Разработка урока "Введение новой лексики по теме "Моя семья" (5 класс 1 год обучения)
Разработка урока "Введение новой лексики по теме "Моя семья" (5 класс 1 год обучения)
Введение новой лексики по теме "Моя семья"
Цель: Повторить буквы, звуки, буквосочетания. Тренировать в употреблении лексики по теме «My family» воспитывать внимательные, дружеские отношения в семье, учить выражать любовь к своим родным.
ХОД УРОКА
I. Представление темы и задач урока
Teacher: Children, look at this picture. Our topic is called “My family”. Let’s recite a small poem Mother, father, sister, brother
Hand in hand with one another.
– Сегодня на уроке мы будем повторять буквы, буквосочетания, звуки, слова по теме, чтобы уметь отвечать на вопросы, беседовать, рассказывать о своей семье и выполнять тесты.
II.Фонетическая зарядка
Teacher: Our topic is called “My family”. The ABC is a family too. It’s a big family of the letters.
Let’s repeat the letters of the ABC and the sounds. Look at my cards. Name the letters and the sounds.
The letter – Aa; the sounds – [ei] [a:]
The letter – Bb; the sound – [b]
The letter – Cc; the sound…
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Разработка урока "Введение новой лексики по теме "Моя семья" (5 класс 1 год обучения)»
Введение новой лексики по теме "Моя семья"
Цель: Повторить буквы, звуки, буквосочетания. Тренировать в употреблении лексики по теме «My family» воспитывать внимательные, дружеские отношения в семье, учить выражать любовь к своим родным.
ХОД УРОКА
I. Представление темы и задач урока
Teacher: Children, look at this picture. Our topic is called “My family”. Let’s recite a small poem Mother, father, sister, brother Hand in hand with one another.
– Сегодня на уроке мы будем повторять буквы, буквосочетания, звуки, слова по теме, чтобы уметь отвечать на вопросы, беседовать, рассказывать о своей семье и выполнять тесты.
II.Фонетическаязарядка
Teacher: Our topic is called “My family”. The ABC is a family too. It’s a big family of the letters. Let’s repeat the letters of the ABC and the sounds. Look at my cards. Name the letters and the sounds. The letter – Aa; the sounds – [ei] [a:] The letter – Bb; the sound – [b] The letter – Cc; the sound…
III. Отработка лексики по теме “Myfamily” Устный контроль знания слов.
T: Translate the words f rom English to Russian.
Чтение и перевод слов с английского на русский язык
Teacher: Read the words on the mother
brother
father
grandmother
grandfather
daughter
son
aunt
sister
uncle
family
– Children, remember these words, please.
IV. Беседа по теме “My family”, мини-диалоги в парах
2) Мини-диалоги Teacher: And now, children, I want you to ask each other about your mothers, fathers, sisters, brothers. Talk in pairs, please.
Pupil1: How is your mother (sister)? Pupil2: She’s fine, thanks. Pupil1: How is your father (brother)? Pupil2: He’s fine, thanks. Pupil1: How are you? Pupil2: I’m fine too, thanks.
3) Ответы детей на вопросы учителя об их семьях.
Teacher: Children, answer my questions about your families, please.
1. What is your mother’s (father’s, sister’s, brother’s) name?
Pupils:
My mother’s name is… My father’s name is… My sister’s name is… My brother’s name is…
2. How is your mother (sister)?
Pupils: She’s fine, thanks.
3. How is your father (brother)?
Pupils: He’s fine, thanks.
Физкультминутка
V. Работа по правописанию лексики по теме “Myfamily”
Teacher: Children, we learn to write the words on our topic.
Работа с учебником, выполнение упражнений
VII.Заключительныйэтап. Подведениеитогов
– Our lesson is over. I thank you for your good work. Your marks are following… Your homework for the next lesson is to write the crossword on our topic “My family”. Good bye, my dear girls and boys!