Разработка урока по английскому языку на тему "Хобби" с употреблением структур Сингапура
Разработка урока по английскому языку на тему "Хобби" с употреблением структур Сингапура
Тип урока: Обобщающий
Цель урока:
Обучающая – учащиеся должны знать и уметь произносить по английскийски слова, обозначающие виды хобби, писать эти слова и умело применять в речи; воспринимать на слух иноязычную речь в предъявлении учителя, магнитофонной ленты, своих одноклассников и уметь реагировать на реплики согласно заданной ситуации; уметь рассказывать о своем хобби, знать и уметь использовать грамматические структуры:
Развивающая – развивать память учащихся, мышление, внимание, умение сравнивать, сопоставлять речевые единицы, формулировать выводы из прочитанного.
Воспитательная – воспитывать уважительное отношение к другой культуре, более глубокое осознание своей культуры через культуру англоязычных стран, воспитывать любовь и уважение к семье, Родине.
Задачи урока: научить учащихся употреблению в речи знакомых лексических и грамматических структур, разговорных выражений в монологической и диалогической речи.
Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по английскому языку на тему "Хобби" с употреблением структур Сингапура»
ОТКРЫТЫЙ УРОК ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ В 6-М «Б» КЛАССЕ на ТЕМу: "ХОББИ".
Учитель: Галимова С. В.
1
Тип урока: Обобщающий
Цель урока:
Обучающая – учащиеся должны знать и уметь произносить по английскийски слова, обозначающие виды хобби, писать эти слова и умело применять в речи; воспринимать на слух иноязычную речь в предъявлении учителя, магнитофонной ленты, своих одноклассников и уметь реагировать на реплики согласно заданной ситуации; уметь рассказывать о своем хобби, знать и уметь использовать грамматические структуры:
Развивающая – развивать память учащихся, мышление, внимание, умение сравнивать, сопоставлять речевые единицы, формулировать выводы из прочитанного.
Воспитательная – воспитывать уважительное отношение к другой культуре, более глубокое осознание своей культуры через культуру англоязычных стран, воспитывать любовь и уважение к семье, Родине.
Задачи урока:научить учащихся употреблению в речи знакомых лексических и грамматических структур, разговорных выражений в монологической и диалогической речи.
“My favourite hobby is….”, “What is your favourite hobby….”
Оборудование: карточки с упражнениями, компьютер, учебник, видеоматериал.
Ход урока
Организационный момент:
а) Приветствие:
Good morning, children! Children, today we have an unusual lesson, today we have guests at our lesson. Now, let’s turn on and say to them good morning. Great! I’m glad to see you! Take your seats, please.
Greet please the partner on face! Greet please the partner on shoulder!
Well done! I’m o’k today and I want to ask you how are you today? The structure Take-off touch-down.
Adelya, tell me how is Arina today? She is O’k.
So in this way we know what mood we have today.
б) Фонетическаязарядка:to do a phonetic drill. The structure Stir the class.
-ind, the theme- Hobby.
Take a shirt of paper. You have 1 minute to write down the words.
In this way we repeated the sounds.
в) Речеваязарядка:
It’s high time for speech drill.
The structure- Corners.
You can see the titles of hobbies in the corners. Now, choose one corner with a kind of hobby wich is suitable for you.
You should find the partner in your group and say why you chose this kindmof hobby.
Now, find the partner of another group and say why you chose this kind of hobby and why.
Let’s make a conclusion that now we remembered the titles of the hobby.
Постановкацелей,задачурока. Актуализация.
-Pupils, now I’m going to show you a video on the blackboard. You should look very attentively and try to guess “ What is the theme of our lesson?”
The structure ZOOM IN.
-O’k. Well done! Of course, the theme of our lesson is “ The repetition of the theme hobby”.
Today at the lesson we are going to revise all we know about hobbies. These are the words and phrases, questions and answers, conversations.
Pupils, tell me for what do we study this theme? And where will it be useful for us?
Let’s start!
-Good! Well done! Now, you can see the titles of the hobbies on the blackboard. And you should tell what is the most interesting hobby for boys and what is the most interesting hobby for boys.(показать слайд) (звучит музыка)
Let’s make a conclusion that now we know what is the most interesting hobby for boys and what is the most interesting hobby for boys.
Now, let’s have a rest! Dinamic pause. The structure Signatures.
Perfect. It’s high time to know what is the most popular hobby in your families/
The structure Inside-outside circle.
You should ask your partner for example: What is your mother’s hobby? And so on. And another partner should answer.
Great! Now we know what is the most popular hobby in your families.
Now let's write down your homework. Open your diaries!
To make an advert of your club.
Children, and now let’s make a conclusion! Today we have known what is your favourite hobby, what is your friend’s favourite hobby, what is the most interesting hobby for boys and for girls. And what is the most popular hobby in your families. Our aims were to read, to write and to use in speech the words which are related with the theme hobby. And we achieved our aims. We did a great job! How clever of you!
I want to wish you be always healthy, to keep fit, smile and be on the positive and everything will be o’k!
Stand up, please! Thank you for the lesson! Good bye!