Разработка открытого урока на тему "Dream vacation"
Разработка открытого урока на тему "Dream vacation"
Конспект урока "Dream vacation" Учебник Аяпова Т.
Обучающая: Совершенствование иноязычных речевых (говорение, чтение (scanning reading), письмо) и грамматических (“to be going to”) навыков. Активизация лексических навыков.
Развивающая: Развить внимание и языковую память, воображение, логическое мышление и языковую догадку.
Воспитательная: Воспитание устойчивого интереса к изучению иностранного языка. Воспитание самостоятельности, инициативности и умения работать в коллективе.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Разработка открытого урока на тему "Dream vacation" »
Date: Form: 10
Сабақтың тақырыбы:Dream vacation.
Сабақтың мақсаты:
Обучающая: Совершенствование иноязычных речевых (говорение, чтение (scanning reading), письмо) и грамматических (“to be going to”) навыков. Активизация лексических навыков.
Развивающая: Развить внимание и языковую память, воображение, логическое мышление и языковую догадку.
Воспитательная: Воспитание устойчивого интереса к изучению иностранного языка. Воспитание самостоятельности, инициативности и умения работать в коллективе.
Оборудование: доска, карточки с упражнениями, картинки с изображениями достопримечательностей городов мира.
Сабақтың барысы.
I Ұйымдастыру кезеңі.
Greeting .
Good morning students and guests! Today we have open lesson. First of all let’s find out who is on duty today?
What is the date/day today?
Who is absent?
What is the weather like today?
Thank you.
Warm up: “Cryptographers”.
Teacher: And now you should guess the topic of our lesson. Let’s play the game called “Cryptographers”. One part of the class guesses the 1st word; they put the letters in the right order and read the word.
Put the letters in the right place and read the word.
E – is exactly in the middle
M – is exactly at the end
D – is the 1st letter of the word
A – is between E and M
R – is between D and E (Key: Dream)
The rest guesses the 2nd part of the topic. They decode the word with the help of numbers. Each number corresponds to the serial number of the letter in the alphabet.
Example: 1- A; 5 – E etc. (Key: vacation)
( два ученика работают у доски маркером на плакатах)
That’s right the topic of today’s lesson is “Dream vacation”. We are going to speak about one girl, Kuralai, who wants to fly all over the world. We are going to speak about grammar (to be going to) and read the text “Kuralai’s dream vacation”.
II Негізгі бөлім.
Phonetic drill:
Kuralai wants to visit many countries. Let’s practice the pronunciation of them.
Australia
Brasil
Japan
France
Kazakhstan
the USA
Egypt
T – Class; T – S.1
Teacher shows the pictures of sightseeing and students should answer:
What is it?
Where one can see it?
Example: The Eiffel Tower – In France, Paris
үй тапсырмасын тексеру
Let’s review some information about the Future simple
Сколько способов передачи будущего времени вы знаете?
Какие? (При помощи вспомогательного глагола “will” и грамматической конструкции”to be going to”)
Example: She will fly to Paris. (She doesn’t know when it happens)
She is going to fly to fly to Paris. (She knows exactly that it will happen)
Именно эту конструкцию “tobegoingto” мы будем сегодня неоднократно встречать в тексте.
Your home task was to make up 2 sentences about future with auxiliary verb “will”
Please, where will you go? Who will you take with you?
Thank you for your sentences.
Activation of reading and speaking skills.
Teacher: Now open your text-books at page 74. Let’s read and translate the text.
(читают, переводят)
At the end of the text you’ve met the proverb “East or west, home is best”. What is the Russian equivalent of this proverb? What other proverbs about home do you know?
Answers: “Home, sweet home.
“There is no place like home”’
Do you agree with Kuralai ? Why?
Post – reading activity
Look the text through and number the countries according to Kuralai’s plan
Key:
the USA
France
Brasil
Egypt
Australia
Japan
Kazakhsta
p.75, ex.3 True or false
True
False
False
True
Fals
B) Writing practice.
p.76, ex.4
What is Kuralai going to see or to do in these cities?
Example: In New York she is going to see the statue of Liberty.
C)It’s time for Quiz “What country should you visit to see…?”
Key:
1) c) the USA
2) b) Holland
3) a) Canada
4) b) Italy
5) c) China
6) a) Scotland
7) c) England
8) b) Egypt
9) b) Kazakhstan
10) a) Russia
Rounding off: Thank you for your work? The marks for today are the following…