kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Разработка плана-конспекта урока английского языка по теме: «Географическое положение Канады» в 10 классе "Geographical position of Canada"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока английского языка для 10 класса на тему "Географическое положение Канады". Урок - сообщения новых знаний, способствует созданию условий для развития коммуникативной компетенции учащихся в основных видах речевой деятельности. Авторы учебника - Т. Аяпова, З. Абильдаева, Ж. Тутбаева, З. Садуакасова,

Ж. Курмамбаева, издательство «Мектеп» 2014 год

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Разработка плана-конспекта урока английского языка по теме: «Географическое положение Канады» в 10 классе "Geographical position of Canada" »

Разработка плана-конспекта урока английского языка

по теме: «Географическое положение Канады» в 10 классе

(Т. Аяпова, З. Абильдаева, Ж. Тутбаева, З. Садуакасова,

Ж. Курмамбаева, издательство «Мектеп» 2014 год )


Радюк Оксана Петровна,

учитель английского языка

КГУ «Новопокровской средней школы с дошкольным мини-центром»

села Алмалы Сарканского района Алматинской области

Тема урока: «Geographical position of Canada»

Тип урока: урок закрепления нового материала

Цель урока: создание условий для развития коммуникативной компетенции учащихся в основных видах речевой деятельности через учебный материал урока

Задачи урока:

Учитель должен:

Учащиеся должны:

Обучающие:

-создать условия для развития у учащихся навыков аудирования, говорения, лексико-грамматических навыков в рамках изучаемой темы.

- знать лексический и грамматический материал по теме;

- уметь воспроизвести полученные знания при выполнении тестов.

Развивающие:

создать условия:

- для овладения навыками работы с мультимедийными источниками;

- для развития ассоциативного и критического мышления учащихся;

- для развития познавательного интереса учащихся.

- знать алгоритм работы с мультимедийными источниками;

- уметь доказать свою точку зрения.

Воспитательные:

создать условия:

- для воспитания у учащихся чувства патриотизма к своей стране;

- для воспитания толерантного отношения к стране изучаемого языка;

- для формирования высокого уровня мотивации в изучении английского языка.

- уважать свою страну;

- относиться толерантно к стране изучаемого языка;

- осознать важность изучения английского языка.


Оборудование урока: компьютер, интерактивная доска, слайдовая презентация, карта мира, запись музыки, тестовые задания и вопросы


Время: 45 минут

Ход урока

Этапы урока

Время

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

  1. Подготовительный этап.

1. Организационный момент

(1 мин)


- Good morning, boys and girls! How are you?

– I’m fine too, thank you. Take your seats, please. Let’s begin our lesson.

Who is on duty today?

What was your home work? Are you ready? Let me have a look at what you were doing at home.

- Good morning! We are fine, thanks. And you?




I’m on duty today.

Our home work is…

2. Актуализация знаний. Речевая зарядка.

(5 мин)

  • Imagine you have a chance to visit any country you want. Look at the map of the world and choose a country. So, come to the whiteboard, tick any country on the map and say why you would like to visit this or that country.


  • P1: I’d like to visit the USA because it’s the home of Hollywood and Disneyland

  • P2: As for me I’d like to visit Great Britain because it’s the country of the English language. I like English; I like England with its customs and traditions.

  • P3: But I prefer Kazakhstan. It’s my motherland. Its one of the most important and beautiful country in the world. (and etc.)

  • Thank you, pupils. As for me I would visit Canada because I have a pen-friend in Canada and she invites me to come. Besides Canada has an interesting history. So, what do you think what theme of our lesson is?

  • Right you are. Today we’ll speak about Canada

  • P1: I think the theme of our lesson is “Canada”

  1. Основной этап

Закрепление нового материала.

1. Работа со схемой «Канада»

(8 мин)































2. Работа с текстом «Geographical position of Canada»

(15 мин)

- At our last lesson we read much about Canada and your home task was to find more new facts about Canada and its people.

Well, go the whiteboard, fill in the adjectives used to descried Canada and tell about it.

-P1: Canada is huge. It’s the second largest country in the world. It’s very rich in natural resources and people. Canada is full of contrasts with one of the largest territories in the world and very small population, igloos and skyscrapers. Canada is multicultural. Since it welcomes immigration, more and more people come to live here every year.

- Thank you, take your seat. The next task is population.


-P2: The population of Canada is about 29 million people. The aboriginal people or First Nations had lived there for thousands of years before the Europeans came. People of different nationalities live in Canada. There are 2 official languages: English and French.

- What about natural resources?

- Р3: They produce oil, gas. Timber, gold, nickel, aluminum, lead and 15 % of the world’s diamonds.

- Would you like to tell about geographical names?

- Р4: Yes, I’d like to. A lot of the names of the cities and lakes came from the language of the aboriginal people. Eg. Canada comes from the Iroquoian word Kanata which means “villages”. The name of the lake Ontario means “beautiful lake”. Two other great lakes were called Erie and Huron after the tribes used to live in that area. The capital was called Ottawa after the tribe of Odawa. In 1787 the British founded the city of Toronto the name of which means “place where trees stand in the water”

Now read the text attentively and answer some more questions. Ex.2 p. 154

Упражнение выполняется письменно.

3. Выполнение страноведческого упражнения о Канаде.

(10 мин)


  • Well done. Thank you. Now let’s work with exercise 6, p. 154. cover the text Canada. Complete the text below with the missing words. Who can do it very quickly?

Choose the right words to complete the sentences. Work in the textbooks on your own. Who wants to do this exercise on the whiteboard? You are welcome.

-(все учащиеся выполняют упражнение в тетрадях, P1 выполняет упражнение на интерактивной доске)

  • Well, let’s check up the exercise. Thank you, take your seat.

(проверка выполнения упражнения )

4. Релаксация. (3 мин)

  • That’s enough. It’s time to relax. Let’s do some exercises. You can see a map of the world on the wall.

-         Look up as high as the Arctic Ocean.

-         Look down as low as the Great Lakes.

-         Look left where you can find the Pacific Ocean.

-         Look right where you can see the Atlantic Ocean.

(Выполнение упражнений для глаз)

- Now close your eyes and listen to the music. What have you heard? What are your associations?


(слушают музыку)

Eg. Water, summer, sea, holiday, etc


  • Well, one more exercise. Look at the whiteboard. Put in the missing prepositions and translate the sentences into Russian.

(выполнение упражнения на интерактивной доске)


  1. Заключительный этап урока

1. Рефлексия

(3 мин)


  • Well, our lesson is coming to the end. Do you like the lesson? What was interesting for you?

  • P1: I think the lesson was interesting. We’ve learnt a lot of interesting facts about Canada.

  • P2: Now I can describe Canada. . etc.

  • Today we have spoken about Canada a lot. I want you to look at the whiteboard. There is a great number of maple leaves here. Why do you think so?

  • P1: To my opinion it is because a maple leaf is a symbol of Canada.

  • P2: A maple leaf is on the flag of the country. etc.

2. Объяснение домашнего задания, оценивание учащихся

(3 мин)

  • I agree with you. So, your homework is to search the Internet and find more information about Canada, Project work. Write down:

  • Ex. 3,7, p.154-155

(Дети записывают домашнее задание)

  • Pupils, I’m pleased with your work today. I give you the following marks:


3. Окончание урока

(1 мин)


  • Boys and girls, thank you very much for your work. You were very active today. Our lesson is over. Good-bye!

- Thank you for the lesson. Goodbye!



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Радюк Оксана Петровна

Дата: 25.11.2014

Номер свидетельства: 135401


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства