kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Spotrlight 7 Module 8a Save the Earth

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тип урока: ознакомление учащихся с новым материалом. Цель урока: Развитие языковой компетентности учащихся по теме «Окружающая среда».  За­да­чи: форми­ро­ва­ние уме­ний чте­ни­я, ау­ди­ро­ва­ни­я,го­во­ре­ни­я, грамма­ти­ки. Клю­че­вые сло­ва: save, reduce, pollute, harmful, habitat.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока»


The teacher of English

Svetlana Zalazaeva

Moscow School № 2075

Тема урока: " Save the Earth!"

Класс:  7 класс. Spotlight 7 В. Эванс, Д. Дули. 

Цель урока:

Развитие языковой компетентности учащихся по теме «Окружающая среда».

Задачи:

практические - активизировать знания, умения и навыки учащихся по теме «Окружающая среда»; учить логически строить высказывание на основе прослушанной и переработанной информации.

коммуникативные  задачи - развивать умения чтения с целью извлечения конкретной информации; развивать умения говорения – аргументировано выражать мнения по обсуждаемой проблеме.

развивающие – развивать кругозор учащихся, память, творческие навыки; развивать умения делать выводы, выражать собственное мнение;

воспитательные – воспитывать  чувство любви и бережного отношения к окружающей среде, чувство ответственности за место, где ты живёшь; создавать возможность для проявления индивидуальных способностей учащихся, развитие навыков к сотрудничеству;

образовательные – совершенствовать фонетические и лексические навыки, расширить словарный запас, активизировать знакомую лексику в речевых ситуациях, создать условия для спонтанной речи.

Оборудование и раздаточные материалы: компьютер, презентация к уроку, раздаточный материал, карандаши, фломастеры, альбомные листы.

Тип урока: ознакомление учащихся с новым материалом.

Ход урока:

1. Организационный момент, введение темы.

Teacher: Good morning. I’m very glad to see all of you today. I hope everybody is ready to work. How are you?

Have a look at the screen. You can see some pictures. Can you guess what we are going to talk about today? (Слайд 1)

(Учащиеся высказывают свои предположения.)

Teacher: So today we`re going to speak about ecology and the theme of our lesson is “Save the Earth!”(Спасите Землю!) One of the most important problems in our life is the pollution of the environment. People all over the world are worried about what is happening to the environment. They understand that the Earth is their common home, a big green home. We`ll discuss the problems of the environment today. (Слайд 2).

2. Речевая разминка.


Teacher: I`d like to begin our lesson with the question: What problems are there in the environment today? Think a little.

(Учащиеся высказывают свои предположения)

- a power station\factory

- toxic fumes

- factory waste

- acid rain

- polluted clouds

- air, water and soil pollution

- loss of natural habitat

- fish and plant species dying



Could you look at the screen. (Слайд 3-4). Use the words and try to name these problems. You can write them in your exercise-books. (Слайд 5).


3. Актуализация лексики по теме.

Let`s remember some words which will be useful to speak about our theme. I`m sure that some of them are already known to you, some words are new.

Pair work. You will get the cards. Match the words as quickly as you can.

(Детям раздаются карточки с заданием, которые они выполняют в парах, затем правильность выполнения проверяется фронтально у доски). (Слайд 6-7).

A. Match  the words:

1.     Toxic

A.   species

2.     Factory

B.   fume

3.     Acid

C.   pollution

4.     Natural

D.   power

5.     Soil

E.    habitats

6.     Plant

F.    waste

7.     Solar

G.   rain

B. Fill in the words from  Ex. 1, P.76. (Слайд 8-9).

1.     ……………. is very harmful to the environment.

2.     A lot of ………………is dumped into this river.

3.     Chemicals cause ………………..

4.     …………………..is environmentally friendly.

5.     Many ……………………are in danger of dying out.

6.     Forests fires cause many animals to lose their …………………

7.     How can I avoid breathing ……………….from cars while cycling in the city?


Teacher: Well done! And now you see these words at the screen. Could you tell me their definitions:

Acid rain

Air pollution

Water pollution

Soil pollution

Have a look at the presentation and find out the definitions. (Слайд 10-13).


Acid rain - rain mixed with acids formed by gases released into the atmosphere when fossil
fuels are burned.

Air pollution is the introduction of harmful materials into Earth's atmosphere, causing disease, death to humans, damage to other living organisms such as food crops, or the natural or built environment.

Air pollution is the introduction of harmful materials into Earth's atmosphere, causing disease, death to humans, damage to other living organisms such as food crops, or the natural or built environment.

Water pollution is the contamination of water bodies (e.g. lakes, rivers, oceans and groundwater).

Soil pollution is caused by the presence of human-made chemicals or other alteration in the natural soil environment. It is typically caused by industrial activity, agricultural chemicals, or improper disposal of waste.


4. Reading and listening.

Teacher: Read carefully and fill in the blanks with the best words A, B or C.


Cars burn petrol – Машины вырабатывают топливо.

Power stations emit toxic fumes – Электростанции осуществляют токсичные выбросы.

This pollution is gathered in the clouds.

Эти загрязнения скапливаются в облаках.

This pollution lands on trees. –Эти загрязнения оседают на деревьях.

Sleet – Дождь со снегом.

It wipes out fish. Это уничтожает рыбу.

It poisons trees. Это уничтожает деревья.

It has been trying to reduce Пытается сократить.

Solar power Энергия солнца

Teacher: Listen and check. (Слайд 14).


5. Speaking.


Teacher: Look through the text and be ready to answer my questions about the environment:


1) What is the cause of air pollution?

2) How does acid rain appear?

3) What effect does water pollution have?

4) Why is soil pollution so dangerous?

5) What can we do to solve this problem?


(Слайд 15)

(Учащиеся высказывают свои мнения.)


Teacher: Well done! Good!

And now let`s speak about your ecological problems in pairs.

Try to make-up your own dialogues and act them out.

Teacher: I agree with you that we should do something to solve the ecological problems. We all need to work together to stop this problem before it`s too late.

We can…

sort out rubbish!

use public transport!

clean up after our dogs!

turn off water when we don`t use it!

turn off light when we leave the room!

reuse old things!

6. Ecological project.

Teacher: Let`s make ecological posters for schoolchildren and their parents. We also can be useful to solve the ecological problems in our neighbourhood.

7. Reflection.

During our lessons I’ve been trying to convince you that environmental problems are very important. People and their actions are responsible for bad air, unclean water, and polluted land. It’s our common fault and now we should not only stop and think but do something to make the situation better. First of all, let’s follow these simple rules which must be a law for us.

Thank you for your work today.

Your marks: …


Did you like the lesson?

Was it interesting?

What new words have you learnt today?

Who was the best pupil at the lesson?


8. Homework. (Слайд 17)

The lesson is over. Your homework: SB p.77 (retell the text).


Have a nice day. Thank you for the lesson.



















Просмотр содержимого документа
«Раздаточный материал»

A. Match  the words:


1.     Toxic


A.   species

2.     Factory


B.   fume

3.     Acid


C.   pollution

4.     Natural


D.   power

5.     Soil


E.    habitats

6.     Plant


F.    waste

7.     Solar


G.   rain




B. Fill in the words from  Ex. 1, P.76. (Слайд 8-9).


1.     ……………. is very harmful to the environment.


2.     A lot of ………………is dumped into this river.


3.     Chemicals cause ………………..


4.     …………………..is environmentally friendly.


5.     Many ……………………are in danger of dying out.


6.     Forests fires cause many animals to lose their …………………


7.     How can I avoid breathing ……………….from cars while cycling in the city?




Просмотр содержимого презентации
«Spotrlight 7 Module 8a Save the Earth »

Save the Earth  Module 8a  Spotlight 7 The teacher of English Svetlana Zalazaeva Moscow School № 2075

Save the Earth Module 8a Spotlight 7

The teacher of English

Svetlana Zalazaeva

Moscow School № 2075

The problems of the environment: a power station\factory toxic fumes factory waste acid rain

The problems of the environment:

a power station\factory toxic fumes

factory waste acid rain

polluted clouds air, water and soil pollution loss of natural habitat  fish and plant species dying

polluted clouds air, water and soil pollution

loss of natural habitat

fish and plant species dying

1 2 a power station/factory factory waste 3 ['pauə] ['steɪʃ(ə)n] acid rain ['fækt(ə)rɪ][weɪst] электростанция 4 5 отходы производства ['æsɪd] polluted clouds air, water and soil pollution кислотный дождь 6 [ pəˈluːtid klauds ] 7 toxic fumes загрязненные облака [ɛə ˈwɔːtə ənd səʊl pəˈluːʃn] petrol 8 ['tɔksɪk][fjuːm] загрязнение воздуха, воды, почвы to emit 9 токсические выбросы ['petr(ə)l] [ɪ'mɪt] бензин to gather 10 выбрасывать oxygen 11   [ˈɡæðə(r)] atmosphere 12 собирать ['ɔksɪʤən] 13 to land ['ætməsfɪə] кислород sleet [lænd] 14 атмосфера wipes out 15 [sliːt] оседать, приземляться дождь со снегом poison 16 [waɪp] 17 cause истреблять, уничтожать ['pɔɪz(ə)n] 18 damage [kɔːz] яд, отравлять to reduce 19 причина ['dæmɪʤ]   [rɪ'djuːs] вред harmful 20 сокращать solar power 21 ['hɑːmf(ə)l] environment вредный [ˈsəʊlə(r) ˈpaʊə(r)] солнечная энергия [ɪn'vaɪər(ə)nmənt] окружающая среда

1

2

a power station/factory

factory waste

3

['pauə] ['steɪʃ(ə)n]

acid rain

['fækt(ə)rɪ][weɪst]

электростанция

4

5

отходы производства

['æsɪd]

polluted clouds

air, water and soil pollution

кислотный дождь

6

[ pəˈluːtid klauds ]

7

toxic fumes

загрязненные облака

[ɛə ˈwɔːtə ənd səʊl pəˈluːʃn]

petrol

8

['tɔksɪk][fjuːm]

загрязнение воздуха, воды, почвы

to emit

9

токсические выбросы

['petr(ə)l]

[ɪ'mɪt]

бензин

to gather

10

выбрасывать

oxygen

11

  [ˈɡæðə(r)]

atmosphere

12

собирать

['ɔksɪʤən]

13

to land

['ætməsfɪə]

кислород

sleet

[lænd]

14

атмосфера

wipes out

15

[sliːt]

оседать, приземляться

дождь со снегом

poison

16

[waɪp]

17

cause

истреблять, уничтожать

['pɔɪz(ə)n]

18

damage

[kɔːz]

яд, отравлять

to reduce

19

причина

['dæmɪʤ]

  [rɪ'djuːs]

вред

harmful

20

сокращать

solar power

21

['hɑːmf(ə)l]

environment

вредный

[ˈsəʊlə(r) ˈpaʊə(r)]

солнечная энергия

[ɪn'vaɪər(ə)nmənt]

окружающая среда

1.     Oxic A.   species 2.     Factory B.   fume 3.     Acid C.   pollution 4.     Natural D.   power 5.     Soil E.    habitats 6.     Plant F.    waste 7.     Solar G.   rain

1.     Oxic

A.   species

2.     Factory

B.   fume

3.     Acid

C.   pollution

4.     Natural

D.   power

5.     Soil

E.    habitats

6.     Plant

F.    waste

7.     Solar

G.   rain

1.     Toxic B.   fume 2.     Factory F.   waste 3.     Acid G.   rain 4.     Natural E.   habitat 5.     Soil C.   pollution 6.     Plant A. species 7.     Solar D.   power

1.     Toxic

B.   fume

2.     Factory

F.   waste

3.     Acid

G.   rain

4.     Natural

E.   habitat

5.     Soil

C.   pollution

6.     Plant

A. species

7.     Solar

D.   power

Fill in the words from  Ex. 1, P.76.   1.     ……………. is very harmful to the environment. 2.     A lot of ………………is dumped into this river. 3.     Chemicals cause ……………….. 4.     …………………..is environmentally friendly. 5.     Many ……………………are in danger of dying out. 6.     Forests fires cause many animals to lose their ………………… 7.     How can I avoid breathing ……………….from cars while cycling in the city?

Fill in the words from  Ex. 1, P.76.

1.     ……………. is very harmful to the environment.

2.     A lot of ………………is dumped into this river.

3.     Chemicals cause ………………..

4.     …………………..is environmentally friendly.

5.     Many ……………………are in danger of dying out.

6.     Forests fires cause many animals to lose their …………………

7.     How can I avoid breathing ……………….from cars while cycling in the city?

Fill in the words from  Ex. 1, P.76.   1.      Acid rain is very harmful to the environment. 2.     A lot of factory waste is dumped into this river. 3.     Chemicals cause air pollution . 4.     Solar power is environmentally friendly. 5.     Many plant species are in danger of dying out. 6.     Forests fires cause many animals to lose their natural habitat . 7.     How can I avoid breathing toxic fumes from cars while cycling in the city?

Fill in the words from  Ex. 1, P.76.

1.      Acid rain is very harmful to the environment.

2.     A lot of factory waste is dumped into this river.

3.     Chemicals cause air pollution .

4.     Solar power is environmentally friendly.

5.     Many plant species are in danger of dying out.

6.     Forests fires cause many animals to lose their natural habitat .

7.     How can I avoid breathing toxic fumes from cars while cycling in the city?

Acid rain  - rain mixed with acids formed by gases released into the atmosphere when fossil  fuels are burned.

Acid rain - rain mixed with acids formed by gases released into the atmosphere when fossil fuels are burned.

Air pollution is the introduction of harmful materials into Earth's atmosphere, causing disease, death to humans, damage to other living organisms such as food crops, or the natural or built environment.

Air pollution is the introduction of harmful materials into Earth's atmosphere, causing disease, death to humans, damage to other living organisms such as food crops, or the natural or built environment.

Water  pollution  is the contamination of water bodies (e.g. lakes, rivers, oceans and groundwater).

Water pollution is the contamination of water bodies (e.g. lakes, rivers, oceans and groundwater).

Soil pollution  is caused by the presence of human-made chemicals or other alteration in the natural soil environment. It is typically caused by industrial activity, agricultural chemicals, or improper disposal of waste.

Soil pollution is caused by the presence of human-made chemicals or other alteration in the natural soil environment. It is typically caused by industrial activity, agricultural chemicals, or improper disposal of waste.

Translate these phrases into Russian:   Cars burn petrol. – Машины вырабатывают топливо. Power stations emit toxic fumes. – Электростанции осуществляют токсичные выбросы. This pollution is gathered in the clouds. – Эти загрязнения скапливаются в облаках. This pollution lands on trees. –Эти загрязнения оседают на деревьях. Sleet – Дождь со снегом. It wipes out fish. – Это уничтожает рыбу. It poisons trees. – Это уничтожает деревья. It has been trying to reduce… – Пытается сократить... Solar power – Энергия солнца.

Translate these phrases into Russian:

Cars burn petrol. – Машины вырабатывают топливо.

Power stations emit toxic fumes. – Электростанции осуществляют токсичные выбросы.

This pollution is gathered in the clouds.

Эти загрязнения скапливаются в облаках.

This pollution lands on trees. –Эти загрязнения оседают на деревьях.

Sleet – Дождь со снегом.

It wipes out fish. – Это уничтожает рыбу.

It poisons trees. – Это уничтожает деревья.

It has been trying to reduce… – Пытается сократить...

Solar power – Энергия солнца.

Read the text at page 77, SB and answer the following questions:   What is the cause of air pollution? 2) How does acid rain appear? 3) What effect does water pollution have? 4) Why is soil pollution so dangerous? 5) What can we do to solve this problem?

Read the text at page 77, SB and answer the following questions:

  • What is the cause of air pollution?

2) How does acid rain appear?

3) What effect does water pollution have?

4) Why is soil pollution so dangerous?

5) What can we do to solve this problem?

We all need to work together to stop this problem before it`s too late.   We can…

We all need to work together to stop this problem before it`s too late.

We can…

  • sort out rubbish!
  • use public transport!
  • clean up after our dogs!
  • turn off water when we don`t use it!
  • turn off light when we leave the room!
  • reuse old things!
Homework: SB p.77 (retell the text).

Homework:

SB p.77

(retell the text).


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Spotrlight 7 Module 8a Save the Earth

Автор: Залазаева Светлана Михайловна

Дата: 26.05.2021

Номер свидетельства: 581761


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства