Good morning to you! Good morning, dear children! I’m glad to see you! Take your places. How are you? I hope that you are fine and ready to work hard at our lesson. What is the weather like today? What month is it now? What season is it now? Звучит красивая музыка. Возьмите друг друга за руки и произнесите «Good, better, best, Never, never rest, Till your good is better, And your better best» A теперь попытайтесь произнести эту скороговорку быстрее. | Уланы приветствуют друг-друга и садятся. Уланы встают вкруг и желают друг-другу хорошие пожелания. |
2 | Мотивация к учебной деятельности. | Soon, you are finishing school and, surely, for achieving success in future life you must be healthy both physically and mentally. They say: “A healthy mind in a healthy body”. 1. Do you agree with this saying? 2. What do people usually do to have a long and healthy life? 3. What do you think your health depends on? 4. Do you think the way you behave influences your health? Which of these proverbs about health do you like best? (Какие из этих поговорок вам нравятся больше?) На доске написаны поговорки, учащиеся озвучивают понравившиеся. Health is happiness. (Здоровье – это счастье) Health is a great rich. (Здоровье – это великое богатство) There are no riches like health. (Нет лучше богатства, чем здоровье) T.: Would you like to be healthy? Why? (Хотели бы вы быть здоровыми? Почему?) На доске опора для высказывания I would like to be healthy because I can…
What do you think our lesson will be about? The theme of our lesson is «Illnesses and its treatment» | Ученики обсуждают тему, отвечают на вопрос о чудесах современной медицины . P.: I would like to be healthy because I can go for a walk with my friends, go skating, go running, go swimming, go skiing, do my favourite things, ect. (Я хочу быть здоровым, потому что я могу гулять с друзьями, бегать, кататься на коньках, плавать, кататься на лыжах, заниматься любимыми делами и т.д.) P.: I like the proverb…. (Мне нравится поговорка…) |
3 | Phonetic drill (фонетическая зарядка) | Фонетическая зарядка по теме «Parts of body». Game “Guess the Part of Body”.
2. Explain the idioms. What do these idioms mean? - To feel under the weather (not to feel well, to be ill); - To feel run down (to be exhausted); - To look off colour (to look pale); - To drop like flies ( to get ill in very large numbers). | Учитель показывает картинки частей тела, а учащиеся называют какая это часть речи. Class is divided into three teams. The teacher puts two sets of the cards on the desks face down. Each member of the team comes up to the desk, takes one of the cards, makes up a word of the letters, given in the card and writes this word on the blackboard. The team gets one point for every correct word. The winner is the team, which will get more points. Make up the name of the parts of the body using the letters. Uomht - рот Deha - голова Cenk - шея Sone - нос Gle - нога палец Rea - ухо Acbk - спина Yee - глаз губы плечо волосы |
4 | Brainstorming activity (мозговой штурм) | Build up words and Back +ache Head Stomach tooth | Ученики сместа произносят слова и за каждый правильный ответ получают смайлик |
5 | Presentation of the theme | Read and match the words with their definitions. Then write down them in your exercise-books. 1. A pediatrician a) a doctor who helps people in state of emergency and gives the first aid 2. An anaesthetist b) an eye specialist 3. A nurse c) a doctor who deals with children and their illnesses 4. EMT / an emergency d) a doctor or nurse who has been specially trained to medical technician give people anesthetics. 5. An ophthalmologist e) a doctor trained in the treatment of mental illness 6. A surgeon f) someone whose job is to look after people who are ill or injured, usually in a hospital 7. A psychiatrist g) a specialist who works on an X-ray machine and examines the patients’ bones and organs inside the body 8. An X-ray technician h) a doctor who does operations in a hospital | Учащиеся отмечают слова с их дефинициями |
6 | Warming-up activity (физминутка) | Listening and Speaking. Listen to the song “Don’t worry, be happy” and feel in the missing words. Then say what worries the singer. Don’t Worry, Be Happy. Here’s a little song I ……1…… You might want to sing it note for …….2…….. Don’t worry, be happy. In every life we have some ………3……….. When you worry you make it ……..4……… Don’t worry, be happy. Ain’t got no ……….5….…… to lay your ……..6…….. Somebody came and took your ……..7……… Don’t worry, be happy. The landlord says your rent is ………8…..….. You may have to ………..9……….. Don’t worry, be happy. Ain’t got no ……….10…………, ain’t got no ……..11…….. Ain’t got no …….12…….. to make you ……..13……… Don’t worry, be happy. ‘Cos when you worry, your face will ……..14……. That will bring everybody ……..15…….. Don’t worry, be happy. (Ответы: 1-wrote; 2-note; 3-trouble; 4-double; 5-place; 6-head; 7-bed; 8-late; 9-litigate; 10-cash; 11-style; 12-girl; 13-smile; 14-frown; 15-down). - What worries the singer? What problems worry you? | (Учащиеся слушают песню и вставляют пропущенные слова. Перед началомпрослушивания необходимо объяснить слово litigate (to take a claim or disagreement to court, судиться, оспаривать в суде) выражение ain’t (an old-fashioned and humorous way to say the negative).
( Ответы учащихся). When you worry a lot you may get stressed. Is stress good or bad? Does stress make our life dangerous |
7 | Practice | Прочитайте выражения, вставьте подходящие названия болезней: A)headache (головнаяболь), B) toothache (зубная боль), C) sore throat (боль в горле), D) stomachache (боль в животе), E) pain in the knee (боль в колено). 1. Pamela ate too much ice-cream yesterday and today she has got a______. 2. Tom played football yesterday. He fell down and now he has got a _______. 3. Den didn’t wash his hands before supper yesterday and today he has got a _ 4. Amanda often has got a ________ because she watches TV form morning till night. 5. Fred doesn’t visit dentist regularly, that’s why he often has got a _______. 2. Fill in the gaps (Заполните пропуски в словах) 1. I’ve got a c..d. a cold (простуда) 2. I’ve got a b..n. a burn (ожог) 3. I’ve got a c.t. a cut (порез) 4. I’ve got a c…h. a cough (кашель) 5. I have f.u. Flu (грипп) Group the words into two categories/ Think of the general names for the categories (запишите перевод слов) Headache, ear, eye, toothache, leg, mouth, earache, hair, arm, finger, bachache, throat, insomnia, hand, head | Учащиеся читают названия болезней и вставляют нужное слово(A,B,C,D,E) Учащиеся вставляют пропущенные слова. Учащимся нужно разделить данные слова на 2 категории: 1-болезни 2-части тела |
8 | Assessment (self-assessment) Оценивание (самооценивание) | Teacher listens to pupils and expresses her opinion. | Each pupil evaluate himself or herself |
9 | Reflection Summary (Рефлексия. итоги) | T.: What was the theme of our lesson? (Какая была тема урока?) T.: What was the main purpose of our lesson? (Какова была цель урока?) T.: Have you reached your purpose? (Вы достигли поставленной цели?) T.: What have you done in order to make new knowledge? (Что вы делали для построения нового знания?) T.: Thank you for your work today. In the questioner write “+”, if the statement is true and “?”, if you have some difficulties or misunderstanding. (Спасибо за вашу работу. В листе рефлексии поставьте знак «+», если утверждение верно или знак «?», если вы испытывали затруднения). | P.: “Illnesses and treatment”. (Болезни и лечение (уточнение темы урока)). P.: To learn the new words about the illnesses. (Узнать новые слова, обозначающие болезни). P.: Yes, we have.(Да).
P.: We used the dictionaries, wrote new words and completed the cluster, did the test, read the texts and completed the table, worked in pairs, in groups and together. (Мы пользовались словарем, записывали новые слова, заполняли кластер, читали тексты и заполняли таблицу, работали в парах, в группах, вместе). |
10 | Hometask (домашнее задание) | To learn all new words and their definitions | Pupils write their hometask |