kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Природные физические явления– торнадо» «Naturalphysicalphenomena - tornado»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока

Тема урока: «Природные физические явления – торнадо»

The theme of the lesson: «Natural physical phenomena-tornado»

Тип урока: урок закрепления знаний

Вид урока: комбинированный

Технология   дифференцированного обучения.

Оборудование:

1. Опорные таблицы с грамматическим материалом.

2. Раздаточный материал:

индивидуальныекарточки  для контроля лексики и грамматики.

Цели урока: 

Образовательная: активизация грамматических навыков по теме PastSimple/ Past Continuous; формирование лексических навыков;

Развивающая:  развитие самостоятельности познавательной деятельности у студентов и коммуникативных навыков по теме «Стихийные бедствия».

Воспитательная: формирование коммуникативной культуры

Задачи урока:

  1. Активизацияизученных ЛЕ  в устной речи,
  2. Совершенствование навыков чтения.
  3. Закрепление употребления в речи глаголов РastSimple/ Past Continuous
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««Природные физические явления– торнадо» «Naturalphysicalphenomena - tornado»»

МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ КРАСНОДАРСКОГО КРАЯ ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮДЖЕТНОЕ ПРОФЕССИОНАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ КРАСНОДАРСКОГО КРАЯ «ЛАБИНСКИЙ СОЦИАЛЬНО – ТЕХНИЧЕСКИЙ ТЕХНИКУМ»



Разработка урока по английскому языку с применением технологии дифференцированного обучения.

Тема урока: «Природные физические явления – торнадо»

«Natural physical phenomena-tornado»





























Лабинск

2014





Разработка урока

Тема урока: «Природные физические явления – торнадо»

The theme of the lesson: «Natural physical phenomena-tornado»

Тип урока: урок закрепления знаний

Вид урока: комбинированный

Технология дифференцированного обучения.

Оборудование:

1. Опорные таблицы с грамматическим материалом.

2. Раздаточный материал:

индивидуальные карточки для контроля лексики и грамматики.



Цели урока: 

Образовательная: активизация грамматических навыков по теме PastSimple/ Past Continuous; формирование лексических навыков;

Развивающая:  развитие самостоятельности познавательной деятельности у студентов и коммуникативных навыков по теме «Стихийные бедствия».

Воспитательная: формирование коммуникативной культуры

Задачи урока:

  1. Активизация изученных ЛЕ в устной речи,

  2. Совершенствование навыков чтения.

  3. Закрепление употребления в речи глаголов РastSimple/ Past Continuous













Ход урока

I. Организационный момент

1. Приветствие:

Т:- Good morning, students, I’m glad to see you. How are you today?

2. Определение отсутствующих:

Т: -Who is absent today?

3. Проверка готовности к уроку:

Т: - Be ready for the lesson, please.

4. Сообщение темы и цели урока:

Т: - We are going to learn some information about tornadoes but first of all we must revise the tenses: Past Simple and Past Continuous.

II.Фонетическая зарядка.

Т: - As usual, we begin with pronunciation. You will need these words today. Listen to them.

[a:]


[^]

[aе ]

[ei]

[з:]


[au]

[ о:]


disaster


flood


damage


break


earth


drought


Explore


disastrous


blood


badly


shake


universe


shout


More


start


hurricane


bang


explain


research


cloud


Storm


fast


nothing


galaxy


volcano


occur


sound


Tornado


guitar


another


travel


tornado


hurt


outer


astronaut


past


other


happen


endanger


emergency


down


fortunately


Т: -Now pronounce the words all together. Do it one by one. (P1-P2-P3…)

III.Речевая зарядка.

Т: - Try to guess the word by its definition: (презентация «Природные катастрофы.)

1) A sudden shaking of the ground. (an earthquake)

2) A very violent storm or wind. (a hurricane)

3) A large amount of water which covers a place that is usually dry land. (a flood)

4) A long period of dry weather when there is not enough water. (a drought)

5) A mountain with a hole called a crater in the top. Sometimes lava and gases are thrown from the crater.  (a volcanic eruption)



IV. Активизация грамматических навыков

Работа по индивидуальным карточкам:

1. Алгоритмический (репродуктивный) уровень

Задание 1: найдите в предложениях глаголы в форме Past Continuous и подчеркните их:

1. What were you doing at 7 p. m. yesterday?

2. Did you visit your grandparents yesterday?

3. Was there any disaster at your place last year?

4. Your mother was cooking when you came home yesterday, wasn’t she?

5. When did they launch the first spaceship?

6. Did you see stars in the sky yesterday night?

7. Was it raining or snowing last evening?

8. What were you doing when your mother came?



Задание 2: Выпишите предложения в две колонки:

Past Simple Past Continuous

1. It was raining heavily last night. 2. I was cleaning the room at 2 p. m. yesterday. 3. Elisa went to the concert last night. 4. The girl was walking in the park the whole evening. 5. Sam wrote a letter to his pen-friend in London.



2. Эвристический (продуктивный) уровень

Задание 1: поставьте глагол в скобках в правильной форме Past Simple -Past Continuous:

1. When you … (phone), I … (play) a new computer game.

2. When the teacher … (come) into the classroom, Steven… (make) fun of Ann.

3. It … (rain) when he … (get) up yesterday morning.

4. He … (tell) his friends a frightening story when somebody … (knock) at the door.

5. While I … (work) in the garden, I … (find) a kitten.

Задание 2: продолжите предложения во времени Past Continuous:

1. When I came home …

2. I’m sorry I couldn’t join you yesterday I…

3. When we found the puppy it …

4. ….. they saw a tornado.

5. The fire destroyed most of the building while …

3. Творческий уровень

Задание 1: Answer the questions: 

Was there any disaster at your place last year? What were you doing to solve the situation?

Задание 2: Make posters warning people about disasters. Choose one of the disasters. Work in groups. You may use dictionaries. Prepare a presentation of your poster. Use the plans on the card:

1. Describe the disaster.

2. Explain the phrase.

Use:

Be careful! Don`t …!

…is strictly prohibited!

No…! Save…!Stop…!

V. Физ. Минутка.

Т: - Listen and do exercises: (ТРs)

I have ten fingers (hold up both hands)

And they all belong to me, (fingers spread)

I can make them do things (point to self)

Would you like to see?

I can shut them up tight (make fists)

I can open them wide (open hands)

I can put them together (place palms together)

I can make them all hide (put hands behind back)

I can make them jump high (hands over head)

I can make them jump low (touch floor)

I can fold them up quietly

And hold them just so. (fold hands in lap)

VI. Работа с текстом. Активизация лексических навыков Т: - Read some more information about tornadoes. 

Tornadoes



Работа по индивидуальным карточкам:

1. Алгоритмический (репродуктивный) уровень

Задание 1: Найдите в тексте слова (словосочетания), которые имеют сходное значение со следующими словами:

hurricane, no one, powerful, to damage, to happen, the most comfortable, to start, luckily, to defend, opportunity

Задание 2: Найдите в тексте следующие словосочетания:

самые яростные из всех штормов; никто не может предсказать; уничтожают дома; развивать скорость; деньги, падающие с неба; уносят машины и телефонные будки; яркие вспышки молнии; образуют воронку; можно предупредить; возможность защитить себя

2. Эвристический (продуктивный) уровень

Задание 1: Какие 5 прилагательных из данного списка точнее всего характеризуют торнадо? Объясните свой выбор собеседнику (работа в паре).

terrible, dangerous, quick, weak, changeable, cruel, great, impressive, noisy, bright, threatening, dark, unusual, traditional, unfriendly, unpleasant, violent, useful, bright, fragile, destructive

Задание 2: Прочитайте предложения и скажите, какие из них соответствуют содержанию текста:

1. Tornadoes are the most terrible of all storms.

2. Tornadoes are dangerous because people get flu or bad cold after them.

3. Tornadoes occur in autumn when it’s cold and rainy.

4. The violent winds of tornadoes blow down almost everything on their way.

5. Unfortunately people can’t predict tornadoes.



3. Творческий уровень

Задание 1:There are six paragraphs in the text about tornadoes. Write a heading for each one.

Задание 2:Use the information in the text to explain to your partner what a tornado is.

VI. Подведение итогов урока. Рефлексия.

T: - The lesson is coming to an end. Is there anything new you have learnt about tornadoes? What tenses help us to speak about past events? Is it difficult to differentiate the two tenses?

VII. Домашнее задание.

1. Алгоритмический (репродуктивный) уровень

Дополните предложения, выбрав правильное его окончание. Запишите предложение полностью.

1. Tornadoes consist of

a) large clouds and terrible sounds;

b) very strong wings.

2. Bright flashes of lightning

a) are seen from the distance;

b) blow down everything on their way.

3. Tornadoes are dangerous because

a) they occur in spring;

b) they destroy houses and pick up everything they can.







2. Эвристический (продуктивный) уровень

Заполните пропуски в предложениях подходящими по смыслу словами:

destroy, damage, damaged, broken, destructive

1. All kinds of disasters either … or completely … the environment. Floods, earthquakes and tornadoes leave a lot of … houses behind them.

2. The last earthquake in the USA was very …

3. “I’m sorry, I can’t help you because of my … finger.”- “It’s OK. I’ll manage myself”.

4. My grandpa has a magic touch. He can repair all … things if the … is not too bad.

3. Творческий уровень

Write down what is typical of a tornado, an earthquake, a hurricane, a volcano, a flood and a drought. Use the phrases:

too much water; terrible fire; a violent storm; a very violent wind;

heavy rain; lava and gases; not enough water; hot sun; shaking of the ground; spinning air; dry weather



















Приложение к уроку:

Активизация грамматических навыков

Раздаточный материал:

индивидуальные карточки для контроля грамматики.

Алгоритмический (репродуктивный) уровень



Задание 1: найдите в предложениях глаголы в форме Past Continuous и подчеркните их:

1. What were you doing at 7 p. m. yesterday?

2. Did you visit your grandparents yesterday?

3. Was there any disaster at your place last year?

4. Your mother was cooking when you came home yesterday, wasn’t she?

5. When did they launch the first spaceship?

6. Did you see stars in the sky yesterday night?

7. Was it raining or snowing last evening?

8. What were you doing when your mother came?

Задание 2: Выпишите предложения в две колонки:

Past Simple Past Continuous

1.It was raining heavily last night. 2. I was cleaning the room at 2 p. m. yesterday. 3. Elisa went to the concert last night. 4. The girl was walking in the park the whole evening. 5. Sam wrote a letter to his pen-friend in London.



Приложение к уроку

Активизация грамматических навыков

Раздаточный материал:

индивидуальные карточки для контроля грамматики.

Эвристический (продуктивный) уровень

Задание 1: поставьте глагол в скобках в правильной форме Past Simple -Past Continuous:

1. When you … (phone), I … (play) a new computer game.

2. When the teacher … (come) into the classroom, Steven… (make) fun of Ann.

3. It … (rain) when he … (get) up yesterday morning.

4. He … (tell) his friends a frightening story when somebody … (knock) at the door.

5. While I … (work) in the garden, I … (find) a kitten.



Задание 2: продолжите предложения во времени Past Continuous:

1. When I came home …

2. I’m sorry I couldn’t join you yesterday I…

3. When we found the puppy it …

4. ….. they saw a tornado.

5. The fire destroyed most of the building while …



Приложение к уроку

Активизация грамматических навыков

Раздаточный материал:

индивидуальные карточки для контроля грамматики.

Творческий уровень

Задание 1: Answer the questions:

 Was there any disaster at your place last year? What were you doing to solve the situation?



Задание 2: Make posters warning people about disasters. Choose one of the disasters. Work in groups. You may use dictionarie. Prepare a presentation of your poster. Use the plans on the card:

1. Describe the disaster.

2. Explain the phrase.

Use:

Be careful! Don`t …!

…is strictly prohibited!

No…! Save…!Stop…!













Приложение к уроку

Активизация лексических навыков

Раздаточный материал:

индивидуальные карточки для контроля лексики.

Алгоритмический (репродуктивный) уровень

Задание 1: Найдите в тексте слова (словосочетания), которые имеют сходное значение со следующими словами:

hurricane, no one, powerful, to damage, to happen, the most comfortable, to start, luckily, to defend, opportunity



Задание 2: Найдите в тексте следующие словосочетания:

самые яростные из всех штормов; никто не может предсказать; уничтожают дома; развивать скорость; деньги, падающие с неба; уносят машины и телефонные будки; яркие вспышки молнии; образуют воронку; можно предупредить; возможность защитить себя



























Приложение к уроку

Активизация лексических навыков

Раздаточный материал:

индивидуальные карточки для контроля лексики.

Эвристический (продуктивный) уровень

Задание 1: Какие 5 прилагательных из данного списка точнее всего характеризуют торнадо? Объясните свой выбор собеседнику (работа в паре).

terrible, dangerous, quick, weak, changeable, cruel, great, impressive, noisy, bright, threatening, dark, unusual, traditional, unfriendly, unpleasant, violent, useful, bright, fragile, destructive



Задание 2: Прочитайте предложения и скажите, какие из них соответствуют содержанию текста:

1. Tornadoes are the most terrible of all storms.

2. Tornadoes are dangerous because people get flu or bad cold after them.

3. Tornadoes occur in autumn when it’s cold and rainy.

4. The violent winds of tornadoes blow down almost everything on their way.

5. Unfortunately people can’t predict tornadoes.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
«Природные физические явления– торнадо» «Naturalphysicalphenomena - tornado»

Автор: Савченко Елена Викторовна

Дата: 21.03.2016

Номер свидетельства: 308230


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства