Разработка урока по английскому языку по теме: Environmental protection.
Разработка урока по английскому языку по теме: Environmental protection.
Тема урока: Environmental protection. Paper or plastic bags. Защита окружающей среды. Бумажные или пластиковые пакеты. урок с использованием звукозаписи, поисковой работой
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по английскому языку по теме: Environmental protection.»
Тема урока: Environmental protection. Paper or plastic bags. Защита окружающей среды. Бумажные или пластиковые пакеты.
Задачи урока: расширить лексический материал и ознакомить учащихся с новыми лексическими единицами, тренировать употребление новой лексики, организовать чтение текста с полным охватом его понимания, учить находить в тексте необходимую информацию, учить выражать своё мнение, доказывать свою точку зрения; развивать память, внимание, языковую догадку, навыки чтения, развивать навыки аудирования; прививать бережное отношение к окружающей среде и природе.
Оборудование: учебник Spotlight 8, диски с записями текста
Тип урока:изучение нового материала с элементами интерактивных технологий.
Ход урока
І Организация класса
Организационный момент.
Речевая зарядка.
II Мотивация учебной деятельности. Ознакомить учащихся с темой урока: Today we will talk with you about how we can help in environmental protection. We will speak with you about the paper and the plastic bags.
ІІI Актуализация опорних знаний.
What type of bag do you usually carry your shopping in? (Discuss the students’ answers.)
IV Изучениеновогоматериала.
Ss read the title of the text. Which type of bag do you usually use? And why?
Ex. 3 p. 38 orally.
To do the further work let’s form three groups.
The task of the first group is to reveal advantages of the paper packets and disadvantages of the plastic.
The task of the second group is to reveal advantages of the plastic packets and disadvantages of the paper.
The third group of students must draw a conclusion: which of the bags are better to use, according to all the advantages and disadvantages mentioned above.
Now, listen to the text very attentively and choose those facts that you need.
Now let’s read these texts and dismantle them.
Understanding new vocabulary. Direct Ss to the underlined words in the text. Match the underlined words to their meaning. Ex.4 p.39. Ss complete the task individually and check their answers in class. Allow time for Ss to write down new vocabulary in their notebooks.
Direct Ss to the ex 2 that they have already done.
Refer Ss to the Grammar Box and check for understanding. Ss scan text for verbs showing repetition and write them on the board.
Invite Ss to write verbs in rubric with the prefix re- on the board and discuss how their meanings change.
Using information from the text and exercises for guiding, act out a conversation to persuade someone to use paper or plastic bags.
The third group of students draws a conclusion which type of the bags is better to environmental protection.
Someone can make his\her own conclusion and tell the class about a reusable fabric bag.
V Закрепление изученного материала.
Refer Ss to the quote. Invite Ss to say what they think the meaning is and discuss. “Strong reasons make strong action” (William Shakespeare)