kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Revision of the modal verb Can, have/has, to bе"

Нажмите, чтобы узнать подробности

The plan of the lesson

Сабақтың жоспары

План урока

Пән/ Предмет/ Subject: English

Сабақтың тақырыбы/ Тема занятия/ Theme: Revision of the modal verb Can, have/has, to bе

Сабақтын үлгісі / Тип занятия/ Type of the lesson: A lesson of systematization and revision of knowledge.

Сабақтың түрі/Вид занятия/ Kind of the lesson: Traditional

Мақсаты/ Цели занятия/ Objectives :

Білімдік / Образовательная/ Еducational:,

 -to consolidate knowledge

- to check up words about any theme;

Дамытушылық/ развивающая/ developing:

- to develop speaking, listening, reading and writing skills

- to develop pupils’ memory and attention;

Тәрбиелік/ Воспитательная/ Вringing-up:

 -to educate their politeness to each other, to develop inter personally relationships,

- to bring- up to respect other languages.

Көрнекі құралдар/ Оборудование/ Resources: media-equipment, presentation

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Revision of the modal verb Can, have/has, to bе"»

The plan of the lesson

Сабақтың жоспары

План урока


Күні/ Дата/ Date:29.04.2015

Топ/ Группа/ Class: 4 «Б»

Пән/ Предмет/ Subject: English

Сабақтың тақырыбы/ Тема занятия/ Theme: Revision of the modal verb Can, have/has, to bе

Сабақтын үлгісі / Тип занятия/ Type of the lesson: A lesson of systematization and revision of knowledge.

Сабақтың түрі/Вид занятия/ Kind of the lesson: Traditional

Мақсаты/ Цели занятия/ Objectives :

Білімдік / Образовательная/ Еducational:,

-to consolidate knowledge

- to check up words about any theme;

Дамытушылық/ развивающая/ developing:

- to develop speaking, listening, reading and writing skills

- to develop pupils’ memory and attention;

Тәрбиелік/ Воспитательная/ Вringing-up:

-to educate their politeness to each other, to develop inter personally relationships,

- to bring- up to respect other languages.


Көрнекі құралдар/ Оборудование/ Resources: media-equipment, presentation

Plan/ Сабақтың барысы/План занятия

      1. Greeting

      2. Warm-up

      3. Revision of the previous material

      4. Introduction of new material

      5. Physical training

      6. Fixing of knowledge

      7. Summary


Literature/Әдубиет/Литература

  1. Е. В. Поурочные разработки по английскому языку: 4 класс. – М.: ВАКО, 2011.

  2. Интернет ресурсы www.google.ru

  3. Гальскова Н.Д. Современная методика обучения иностранным языкам. - М.:






Contents

Time limit

Instructional

Settings

1

Greeting;

Good afternoon, dear children!

I am glad to see you!

- Sit down please.

-What is your name?( My name is…)

-What is your surname?(My surname is…)

-How old are you?(I am..)

-How are you?(I am Ok! I am good!)

-What season is it now?( It is spring)

- What day is it today?( Today is the 30th of April)

- What day of week is it today?(Today is Thursday)

-Very good!

1 min.

T- Class

2

Warm –up;

Simon says:…

Touch your nose, Raise your hand (s), Raise your left (right) arm, Close your eyes, Touch your ear(s), Sit down, Stand up, Stretch up, Touch your toe(s), Rub your chick, Move your head down (up, to the left, to the right)

jump, run, hop, turn around, march, etc.

5 min.

T- Class


3

Revision of the previous material;

- We will check up your home task. At home you had to describe where you are from with the help of construction I’m from (forest). Теперь проверим домашнее задание. Дома вы должны были описать откуда вы с помощью конструкций I’m from (forest)

-Who wants to answer homework?

- Well-done!

5 min.

T-Class


4

Introduction of new material;

Look at the blackboard, please.

Задание 1: учитель читает слова на русском, учащиеся записывают на англ.

Queen |kwiːn| королева(ханшайым)

King |kɪŋ| король(патша) Garden|ˈɡɑːdn| сад(бақша) Flower|ˈflauə| цветок(гул) Basket|ˈbæskət| корзина(себет) Castle|ˈkɑːsl| замок(сарай) Kitten [kɪtn] котенок(мысық) -Open your books on page 100 “Where are we” 1 – jungle [ʤʌŋgl] 2 - the desert [ˈdezət] 3 - farm [fɑːm]

7 min.

T-Class

Presentation in power point


5

Physical drill

- Stand up!

- Good!

- Sit down!

1 min.

T-Class

Video

6

Fixing of knowledge

-Теперь давайте с вами повторим модальный глагол Can. Кто помнит как он переводится?

- Well, right!

-А как мы отвечаем на вопросы?

-Right, nice of you!

-Open your work-books on page 101, ех. 3.

-Я буду задавать вам вопросы, а вы будете мне отвечать.

- Can you write your name?

- Can you write one to twenty?

- Can you say the ABC?

- Can you draw a lion?

- Can you sing?

- Can you hear the music?

- Can I ask you a question?

- Can you call a taxi?

- Can you drive?

- Can you see that house?

- OK, very good!


-Open your books on page 104 ex.1

- Read and translate deals.Читаем и переводим предложения.

-Open your books on page 105

« A day at the castle » (День в замке)


-Прежде чем мы начнем читать текст, давайте повторим гл. to be и гл. to have.

Значение гл. to be- «быть, находиться». Гл. to be спрягается (т.е. изменяется по лицам и числам)

С мест. I, употребляется гл. am

С мест. he, she, it, употребляется гл. is

С мест. We, you, they, употребляется гл. are

Например: I am a teacher.

He is a pupil.

We are pupils.( Не забывайте, что во мн.числе мы добавляем окончание s)

-Open your copy-books write down the date and verb forms to be. Откройте тетради и запишите формы глагола to bе.

Как самостоятельный гл. to have в наст. времени имеет 2 формы:

- have для всех лиц, кроме 3-го лица ед.числа

-has для 3-го лица ед.числа

Например: I have a dog.

They have books.

She has a flower.

-Write down verb forms to have. Запишите формы гл. to have.

-Ok! Good!

- We repeated, now you are ready to text. Мы повторили, теперь можно приступать к тексту.

-Ok! Very good!


- Look at the black-board for a place dots you need to insert the correct verb. Посмотрите на доску, за место многоточий вам необходимо вставить правильный глагол.

*-I (am) a beautiful girl.

- We (are) clever pupils.

- I (have) a big room.

- She ( has) a lot of toys.

- They (have) a cake.

- I (am) an English teacher.

25 min.

T-Class


7

Summary

Homework learn new words. Домашнее задание выучить новые слова.

-Today we worked well done! ( Вы сегодня хорошо поработали)

-The lesson is over. You may be free! ( Урок закончен вы свободны!)

1 min.

T-Class

Teacher_________________

Methodist_________________


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
"Revision of the modal verb Can, have/has, to bе"

Автор: Карбаев Темирлан Асылбекович

Дата: 09.01.2017

Номер свидетельства: 377190


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства