Урок познакомит с некоторыми фактами из жизни и деятельности государственных деятелей России, способствует развитию умений и навыков групповой работы с использованием технологии «Дебаты».
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Роль Н.П. Резанова в истории России»
Открытый урок английского языка в 10 «а» классе
Роль Н.П. Резанова в истории России»
Тема урока: Роль Н.П. Резанова в истории России» (дополнительный материал в разделе «Must politician be kind?» по учебнику В.П. Кузовлева, Н.М. Лапа и др.)
Цели урока: Образовательные: 1. Знакомство с некоторыми фактами из жизни и деятельности государственных деятелей России. 2. Развитие умений и навыков групповой работы с использованием технологии «Дебаты». Развивающие: 1.Развитие умения формулировать выводы из прочитанного, спорить по проблеме, высказывать свою точку зрения. Воспитательные: 1. Формирование критического отношения к действительности, умения анализировать и давать оценку поступкам и событиям.
Задачи урока: Обучающие: 1. Активизация лексики по теме. 2. Совершенствовать навыки монологической и диалогической речи. 3. Совершенствовать грамматические навыки в составлении косвенных вопросов.
Коммуникативные: 1. Формировать потребность в коллективной работе. 2. Развивать умение оценивать свою работу в группе и работу противоположной группы.
Оборудование: Компьютер, мультимедийный проектор, экран, раздаточный дидактический материал (карточки).
Подготовка детей: Перед уроком я сообщаю детям о том, что они будут работать в группах, как показано на экране. На экране показано как ученики будут строить «дебаты» друг с другом. Дети уже имеют опыт групповой работы.
The Teacher: You are supposed to work in 2 groups as it is shown on the screen.
Ход урокa:
1. Организационный момент - 2 мин (слайд №1 – портрет Н. П. Резанова)
The teacher: Children, do you recognize this man? Who is he? Student 1: Yes, I do. This is N.P. Rezanov. We have read the text about him. The teacher: And you Olga? Student 2: So, do I. You have already told us the story of his life. The teacher: Yes, you are right. And this time we are going to have debates about his traits of character and his role in the history of Russia. The teacher: Let`s remember some facts from Rezanov`s life.
Учитель показывает слайды и напоминает основные события из жизни Н.П. Резанова (Слайды1-20).
2. Формирование произносительных навыков -2 мин. (Слайд № 21)
The teacher: Please mind your pronounciation and repeat! а nobleman, a statesman, an ambassador, Grand Chamberlain, Alaska, California, America, Japan, Spain, Spanish settlements, San Francisco , Saint Petersburg, Siberia, China, Russian-American Company, colonization, Russian nobility, New Archangel, Governor, Concepcion Arguello, sister Maria Dominica 3. Основная часть урока: Ocновная часть урока делится на две части: на проверку домашнего задания и «дебаты» о роли Н. П. Резанова в истории России и его чертах характера.
Проверка домашнего задания: a) Проверка знаний лексики, из прочитанного дома текста - 6 мин (Каждая группа получает слова на перевод, таким образом упражнения имеют соревновательный характер) (Слайды № 22, №23)
The teacher: Group 1, translate the phrases please!
1…the first Russian ambassador to Japan 2. .. the private secretary to the Empress 3… became interested in business 4. .. mastered five languages 5. ..participated in the first circumnavigation of the globe 6. .. promoted the project of Russian colonization of Alaska7. .. provided valuable furs 8… proposed to trade 9…. became the leader of the wealthy business 10. .. lack of support and mismanagement 11. .. succeeded in getting food supplies 12. ..led to serious losses 13… sailed for…14. … a locket-a betrothal gift 15. .. first native-born nun16…faints and dies from concussion 17… became a subject18… fell in love 19. ..fell ill 20… devoted her life to charities
The teacher: Now group 2, translate the phrases please !
1. a Russian nobleman and a statesman 2. Grand Chamberlain3. Imperial inspector 4. .. as far as Kamchatka 5 the leader of the wealthy business 6… arranged a treaty 7. ..a lot of abuses to company`s laws 8. .to get the signature of the tsar 9..devoted life to charities 10.. introduced schools and libraries 11.. was overwhelmed by cordial reception 12. .enemy`s territory 13..were starving and dying of scurvy 14….led to serious losses. 15… forbade colonies to trade 16… proposed to her 17… universally recognized beauty 18… displaying every evidence of wealth. 19… demonstrating generosity 20. Spanish settlements
б) Проверка понимания текста. Ученики выполняют упражнение на полное понимание текста. -6мин (слайд №24)
The teacher: Now let`s check how you know the information about count Rezanov. ( True/ False exercise)
Для перехода к дебатам выполняются упражнения на активизацию лексики для описания характера. Одинаковые задания даны группам в виде карточек и выполняются на скорость.
Задание на активизацию лексики -1 – 5 мин (Слайд №25).
Ответ: (Слайд №26).
Задание на активизацию лексики - 2 (Слайд №27).
Ответ: (Слайд №28).
Ответ: (Слайд №28).
«Дебаты» по прочитанному тексту и по прослушанному материалу- 15-20 мин. (Текст читали дома, фильм смотрели на предыдущем уроке).
От каждой группы приглашается по одному человеку для участия в «дебатах», остальные будут дополнять ответы своего товарища. Одна группа получает карточку-утверждение, другая -карточку-отрицание. Дается 5 минут на подготовку. Дома дети изучали исторический материал о противоречивой роли Н.П. Резанова в истории России. (Дети уже имеют опыт такой работы). (Слайды №29 и №30).
The teacher: What a real statesman should be? Argue about Rezanov` traits of character. Prove your ideas. Agree or disagree with each other. The phrases on the card and slides will help you.
4. Заключительный этап урока. На заключительном этапе урока подводится итог работы в группах, участия в дебатах. Делается вывод об исторической роли Н.П. Резанова, выставляются оценки. 4 мин (Слайд №31). The teacher: We finish our work here and I want you to discuss the work of each group and to make up a conclusion about Rezanov`s role in the history of Russia. Student1: I think Group 1 has worked very hard, all students answered very well. Student 2: I think Group 2 was very convincing, especially Nastya.
The teacher: Thank you for the work done. Your home task is: Ex 4, 5, p. 56-57 The lesson is over. Good-bye.
Презентация к уроку в 10 классеCommander Nikolai Rezanov (ppt 2,6 Mb)
Приложение 1. Пример «Дебатов»,составленных на уроке
Приложение 2. Text: Nikolai Rezanov
Nikolai Petrovich Rezanov (1764–1807) was a Russiannobleman andstatesman who promoted the project of Russian colonization of Alaska and California. He was the first Russian ambassadortoJapan (1804), and participated in the first Russiancircumnavigation of the globe(1803), commanding the expedition himself as far as Kamchatka. He was also the author of a lexicon of theJapanese language and of several other works. But Rezanov is remembered mostly for his role in the great Russian American Company
Rezanov was born in Saint Petersburg on March 28, 1764. By the age of 14, he had mastered five languages. In 1791, he joined the staff of Gavrila Derzhavin and worked as the private secretary to the Empress. Several years earlier, meeting Grigory Shelikhov, of the Shelikhov-Golikov Fur Company, Rezanov became interested in business. He became a partner in the company. At the death of Shelikhov in 1795, he became the leader of the wealthy business.
The Russian-American company provided valuable furs for Russian nobility. They built outposts in Alaska and West coast of America, butlackof support from the government and mismanagement led to the serious losses. Rezanov went to American colonies as Imperial Inspector on boarda ship “Juno” in 1805. He found a lot of abuses to company’s laws. He introduced schools and libraries.
At the end of winter people in the outpost Sitka were starving and dying of scurvy, so he had to find the way to bring them fresh food. So he sailed for the Spanish settlements in California, proposingto trade his cargo for food-stuffs, and to arrange a treaty by whose terms his colonies should be provisioned twice a year with the products of New Spain.
But the laws of Spain forbade her colonies totrade with foreign powers. While Rezanov was waiting for the governor to arrive he fell in love with the daughter of the commandante of San Francisco andproposed to her. As a member of the family he succeeded in getting the necessary food supplies.
Shortly after his arrival in New Archangel (Sitka), he proceeded by water to Kamchatka, then started forSaint Petersburg to get the signature of the tsar to the treaty.
He died of fever and exhaustion in Krasnoyarsk, Siberia, on March 8, 1807.
His bride Concepcion Arguello learned about his death in 1808. She had never married. She devotedher life to charities and died in 1857. She rests as Sister Maria Dominica, California's first native-born nun.
The romance between Nikolai Rezanov and a Spanish girl Conchita became the subject of several books. It inspired Russian poet Andrei Voznesensky and composer Alexei Rybnikov to create a rock opera “Juno and Avos”. In America, Candace Forest wrote lyrics and music to her opera “Viva Concha!” which was staged in May 2006 in San Francisco.
дворянин гос. деятель посол кругосветное плавание
овладел штат служащих личный секретарь императрицы
снабжала ценным мехом дворянство застава недостаток поддержки неправильное управление злоупотребление