Сравнение политических систем англоговорящих стран и России
Сравнение политических систем англоговорящих стран и России
Цели:
- Развитие навыков устного высказывания и навыков коммуникативного общения в рамках предложенной темы.
- Развитие умений и навыков работы в группе.
- Контроль сформированности лексических навыков по теме.
Развивающий компонент: развитие мыслительных процессов, памяти, языковых и интеллектуальных способностей учащихся.
Образовательный компонент: развитие эрудиции учащихся, способности анализировать, выделять главное, расширение лингвистического кругозора.
Практический компонент : использование лексических единиц в развёрнутом монологическом высказывании для обеспечения коммуникативных потребностей учащихся.
Сопоставление и обобщение пройденного материала уроков для создания презентаций.
Расширение практического опыта использования ИКТ при изучении иностранного языка.
Воспитательный компонент : создание условий для поддержания интереса учащихся к изучению иностранного языка и формированию познавательной активности, приобщение к культуре англоязычных стран. Формирование гражданского и патриотического самосознания. Умение работать в коллективе.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Сравнение политических систем англоговорящих стран и России »
Открытый урок по английскому языку на I курсе
ПреподавательАкназароваЛилияВагизовна
Тема: COMPARING THE POLITICAL SYSTEMS OF ENGLISH-SPEAKING COUNTRIES AND RUSSIAN FEDERATION.
( Сравнение политических систем англоговорящих стран и России).
Тип урока : обобщающий, систематизирующий.
Технологи, использованные на уроке: проектная технология, ИКТ, групповая технология.
Цели:
- Развитие навыков устного высказывания и навыков коммуникативного общения в рамках предложенной темы.
- Развитие умений и навыков работы в группе.
- Контроль сформированности лексических навыков по теме.
Развивающий компонент: развитие мыслительных процессов, памяти, языковых и интеллектуальных способностей учащихся.
Образовательный компонент: развитие эрудиции учащихся, способности анализировать, выделять главное, расширение лингвистического кругозора.
Практический компонент : использование лексических единиц в развёрнутом монологическом высказывании для обеспечения коммуникативных потребностей учащихся.
Сопоставление и обобщение пройденного материала уроков для создания презентаций.
Расширение практического опыта использования ИКТ при изучении иностранного языка.
Воспитательный компонент : создание условий для поддержания интереса учащихся к изучению иностранного языка и формированию познавательной активности, приобщение к культуре англоязычных стран. Формирование гражданского и патриотического самосознания. Умение работать в коллективе.
Речевой материал – лексика политического направления предыдущих уроков.
Оборудование: персональный компьютер, мультимедийный проектор, видеопрезентации в Power Point, дидактический материал.
Учебник: Английский язык. 10-11 класс, под редакцией В.П. Кузовлева и др.
Подготовительная работа.
Учащиеся делятся на 3 группы – группа «английских учащихся», группа «американских учащихся», группа «русских учащихся». Каждая группа готовит проект-презентацию по теме «Политическая система» по следующему плану:
Название государства, его гимн, тип государственного устройства.
Политическая система государственной власти.
Институты власти (законодательные, исполнительные, судебные)
Задачи каждой ветви власти ( чем занимаются, кому подчиняются или назначаются)
Глава государства. Его статус и обязанности.
Основные символы страны.
Этап урока
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
1.Организационный момент. Вступительное слово учителя.
Учитель приветствует учащихся. Спрашивает число , отмечает присутствующих, сообщает цели урока .
Ученики отвечают на вопросы учителя.
2. Лексическая зарядка и активизация лексических навыков.
Учитель раздаёт карточки со словами. Задача-чтение и перевод лексики, изученной по данной теме.
Учитель предлагает сопоставить глаголы и существительные и образовать словосочетания по теме урока .
Учащиеся читают и переводят слова на карточках.
Учащиеся сопоставляют глаголы и существительные и читают их и переводят.
3. Проработка основной темы урока . Видеопрезентации.
Учитель вызывает представителей каждой группы, которые рассказывают о политической системе «своей» страны.
Учащиеся по очереди делают сообщения о политической системе их стран на основе созданных презентаций, используя изображения мультимедийного проектора.
4. Контроль усвоения изученного материала . Викторина.
Учитель организовывает проведение викторины по тематике урока.
Учащиеся отвечают на вопросы викторины..
5. Подведение итогов урока
Объявление оценок
6. Домашнее задание.Тест “Сравнение политических систем”.
Учитель раздает бланки для заполнения для учащихся.
Учащиеся заполняют таблицу дома.
Ход урока.
I. Оргмомент.
Good morning dear boys and girls. I am very glad to see you. How are you today? I hope you`re all right. Our lesson is unusual today. Here are some guests at our lesson. Let’s greet them. Thank you. It`s high time to start our lesson.
What date is it today? What day is it today? Who is absent? I want our lesson to be interesting and bright. My best wishes to you.
The theme of our lesson is “The political system of the Russian Federation, The United States of America and the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland”.
Today we are going to discuss their common features and their differences, to sum up some information. We `ll have a Quiz.
As you know, policy is real part of our life. It is everywhere in newspapers and magazines, on the radio and on TV. And you, of course, in some years will take an active part in political life of our country.
Now you are 16-17 years old and you study at school but in two years or earlier you will be 18.And may be your life will be connected with politics.
My dear friends ! Learning political systems of Great Britain , the USA, the Russian Federation we often discussed
What political system does each country belong to
What political system is the best
What are advantages and disadvantages of this system
What is special about the political system of each state
What political institutions represent the power in every country
That`s why I asked you to make your own projects. There were 3 groups which will present their project.
2.Лексическаязарядка.
Firs of all I want to make sure you remember the words on the topic.You can see some different cards. Each of you will receive a card with the words. Nick, will you help me with the card. Look , read and translate the words from English into Russian. You have only 1 min.
Учитель включает проектор(Слайд №1):
3. Активизация лексических навыков.
The next task for you is to use the words and make up the word combinations. Let`s look at the screen. Will you to match the words, read them and translate. You will have a chance to demonstrate you deep knowledge. You have only 2 min.
Слайд №2.
to sign
government policy
to rule
laws
to delay
the country
to be elected by
the bills
to make
the people
to appoint
the justices
to impeach
the bills
to give
the President
to approve
the Prime minister
to determine
the royal assent
Слайд № 3 – проверка задания.
4. Проработка основной темы урока. Видеопрезентация.
So, as you know , the theme of our lesson is “The political system of the Russian Federation, The United States of America and the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland”. Today we are going to compare these political systems and check our knowledge.
The students are coming up to the boad presenting their projects.
Let`s start you presentations.
Звучат гимны представляемых стран.( anthems).
Ученики выходят по очереди группами и показывают свои презентации, комментируя их.
“Политическая система Великобритании” (Слайды № 4-12)
“Политическая система США” (Слайды № 13-24)
“Политическая система России” (Слайды № 25-34)
Well done, students.
Кроме того, каждая группа составила мини-тесты по защищаемой теме для своих оппонентов.
Thank you very much.
5. Викторина. Контрольусвоенияматериала.
I think that you are tired a little, so let`s have a break and play a Quiz game. Our game consist of 3 rounds .
1) the political system of the USA;
2) the political system of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland;
3) Ihe political system of the Russia Federation
We need а Quiz-master!
Let`s start our Quiz.Attention to the boad, choose the right answer and good luck.
Quiz.
1. Thc first round "The political systcm of the USA".
1) How is the US President elected in America?
a) by all men and women over 18;
b) only by white men over 18;
c) only by wliite men with property;
d) by women over 18.
2) Does the Congress in the USA consist of:
a) the House of Commons and Lords;
b) the Supreme Court and the Federal Assembly;
c) the House of Representatives and the Senate;
d) The House ofLords and the Cabinet.
3) Who was the first President of the USA?
a) Theodore Roosevelt;
b) Benjamin Franklin;
c) Thomas Jefferson;
d)George Washington.
4) Who is the head of the executive branch in the USA?
a)the President;
b) the Vice President;
c) Minister;
d) Prime-Minister
5) Where was the Constitution of the USA worked out?
a) in Washington;
b) in New York;
c) in Philadelphia;
d) in Atlanta.
6) Which institution represents the judicial branch of govemment?
a) Congress;
b) the Senate;
c) the Supreme Court;
d) the Cabinet.
7) Which officials in the USA are appointed?
a)Secretaries and federal judges;
b) secretaries;
c) federal judges;
d) members of the House of Representatives.
2. The second round "Thc Political system of thc Unitcd King-dom of Grcat Britain and Northcrn Ircland".
1) Who is the offlcial head of the state in the UK?
a) President;
b) Vice President;
c) Prime-Minister;
d)Queen
2) What are the main functions of the House of Lords in the UK?
a) makes laws;
b) rules the counlry;
c) examines bills;
d)examines and revises bills.
3) Who is the second important person in the Kingdom after the Prime Ministcr?
a) Queen;
b) Prince Charles;
c) Speaker;
d) the elder son ofPrince Charles.
4) When was a woman appointed Speaker for the first time?
a) in 1990; c) in 1997;
b)in 1992; d) in 2000
5) How are the first two rows of seats in the House of Commons called?
a) front chairs; c) front-benches;
b)front seats; d) front sofas
.
6) What are the duties of the Queen?
a)takes part in many traditional ceremonies, in the work ofmany charities, appoints important state offices.
b) rules the country in fact;
c) makes laws;
d) appoints important state offices.
7) What are the duties of the Cabinet?
a) examines and revises bills;
b) determines government policies and coordinates government departments;
c) makes laws;
d) discusse spoliticalproblems.
3. The next round "The Political system of the Russian Federation".
1.Who guarantees the basic rights of the people?
a) the President
b) the Chaiman of the Government.
2.Who elects the members of the Federal Assembly?
a) the Federal Government
b) the people.
3.Who appoints the Chairman of the Government?
a). the President
b)the Federal Assembly
4. Who approves the Chairmen of the Government?
a) Duma
b) the Conctitutional Court
5.Who elects the President?
a) the Federal Assembly
b) the people
6.Who can dissove the Duma?
a) the President
b) the Chairman of the Government
7.Whom does legislative branch belong to in our country?
a) the President
b) the Federal Assembly
And now let`s count your scores. I`ll give you marks.
6. Сравнениеполитическихсистем. Итоги.
You have worked very well and have learnt much new and interesting facts about the political system of three countries: Russia, the UK and the USA. And now let’s sum it up your knowledge of the political systems filling the table.
Слайд № 35 (раздать листы с тестом).
The Russian Federation
The USA
The UK
The political system
The head of state
Legislative Branch of power
Executive Branch of power
Judicial Branch of power
Main political parties
Слайд № 36 - проверка теста
7. Подведениеитогов.
Our lesson is coming to the end. It was such a pleasure to work with you. You have worked well and your marks are:. . . . . . . .
I’m thankful to you for your active and creative work. Best wishes, good luck and much success to all of you.